Erään pörvärilehden yleisöpalstoilla joku pyysi uusia ehdotuksia työllisyyttä edistävän aktiivisuuden edistämiseksi nyt kun hallituksen säätämä aktiivimalli näyttäisi olevan vaikeuksissa.
Niinpä ehdotin että jospa ensin julkisesti vaikka lottoarvonnan yhteydessä arvottaisiin satunnainen kirjain, ja sitten kaikilta tuloja saavilta kansalaisilta joitten sukunimi alkaa tuolla kirjaimella sakotettaisiin tuloistaan 4,65% summalla seuraavan 3 kk:den ajan.
Oudoksuttavasti sen lehden sensori ei päästänyt tuota ehdotustani esille sinne yleisönosastolle.
Ihmettelen että miksi tuo ehdotus ei sensorille kelvannut? Sehän täyttää kaikki ne kriteerit jotka hallituksen niinsanottu aktiivimalli täyttää. Se jakaisi rangaistuksia täysin satunnaisesti sekä syyllisille että syyttömille aivan kuten hallituksen aktiivimallikin tulee tekemään.
Ja se rankaisisi monia aivan kuten hallituksen aktiivi-malli tulee tekemään, mutta ei kumminkaan rankaise aivan kaikkia joita voitaisiin rankaista, aivan kuten hallituksen aktiivimallikin sentään jättää rankaisematta.
Ja ennenkaikkea rangaistuksen joko saa tai ei saa jonkun muun kuin rangaistavan tekemien valintojen perusteella, siis aivan kuten hallituksen akttivimallikin tekee.
Siis mene töihin 18-tunniksi 3 kk:den ajanjakson aikana: Ei ole mitään taetta että työpaikkoja joihin mennä olisi kaikille riittävästi tarjolla, ja vaikka olisikin niin jokaiseen työpaikkaan joku muu valitsee jonkun töihin ja se joku sinne töihin valittu ei välttämättä ole sinä ehkä vain siksi että valitsijan siskon poikakin tarvitsi sitä työpaikkaa. Eli -4,65% tuloistasi koska jollakulla oli sisko ja sillä siskolla poika.
Sama pätee myös kursseihin ja työllisyyttä edistäviin toimenpiteisiin = 9-euron määräaikaiseen palkattomaan pakkotyöhön. Myös niihin liittyy sekä se että ei niitä ole jokaikiselle työttömälle riittävää määrää tarjolla, ja että joku valitsee niille osallistujat ja se joku ei ole asianomainen työtön.
Tai ehkä sensori toimi kuin toimi koska ei ymmärtänyt että miten tai miksi K-kirjaimella alkavien nimien omaajat olisivat syyllisiä? No sehän on itsestään selvää: Eiväthän työttömätkään ole syyllisiä siihen että työvoiman kysyntä on paljon matalampaa kuin mitä on työvoiman tarjonta, ja silti työttömiä siitä rangaistaan.
Kun siis syyttömiä voidaan rangaista jostain asiasta kuten työttömiä siitä että työvoiman kysyntä on niin matalaa kuin on, niin vastaavasti voidaan päättää että ketä hyvänsä voidaan rangaista mistä hyvänsä, ja nyt sitten on päätetty että K-kirjaimella alkavien sukunimien omaajia tälläkertaa rangaistaan.
Perustuslaissa on tasavertaisuus pykälä. Joten jos työttömiä rangaistaan vain koska he ovat työttömiä, niin silloin myös on tasapuolista rankaista myös niitä joitten sukunimi alkaa kulloinkin rangaistavaksi valitulla etukirjaimella.
Vielä myös voi huomioida että sukunimeä olisi voinut vaihtaa. On ollut epä-aktiivista kun ei ole niin tehnyt.
Sensori iski aktiivimallia koskevaan ehdotukseen
2
56
Vastaukset
- ToivoTalkooKiky
Työttömien pakko kiky on se 4,6 %
Ja rikkaat ei osallistunut koko kiky talkoisiin !!
Tälliset on ne toivo talkoot ... - järkyttynyt_jämsästä
Sentsuuri iski taas: tämmöinen sai olla siellä samaisen pörvärilehden yleisönhöpinä palstalla sentään pari päivää ennenkuin katosi:
Niin hankkiudu työtön jonnekkin töihin 18 tuniksi 3 kk:den ajanjaksona tai korvauksesta lähtee 4,65% sakkoina epäaktiivisuudestasi.
Jouni, Ivalosta, titteli: työtön, huomaa ikäväkseen että Ivalosta ei niin millään tuota 18 tuntia töitä löydy, joten Jounia uhkaa 4,65% leikkaus noin 525 euron kuukausituloihinsa.
Mutta ei hätää, Kotkasta, joka on Ivalosta katsoen kaukainen kaupunki jossa työttömiä ei päähän potkaista, löytyisi mahdollisuus tuohon 18 tunnin työssäkäyntiin.
Niinpä nyt Jouni miettii että matkustanko omalla kustanuksellani sinne Kotkaan, ja sitten vuokraan sieltä itselleni jonkin sortin kortteerin 3 - 4 päiväksi, ja sitten kun 18 tuntia töitä on tehty matkustanko omalla kustanuksellani takaisin Ivaloon, jotta vältyn 4,65% leikkaukselta 525 euron tuloihini.
Ja sitäkin Jouni sitten pohtii että onko työttömällä yhäkään oikeus vähentää noita aktiivisuuden osoittamisesta aiheutuvia työmatka ym-kuluja verotuksessaan, siis juuri päinvastoin kuten nyt nimittäin on kun sitä vähennysoikeutta työttömällä ei verotuksessa työmatka ym kuluihin ole.
Niinpä Jouni sitten päättää että: "Vilut minä minnekkään Kotkaan töihin lähde, se tulee kalliimaksi kuin ottaa se 4,65% sakko." Mikä oli oikea päätös, sillä Jouni olisi huomannut että siellä Kotkassa se 18 tunnin työjakso ei olisikaan ollut perättäisinä päivinä, vaan vain 6 tuntia yhtenä päivänä kuukaudessa, jolloin Jounille olisi tullut vielä paljon lisää verovähennusoikeudettomia matkakuluja kun hän olisi peräti 3 kertaa joutunut matkustamaan Ivalosta Kotkaan ja takaisin.
Mutta sillävälin toisaalla muunmuassa valtakunnan-höpöttäjä Juhani Vartiainen (Kok) sai vettä myllyynsä, ja niinkö hän esittää että suurehkot määrät leikattua työttömyysturvaa osoittaa että työttömät, kuten vaikka Ivalon Jouni, tosiaan ovat kuin ovatkin epä-aktiivisia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11566Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911468Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221041Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva194916- 123822
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42741Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7704
- 60683