halvin ostamanne auto

gallup.mikä ois halvin auto minkä olette koskaan ostaneet,itselläni se on 150 euroa,auto oli kadett
91755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lada 1200L 350mk
Toyota KE20 200mk

Aika kalliita, jotkut on saaneet halvempiakin ;)

Äänestä

Audi A3 1.6 (n.23000€).

Äänestä

ja kuriositeettina mainittakoon että ratakakslaiska palveli puoli vuotta ilman ongelmia ja ensimmäistäkään remonttia kunnes se tuli myytyä 1200mk hintaan.

Äänestä
  • ekalta omistajalta katsastamaton 180tkm ajettu 1.6 sunny,sain omistajalta 200€ ja auton.ajoin konttorille ja leima putkahti otteeseen. oli halpa!

    Äänestä

Markalla ostin, mutta meni siinä korjauksiin kuitenkin rahaa. Halpoja kilometrejä kuitenkin ajoin noin 20000 km. Rumakin oli.
Myydessä sain vielä 150 €, koska oli jälleen leimaa jäljellä ja radio soi.

Äänestä

Ykköskoppainen Golf. Sain ilmaiseksi. Toimiva peli se oli, ajelin pari vuotta.

Äänestä

Niin,
-90 corolla matkalta romuttamolle.
Ei maksanut mitään.
Mutta katsastus kustansi 1500e!
No kyllähän sillä nyt on sitten jo kolme v ajettu niillä kuluilla. Öljynvaihtovälikin venähti lähes 40tkm mittaiseksi. Tosin tässä laatuvehkeessäpas onkin puoliautomaattinen jäähdyttäjän nesteen ja öljynvaihto -systeemi. Ei tartte kuin ahkeraa lisäillä.

Seuraavaki auto on yhtä kallis, ellei autovero tipu.

Äänestä
  • Monta halpaa kotteroa on tullut hommattua, pääosin takamoottorisia Skodia. Ei silti, ovat ihan hyvin pelanneet.

    Paras ostos oli varmaan aikoinaan ostettu Skoda 120LS -84, joka oli silloin 9 vuotta vanha. Se maksoi 200 mk. Sillä oli ajettu 90 tkm ja tankki oli puolillaan bensaa. Sillä ajeltiinkin sitten ympäri Suomen. Kansipahveja kului aluksi monta kunnes purin ja kasasin koneen viimeisen päälle ja lisäsin yhden ylimääräisen tiivisteen joka sylinteriholkin alle. Sitten pelasi monta vuotta täysin moitteettomasti. Jäi sivuun liikenteestä mitättömän vian vuoksi - jarruputken vuodon tähden. Silloin oli ajokilometrejä kertynyt yhteensä 210 tkm.

    Halvin ostohinnaltaan oli Skoda 120L -82. Se maksoi markan, kun siinä oli kiertokangen avomurtuma. Autolla oli ajettu Skodaksi aika paljon, liki 300 tkm. Vaihdoin koneen ja ajoin sillä muutaman vuoden. Ajoin mm. Turusta Vaasaan ja takaisin useamman kerran. Jäi pois liikenteestä kun ajoin sen päin puuta.

    Äänestä

Lähes kaikki autot millä olen ajellu on ollu halpoja kärryjä mutta todella luotettavia.
Honda Civic -83 100 euroa ajoin 2 vuotta ja sain 400
Nissan Sunny -87 400 ajoin puol vuotta ja sain 1200
Volvo 360 -88 400 ajoin puol vuotta ja vaihdoin volvo 244 -80 josta sain myydessä 800.
Kaikissa autoissa oli ostaessa kahdet renkaat ja radiot ja ne sai mennä auton mukana. Tässä oli osa niistä mutta kyllä hauskaa on ollu...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keijo26 kirjoitti:

gallup.mikä ois halvin auto minkä olette koskaan ostaneet,itselläni se on 150 euroa,auto oli kadett

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu