En oikein näe syytä miksi tähän painostetaan. Muutat toiselle paikkakunnalle, niin se vaan merkitsee että viet jonkun paikallisen työttömän paikan.
Toiselle paikkakunnalle muuttaminen
7
<50
Vastaukset
- ristiriitaista
No eikös Sauli Niinistö puhunut uudenvuodenpuheessaan, että "Ilmastonmuutoksen torjuminen on samalla myös muuttopaineiden torjumista". Muuttaminen lisää ilmastonmuutosta. Nyt meillä on siis tasavallan presidentti, joka haluaa rajoittaa ilmastonmuutosta ja ihmisten muuttelua ja ilmeisesti sitä kautta kannattaa etätöitä, sekä ulkomaankauppa- ja kehitysministeri, joka haluaa muuttamista ja sitä kautta lisää ilmastonmuutosta. Taisi olla Saulilta piiloviesti, että ei tuollainen työn perässä muuttaminen vetele.
- käsitinkö
Et tainnut ihan ymmärtää, mitä Niinistö tarkoitti. Eli kun torjumme ilmastonmuutosta niin sitä kautta myös muuttopaineet vähenevät. Meille ei silloin olla tunkemassa alueilta, joissa ilmasto on huono. Tai toisin päin, ei ole tarvetta muuttaa meiltä muualle, kun oma ilmasto on hyvä. Työn perässä muuton kanssa tällä ei ollut mitään tekemistä.
Ylipäätään en käsitä sitä, että osa työttömistä ei halua käyttää työllistymismahdollisuuksia, joita muutto toiselle paikkakunnalle tarjoaisi. On silkkaa oman työllistymisen ehkäisemistä asua paikkakunnalla, jolla ei oman alan työtä ole. Se on työn ja vastuun pakenemista. - fhddhfhdfdfh
Törkeää viedä työpaikka joltain paikkakuntalaiselta työttömältä.
- eimuutaei
Ihan tosissaan mietein itekki muuttamista, mutta käytännössä meni vaikeaksi. Haet paikkaa, hakuaika ja valitsemisprosessi saattaa kestää sen parista vkosta kuukauteen ja työ alkaa yleensä melko pian noiden päättymisestä. Oletetaan, että pääset; hommaat asuntoa toiselta paikkakunnalta, maksat takuuvuokran kuukaudelta tai parilta, normaalin vuokran ja vielä entisen paikkakunnan asunnon vuokran. Lisäksi sulla on koeaika vaikkapa 6kk ja hyvässä lykyssä saat potkut ilman omaa syytä, kun halutaan nykyään kierrättää näitä työpaikkoja ja uusia naamoja kehiin. Siinä käy niin, että ensinnäkään rahat ei riitä kaikkiin vuokriin ja olet puolen vuoden päästä jumissa uudella paikkakunnalla työttömänä. Ei mitään järkeä koko touhussa!!
- EionnistuTarvitse
Kannattaa tehdä selväksi, että se ei ole taloudellisesti mahdollista. Ja SANOA SE HETI.
- Ei.sitten.yhtään
Suomessa on varaa velkaa ottaen maksaa matujen kuluja noin 10 MILJARDIN EURON EDESTÄ VUODESSA, mutta työttömän töihinhakeutumisen tukeen ei saatana rahaa riitä. Muuttokuluihin voi sitten kuukausien päästä saada jotain harkinnanvaraista apua siinä vaiheessa, kun lasku on jo maksettu. Vittuako se jälkeen päin mitään auttaa.
Ei järki poliitikkojen ja virkailijoiden päänupissa loista. - beethooven
Jos mä' lähden niin vapaaehtoisesti only ja ostan samalla jonkin kartanon varmaankin vielä käteiselle hyvinkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4186057- 855396
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484404- 523951
- 573801
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1803482Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1193244Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky633217Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse32446- 432289