Mies ihailee muita naisia - en siedä, miksi?

Ympäri_ymmällään

Olen ollut mieheni kanssa nyt yli vuoden. Meillä on ihana ja rakentava suhde ilman mitään kummoisia ongelmia. Toisien sanoen olemme erittäin onnellinen pari. Kaikesta huolimatta ainut ongelma joka on ollut kauan mukana suhteessa on se että mies katsoo muita naisia MUTTA se miksi tulen mustasukkaiseksi on eri asia. Olemme puhuneet avoimesti pornon katsomisesta ja kumpikin tekee tätä, en suutu siitä enkä siitä enkä siitä että mieheni katsoo kadulla tai autolla ajaessa muita naisia. En edes hetkahda siitä, että miehelläni on läheisiä naispuolisia kavereita.

Olen nyt monesti tullut äärettömän mustasukkaiseksi siitä, että miehelläni on tarve katsoa toisia, puolialastomia naisia, aivan minun vierelläni olettaen että en suutu tästäkään. Olemme puhuneet tästä monesti, sillä mieheni ennen jopa kommentoi näitä minulle mutta se loppui nopeasti. Hän perusteli käytöksen sillä, että oli pitkään sinkku ja tämä oli ennen arkipäivää. Nyt kun mies siis katsoo toisia naisia vieressäni otin tämän asian puheeksi. Keskustelimme asiasta, mutta se ei helpottanut oloani. Mieheni perusteli sen näin: hän katsoo muita naisia koska hän kokee heidät kauniina. Perseet ovat ihania ja tämän takia hän katsoo niitä. Hän sanoin että on ok katsoa puolialastomia fitness malleja instagramista koska ne ovat ammattilainen ottanut ja hän haluaa ihailla tätä. Hän vakuutti kyllä että siinä ei ole mitään seksuaalista, hän vain katsoo niitä sekunnin murto-osan ja jatkaa. Näimpä kysyin: voitko sanoa puhtaasti että voit katsoa vieraan naisen treenattua kroppaa samalla tavalla kun katsot autoja ilman mitään syvempiä tuntemuksia. Hän naurahti ja vastasi, ettei kukaan voi.

Hohhoijaaa! Tämä häiritsee minua, koska heti suhteen alettua minulla hävisi tarve katsoa muita miehiä. Ei voisi enään vähempää kiinnostaa muut miehen ja heidän olemus. Kiinnostus on kuollut minulla täysin. Luotan mieheeni täysin, en koskaan ole epäillyt uskottomuutta tai kiinnostusta muihin naisiin sillä suhteemme on niin hyvä, mutta minkä takia sitten tämä muiden naisten katsominen ajaa minut hulluksi? Johtuuko se siitä että siinä hetkessä koen että hän haluaa ihailla muita naisia enkä halua jakaa häntä? Olenko minä syypää ja ylitseajatteleva lapsellinen aikuinen? Onko muilla ollut samanlaista tilannetta, ja mikä avuksi tähän mustasukkaisuuteen ? Fiksuja mielipiteitä kehiin ! :)

5

2425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seksseks

      Pyydä häntä tekemään sitä silloin kun et ole paikalla. Miehet ja naisetkin katselevat hyvännäköisiä kroppia, sekun toimii joillekin halun herättäjänä pornon tavoin. Ei voi mitään, mut näin on.

    • Käytöstavat.kunniaan

      Miehesi on vähän moukka, ei tajua että parisuhteessa ollessa tuo on epäkohteliasta. Ei miehetkään tykkää, jos oma nainen yhtä mittaa vilkuilee hyvännäköisiä miehiä, saati kommentoi heidän ulkonäköään ja varustuksiaan. Toiselle tulee herkästi huonommuuden tai riittämättömyyden fiiliksiä ja se vaikuttaa parin väliseen kemiaan.

      Et tietenkään voi vaatia, että miehesi kiinnostus naisvartaloihin kokonaan loppuu parisuhteessa. Mutta myös sun miehen pitäisi tajuta, että perseiden ja tissien tuijottelu avoimesti ei ole kohteliasta.

      On kunnioittavaa omaa kumppania kohtaan olla hieman ”sokea” vastakkaista sukupuolta kohtaan kun toinen on läsnä. Oli sitten kyse live- tai some-elämästä. Ja tämä koskee niin miehiä kuin naisiakin.

      • Micce52__

        Juuri näin. Biologialle ei voi mitään, ja on ihan normaalia että parisuhteessakin sekä miehet että naiset kiinnittävät huomiota vaikkapa hyväkroppaisiin vastakkaisen sukupuolen edustajiin.

        Mutta asiasta ei ikinä pidä tehdä numeroa oman kumppanin nähden. En kiinnitä huomioita hyväkroppaisiin naisiin, jos olen vaimon kanssa liikkeelle. Vastaavasti hän ei kuolaa jonkun valokuvamallin näköisen nuorukaisen perään.

        Lenkkipolulla tulee jatkuvasti ihailtua minut ohittaneita 10-.15 vuotta nuorempia naisia. Mielettömän hyvä kroppa niillä. Kotona sitten odottaa se viisikymppinen sohvaperuna. Iltajumpan alkaessa seksiin tulee kummasti lisää puhtia, kun salaa muistelee niitä pururadan herkkupeppuja. Rakas puolisokin tavallaan pääsee iloitsemaan juoksijatytöistä. Sanomattakin selvää, että ei pidä kertoa mitä ajattelee aktin ollessa kuumimmillaan ;)


      • Naisenkommentti

        Ällöttävää.


      • ympäri_ymmällään
        Naisenkommentti kirjoitti:

        Ällöttävää.

        Ihanaa että joku muu on samaa mieltä. Eikö se oma rakas pullukka riitä vai pitääkö oikeasti muita naisia ajatella että seksi on hyvää rakkaan kanssa? yök.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5704
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      60
      1847
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      25
      1319
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1117
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1095
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1027
    7. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      66
      999
    8. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      142
      993
    9. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      48
      948
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      945
    Aihe