tulla karenssi i kun lähettää työhakemuksen kun on saanut työtarjouksen ja työnantaja ei löydä juuri sinun hakemustasi.Pitää tehdä selvitys te toimistoon.
Tästäkin saattaa
6
52
Vastaukset
- fghgjfhgk
Ei yrityksiltä saisi vaatia, että he alkavat valtavasta hakemusten keosta kaivella hakemuksia työttömyystoimiston käskystä. Ei, kyllä hakijan on pidettävä itsellään tositteet haustaan. Jos lähetit hakemuksen sähköpostitse ja tulostit sen, sen luulisi käyvän todisteesta. Jos otit paperisesta hakemuksesta postimerkkeineen ja osoitteineen kuvan, ehkä sekin kelpaa.
Tuokin on yksi yritys tuhota suomalaiset firmat: pakotetaan ne ilmaistyöhön työnestotoimistolle, papereita pyörittelemään. Uskomaton systeemi! - töitähakemaan
Työkkärin virkailijat seuraa työttömien työnhakua ottamalla yhteyttä työpaikkoihin jonne työtön on hakenut. Jos vaikka työkkärin virkailija antaa jonkun työpaikkailmoituksen työttömälle ja pyytää hakemaan siihen työhön niin työkkärin virkailija soittaa tai lähettää sähköpostia työpaikkaan ja kysyy onko sen niminen hakenut töihin. Näin mulle sanoi typin virkailija
- näinminäteen
Siksi juuti minä aina tallennan kaikki työhakemukset lähetetyt kansioon tai jos soitan työpaikasta niin nauhoitan puhelun.
- Aktiivimallikaatuu
Toi "järjestely" tulee kaatumaan. Firmoilla ei oo aikaa selailla hakijoita työkkärin käskystä. Sanon jokaiselle työkkärin tätille että eikös tämä ole sinun ja työnhakijan välinen asia, minua he eivät voi pakottaa aktviivimallin seurantaan.
- Henkka102
Jos ja kun toi aktiivimalli II tulee, tuuli on jo käynyt työkkärin ylitse eikä sitä enää ole. Todennäköisesti siinä vaiheessa keskustellaan tietokoneen kanssa tai soittelemme johonkin valtakunnalliseen tai maakunnalliseen mihin lie, tai ehkä Kelaan tai kassalle.
Tai me, jotka haraamme vastaan ja joilla ei ole tietokonetta eikä kännykkää, laitamme kirjeen postilaatikkoon tai käymme kukaties viemässä kunnantalolle. Tuo jälkimmäinen voisi olla hyvä, siinä samalla saisi liikuntaa. Tai sitten emme vaan enää ole mikä lie puljun asiakkaana. Sen verran on oppinut, että mitäpä näitä etukäteen suremaan. Tämä hallitus ajaa nämä läpi, siltä se nyt ainakin näyttää. Silti ihan hyvä, että aloite sai kannatusta.
- HakemusTehtailija
Ei kannata lähettää mitään hakemuksia. Jos TE toimisto tekee, niin tehköön mutta älä itse rupea vaikeuttamaan elämääsi. Luulet että hakemuksia tehtailemalla pääset piiloon etkä työllisty. Hyvä yritys! Jokanen nyt ymmärtää ettei touhussa ole mitään järkeä jos sulla on 20000 hakemusta ja uusia teet muttei töitä vaan löydy.... Systeemin Kuormittaminen, heh heh....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081676Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1001606Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä971520Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541398Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341363Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48897Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115883Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii437870Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai291830Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815