Otin siis loparit noin kuukausi sitten aivan järkyttävästä duunista. En ole aikaisemmin perehtynyt näihin työkkäri- ja kelajuttuihin, mutta ymmärtääkseni joudun 3 kk karenssiin työmarkkinatuen suhteen (kun itse palkkatyöstä lähdin). Olen kuitenkin nyt menneen kuukauden aikana tehnyt 8 päivää töitä, ja sitä voisi olla tarjolla enemmänkin, ainakin pari päivää kuukadessa, riippuu tarpeesta.
Nyt kuitenkin lueskelin kelan sivuilta tätä tukien sääntölabyrinttiä, ja mietin, että onko sillä väliä millaisen työsopparin kirjoitan? Jos kirjoitan ns. nollasopparin, tarvittaessa työhön kutsuttavan, niin katsovatko ne sen silloin ns. kokopäivätyöksi jolloin en olisi oikeutettu tukeen? Kannattaisiko minun virallisella sopparilla lopettaa kun olen karenssini kärsinyt, vai haittaako se että on tuollainen soppari voimassa?
Toivottavasti ymmärsitte mitä ajan takaa, ja kiitos jos jaksatte auttaa!
Millainen työsopimus mahdollisen karenssin aikana?
1
<50
Vastaukset
- LorenzoEnzo
Nollasoppari (ei ole kiinteää työaikaa/työtuntimäärää) ei estä työttömyysturvan saamista. Jos työssäoloa olisi esimerkiksi tuo 8 h/ kk, ilmeisesti 300 euron suojaosa riittäisi, että käytännössä tuon vertainen työ ei vähentäisi työttömyysturvaa mitenkään. Samalla saisi täytettyä tämän uuden ”aktiivisuusvaatimuksen”.
Sopimus on paljon edullisempi työnantajalle kuin työntekijälle: ei käytännössä edellytä työnantajalta mitään (työn tarjoamista), mutta työntekijä taas on velvollinen tekemään työtä kun tarjotaan. Kansalaisaloite oli nollasoppareiden kieltämisestä, mutta ei mennyt läpi eduskunnassa. Silti jotain pieniä parannuksia nollasopparilaisille on tulossa (ainakin tiukasti säännellyissä tapauksissa sairausajan palkka).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081705Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031679Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1021593Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341369Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.49916Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii460915Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115891Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai294853Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347821