Firma vaihtoi omistajaa 2016 lopulla. Viime vuoden lopussa seinään tuli lappu, jossa kerrottiin pekkaskorvauksen maksukäytännön muuttamisesta. Aiemmin korvaukset on maksettu sitä mukaa, kun pekkasia on pidetty, nyt korvaukset maksetaan joka tilin yhteydessä.
Tliin tulee aikamoinen lovi, jos pekkasia joutuu pitämään useampia päiviä putkeen, esim. välipäivinä.
Voiko työnantaja muuttaa käytäntöä ominpäin, ilman työntekijän suostumusta?
Pekkaskorvaus, maksukäytännön muuttaminen
7
2364
Vastaukset
- LuottamusmiesAsialla
Ilmeisesti teidän luottamusmies on noin sopinut.
- sfgnsfgjsf
Miten siihen tiliin lovi tulee? Saat ihan täsmälleen saman verran rahaa kuin ennenkin. Nyt se vain maksetaan eri aikaan. Ei kai se työnantajan vika ole jos et osaa hoitaa omia raha-asioitasi?
- Listamaalari
LuottamusmiesAsialla:
Käsittääkseni luottausmieheltä ei ole kysytty mitään. Kiitos vinkistä, täytyy vielä tarkistaa.
sfgnsfgjsf:
Tämä sivusto se ei sitten petä koskaan. Jotain jos kysyt, kuinka asiallisesti tahansa, niin voit olla varma, että jonkinlainen vittuilunpoikanen ennemmin tai myöhemmin tulee vastaan.
Kyse ei ollut minun raha-asioistani, vaan pekkaskorvauksen maksumenetelmistä. Mieti vaikka loppuilta ja jos ei valkene, niin kysy huomenna uudestaan.
- PientäKarsintaa
Pekkaset pitäisi poistaa kokonaan. Pekkasten aika oli ja meni. Kermaperetyöläiset opetettu liian hyvään.
Minkä helvetin takia pekkaset pitäisi poistaa? Et taida tietää, mitä ne edes ovat. Pieni perusjuttujen kertaus: pekkaset ovat korvaus siitä, että joillain aloilla tehdään ylipitkää työpäivää vuorojärjestelyjen tai yksinkertaisesti vain perinteen vuoksi eli tavallisimmin 8h/pvä, kun normaali on 7,5h/pvä (tai kiky-kusetuksen myötä nykyään usein 7h36 min/pvä).
Minulla ei ikinä ole mitään pekkasia ollut, koska olen käytännössä koko työurani ollut siisteissä sisätöissä, mitä nyt kouluvuosien kesätöissä aikana ennen pekkasia tuli tehtyä 8h päiviä haalarihommissa. Mutta ei tulisi mieleenkään vaatia duunareilta pekkasia pois.
- faktat_esiin
Sipilä varastaa teiltä kaikki pois, siksi se kikykin tuli että saadaan pala palalta pekkaset pois kun taas parmmin koulutetut saavat kuntoilla vaikka ne kikytunnit firman piikkiin normi työajalla.
Duunaria kusetetaan jatkuvasti, vieläkö kiinnostaa olla paskaduunissa kun tuloerot vain kasvavat entisestään? - Möllistelijä
Missähän kulkee raja jolloin pekkaskorvaus pitäisi maksaa keskeytyvän kolmivuoron mukaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään18517555Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903795Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu301873Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791524Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?571483Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1601417Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151324Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141294- 811101
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2091043