On tää maaa tssiiissuss......
Suomi lisää poliiseja nelosoluen tähden
älyvapaaaa
25244
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Niinpä näkyy mutta kerro toki lisää vanhoja uutisia.
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201712282200634097_u0.shtml
On siinä perustelut poliisien lisäämiselle.
.
Eikös ne kaljat olleet myynnissä jo silloikin, kun tämän päiväistä alkoholilakia ei olltu vielä voimaan laitettu. ?
.
Kaljat vaihdetaan hyllyltä toiselle niin ministeriössä tulee välittömästi perustelut lisätä byrokratiaa, jota piti Sipilän hallituksen vähentää pois kiusaamasta ihmisiä ja syömästä verovaroja.
Kauppoihin tulee keppanapoliisi vahtimaan montako pulloa ostat.
Enpä usko, että mikään alkoholilain muutos vaikuttais Suomalaisten ryyppäämiseen. Tietenkin jos viinaa sais ilmaisiksi niin se vois nostaa jonkin verran kulutusta. Niinhän sitä odotetiin lonkero riehaakin uutena vuotena, mutta telkassa poliisit sano, ettei oo ollu mitään tavallisesta poikkeava. Mepäs tehdäänkin kiusaa, jatketaan tipattomana melkein tuonne kesä heinä kuulle, jos nyt sitte kun ei oo kylmä joku kylmä lonkku otettas saunan terassilla tai missä ny sitten ottaa vaikka Baarin terassilla.
kyllä tämänpäiväinen näytti, että armeija pitää saada kadulle! siis heti kun he on selvinneet siitä nelosoluen ryyppäämisestä ja käsi ei enää tärise.
http://usvi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/248464-nelosolut-tuhosi-espoon-leppavaaran-kuvareportaasi
Aika samantekevää myykö alkoholia kauppa vai alko. Hinnat ei ainakaan pudonndeet yhtään. Ehkä nelosoluella hieman lonkerolla ei lainkaan. verotus on se rakaiseva tekijä ja sitä nostettiin. Viinaralli jatkuu se on selvää. Virosta saa 24 lonkeroa halvemmalla kuin suomesta 12.
No eipäs viherpiipertäjät puutu tuon viinarallin aiheuttamiin liikenteen päästöihin ?
Ensin ajetaan pitkin Suomea Helsinkiin ja laivalla edestakaisin hakemaan Suomessa tehtyä olutta takaisin Suomeen. Että silleen.
Ei taida tulla lisä- poliisit nelosoluen tähden kaduille. Todellinen syy on koneinsinöörit.
Nelosoluen syyksi laitetaan jos koneinsinöörien kanssa tulee kahinoita. kohta joudutaan laittamaan armeija kaduille myöskin "nelosoluen tähden".
koneinsinöörien keppostellessa poliisi katsoo toiseen suuntaan. vihapuhujia ne tulee jahtaamaan!
Saakohan Enontekiökin nyt polisin? Vaan eihän siellä ryypätä vahvistuneita olut- ja siiderijuomia?
Koneinsinöörit saattavat olla paha kanto kaskessa. Juuri nyt tähtään ladatulla kiikarikiväärilläni naapurissa asuvaa vanhempaa konstaapelia päähän. Tämä on kuitenkin ihan lasten leikkiä tämä. Koulunsa käynyt riittävästi ärsytetty koneinsinööri voi pistää pienen kaupungin maan tasalle yhdessä hujauksessa. Kannattaa ottaa varoituksena. Itse en ole vielä kovin ärsytetty, mutta yleisön on syytä ottaa asia huomioon, kun keksii typeryyksiä.
Jos tuosta syystä, niin nousisi hirvittävä haloo vasurien ja virpiipertäjien keskuudessa, se on vain teko syy tuo uusi alkoholilaki. Oikein lisätä matujen ja terroristien takia.
Vihreiden tavoite on kannabiksen laillistaminen.
Ihmetellään myös, miksi suomalaisten suolisto on pilalla. Crohnin tauti ja herkkä vatsaisuus ovat lisääntyneet. Suolistosyöpä myös. Ihmetellään myös, miksi suomalaiset eroavat niin usein tai miksi väkivaltatilastot ovat suuria. Itsemurhat myös huippu lukemissa. Alkoholi on syyllinen tähän. Nyt sitä tyrkytetään enemmissä määrin kaupoissa! Mitä järkeä? Pyritään ihmisten lisääntyvään itsetuhoon? Siihen se ainakin johtaa.
Lue lisää muista vatsaongelmien syistä ja parannuskeinoista:
https://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/bakteerien_puute_sairastuttaa
https://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/huolehdi_tarkeista_bakteereistasi
https://yle.fi/uutiset/3-5901329
https://kaksplus.fi/keskustelu/threads/minkaelainen-toimenpide-ulosteensiirto-on-missae-niitae-tehdaeaen-jne-kertokaa-kaikkea-mitae-tiedaette.1260811/page-3
https://m.youtube.com/watch?v=pkhL7FRhZFw
https://m.youtube.com/watch?v=DjzkL5XHgBA
https://m.youtube.com/watch?v=ahO8BWQyoEc
Huomaa kyllä mistä joillakin edustajilla on oikeasti kyse. Se ei ole alkoholin haitat vaan alkon monpolin säilyttäminen ja kilpailjoiden estäminen kun istuvat jossain alkon hallinnossa.
Poliiseja tarvitaan rajalle auttamaan Iranista tulevia pakolaisia. Poliisit kantavat heidän matkatavaransa rajan ylitse ja busseihin, jotka sitten lähtevät vastaanottokeskuksiin...
Ei niitä poliisit kanna se kuuluu varusmiesten koulutukseen nykyään , opetetaan maahan tunkeutuvien terroristien avustamista.Varmaan sotilaskarkurit nauraa ,armeija vastassa kantamassa matkalaukkuja. Itse en olis suostunut vaikka olis kenraali käskenyt.
koska tuli aktivointimalli, sadistit pelkäävät kostoiskuja.
Rosentteja helvata ei sitte mennä rukaamaan alemmax
https://www.youtube.com/watch?v=P7jvK7tDWHM
Raiskausaalto Suomessa ja poliisi lisää resurssejaan sen takia, että nelosoluen myyjä vaihtui.
Ei o perää, ei o perää vaan Maurin.
On poliisilla muitakin keinoja "ansaita palkkansa" eesmees sakkolappujen kirjoittamisesta tulee hyvin tuntiliksaa ja sitten netissä joidenkin keidenkin seuraaminen. Normaalia poliisintyötä eivät ehkä enää tee, sillä oikeita rikollisiakaan ei enää kansanparissa oo, kun ne on nykyään muka fiksuja "oppineita" parisuhteestaan epäonnistunut on nykyään mielisairas psykiatrian ammattilainen joka ottaa uusia uhreja ja syyttää "potilaitaan" ja näiden kumppaneita narsismista ja muista mielenterveysongelmista.
Eduskuntatalon saunassa on taas pikku siiderissä risukko ja muut hörhöt keksineet oivan tekosyyn.Aamulla sitten kysellään tovereilta mitäköhän me eilen keksittiin kun en muista mitään.
Onneksi ostin eilen vain keskiolutta, ei tullut poliisia ja olo on nyt ihan hyvä :)