Kansaedustajille aktivoimismalli lakialoite

Aktivoikaa_edustajaa

Kansanedustajia pyritään aktivoimaan eduskunnasta pudottuaan, aktivoitumaan hakemaan töitä ripeästi. On havaittu elämäntapa kansanedustajia jotka jäävät sohville makoilemaan useiksi vuosiksi, menetettyään kansanedustajan paikkansa eduskunnassa.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2588

7

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Töihin-heti

      Kansalaisaloitteen otsikko
      Kansanedustajien sopeutumiseläke poistettava
      Aloitteen päiväys
      11.8.2017
      Aloitteen muoto
      Lakiehdotus
      Oikeusministeriön asianumero
      OM 76/52/2017
      Aloitteen sisältö

      Me allekirjoittaneet esitämme kansanedustajan oikeutta sopeutumiseläkkeeseen poistettavaksi kaikilta kansanedustajana toimineilta.

      Lakiehdotus

      Laki kansanedustajan eläkkeestä ja sopeutumisrahasta annetun lain (329/1967) muuttamisesta

      Eduskunnan päätöksen mukaan

      kumotaan kansanedustajain eläkelain muuttamisesta annetun lain (150/2011) siirtymäsäännös

      lisätään uusi siirtymäsäännös seuraavasti:

      Laki kansanedustajan eläkkeestä ja sopeutumisrahasta

      Tämä laki tulee voimaan 29. päivänä huhtikuuta 2019.

      Ennen lain voimaantuloa kansanedustajina toimineisiin henkilöihin, joihin sovelletaan kansanedustajain eläkelain 2 §:n 2 momenttia ja 11 §:n 4 momenttia sellaisina kuin ne olivat voimassa lain 150/2011 voimaan tullessa, ovat tämän lain voimaan tullessa oikeutettuja sopeutumisrahaan lain 150/2011 2 §:n mukaisesti.
      Perustelut

      Johdanto

      Kansanedustajan sopeutumiseläkettä maksetaan kansanedustajille, jotka on valittu ennen vuoden 2011 eduskuntavaaleja. Tämän uudistuksen tarkoituksena on poistaa kansanedustajien oikeus sopeutumiseläkkeeseen riippumatta siitä, milloin heidät on ensimmäistä kertaa valittu eduskuntaan.

      Jatkossa kaikille kansanedustajan tehtävää hoitaneille maksettaisiin sopeutumisrahaa, kuten lain 2 §:ssä säädetään.


      Nykytila

      Vuoden 2011 eduskuntavaaleissa ja sen jälkeen valituilta kansanedustajilta poistettiin oikeus sopeutumiseläkkeeseen lailla 150/2011. Edellä mainittu laki säädettiin kansanedustajien lakialoitteesta, eikä sen valmistelussa selvitetty mahdollisuutta poistaa oikeutta sopeutumiseläkkeeseen myös ennen lain voimaantuloa valituilta kansanedustajilta.


      Nykytilan arviointi

      Ennen vuotta 2011 valittu kansanedustaja, joka on ollut edustajantoimessa vähintään 7 vuotta on oikeutettu sopeutumiseläkkeeseen. Oikeus sopeutumiseläkkeeseen jatkuu, kunnes kansanedustaja siirtyy vanhuuseläkkeelle. Sopeutumiseläke keskeytyy, jos kansanedustaja siirtyy toistaiseksi jatkuvaan kokoaikatyöhön.

      Vuonna 2011 tai sen jälkeen ensimmäisen kerran valittu kansanedustaja on oikeutettu edustajantoimensa jälkeen 1-3 vuoden sopeutumisrahaan riippuen hänen edustajantoimensa pituudesta.


      Kansalaisaloitteen tavoitteet

      Kansalaisaloitteella on tarkoitus kannustaa sopeutumiseläkkeeseen oikeutettuja kansanedustajia työllistymään edustajantehtävien jälkeen.

      Valtiontalouteen syntyy säästöjä, kun sopeutumiseläkkeitä ei enää tarvitse maksaa.


      Kansalaisaloitteen vaikutukset

      Taloudelliset vaikutukset

      Aloite tuottaa taloudellisia säästöjä, joita on kansalaisaloitteessa vaikea arvioida. Iltalehden uutisen mukaan sopeutumiseläkettä maksettiin kesäkuussa 2017 kolmellekymmenellekuudelle kansanedustajalle yhteensä noin 100 000 euroa.

      Kun sopeutumisrahan maksuaika on lyhyempi, oletettavasti säästöt vuodessa ovat satojatuhansia euroja.

      Lisäksi aloite tuottaa verotuloja, kun kansanedustajat työllistyvät.

      Sopeutumiseläke- ja sopeutumisrahajärjestelmää hallinnoi Keva ja oletettavasti yhteen järjestelmään siirryttäessä myös hallinnointikulut pienenevät.


      Yhteiskunnalliset vaikutukset

      Nykyisellään sopeutumiseläkejärjestelmä synnyttää säännöllisesti yhteiskunnallista keskustelua kansanedustajien oman edun tavoittelusta. Sopeutumiseläkkeiden poistaminen nostaa kansanedustajien ja eduskunnan arvostusta.


      Yksityiskohtaiset perustelut

      Kumottava siirtymäsäännös

      Ennen vuotta 2011 valittujen kansanedustajien sopeutumiseläke perustuu lain 150/2011 siirtymäsäännökseen.Siirtymäsäännöksen perusteella näihin kansanedustajiin sovelletaan sopeutumiseläkettä koskevia säännöksiä sellaisina, kuin ne olivat ennen lakia 150/2011.

      Kun tämä siirtymäsäännös kumotaan, kaikki kansanedustajat siirtyvät sopeutumisrahan piiriin.

      Uusi siirtymäsäännös

      Esitettävä siirtymäsäännös varmistaa, että aiemmin sopeutumiseläkkeen piirissä olleisiin kansanedustajana toimineisiin henkilöihin sovelletaan jatkossa sopeutumisrahaa koskevia säännöksiä. Näin estetään tilanteet, joissa aiempi sopeutumiseläke katkeaisi yllättäen. 2 §:n perusteella kaikki aiemmin sopeutumiseläkettä nostaneet olisivat oikeutettuja vielä vähintään kahden vuoden sopeutumisrahaan. Lisäksi yli 59-vuotta täyttäneillä olisi oikeus sopeutumisrahaan vanhuuseläkkeelle siirtymiseen saakka.


      Voimaantulo

      Lain ehdotetaan tulevan voimaan samaan aikaan, kun vuoden 2019 eduskuntavaaleissa valittava eduskunta aloittaa työnsä.

    • Samassa_veneessäkö

      "Yhtäkkistä piikkiä ex-kansanedustajien sopeutumiseläkkeen kumoamista vaativien äänien keskuudessa saattaa selittää se, että asia kytkeytyy keskusteluun kansalaisten työttömyysetuuden heikentämisestä.

      Karkeasti verraten kansalaisten työttömyysetuus ja ex-kansanedustajien sopeutumiseläke ovat kummatkin työttömälle henkilölle myönnettäviä etuuksia.

      Näiden etuuksien yhtäläisyyksistä huolimatta näyttää siltä, että kansalaisten työttömyysetuuksia on paljon helpompi lähteä purkamaan kuin kansanedustajien.

      Eduskunta hyväksyi joulun alla kiistellyn aktiivimallin. Mallin pihvinä on se, että jos työtön ei osoita riittävää aktiivisuutta, työttömyysetuus heikkenee 4,65 prosenttia 65 maksupäivän ajan. Riittävää aktiivisuutta on työn tekeminen, yritystoiminta tai muut aktivointitoimenpiteet.

      Sen sijaan sopeutumiseläke, jota ennen vuotta 2011 valituiksi tulleet yli seitsemän vuotta palvelleet kansanedustajat voivat saada 65 ikävuoteen asti, ei vaadi saajaltaan minkäänlaisia velvoitteita".

      http://www.iltalehti.fi/politiikka/201801042200646260_pi.shtml

      • KaksillaSäännöillä

        Kansanedustajat myös peruspäivärahalle tai työmarkkinatuelle 700e/kk brutto jos eivät maksa työttömyyskassaan jolloin max 400 päivää ansiosidonnaista noin 60% palkasta tai palkkiosta.

        Samat aktivointivelvoitteet kuin muillekin työttömille eli 65 päivän tarkastelujaksolla 18 tuntia töitä, 5 päivää muuta työllistämisaktivointia eli temppukurssitusta "työttömien päivähoitoa", palkatonta työkokeilua ym. kiusaa tai yrittäjätuloa määrätty määrä.

        Kansanedustajan sopeutumiseläke jo nimeltään johtaa tietoisesti harhaan, kyseessä on kansanedustajien maailman paras vastikkeeton työttömyysturva, jonka ohella saa vielä tienata pääomatuloja vapaasti tämän maailman arhaan työttömyysturvan tippumatta.

        Sairas maa jossa kaudet standardit eliitille/vähemmistöille ja tavalliselle kansalle. Porvarihallitus vaihtoon heti ja uudet eduskuntavaalit.


    • KaputCino

      olihan se käyttävä laittamassa nimi hyvään aloitteeseen

      :)

      • sopeututtavaon

        Samoin eikös tässä kaikki olla suomenkansalaisia, miksi poliitikon pitää saada 3 vuotta sopeutumisrahaa, ja mihin hänen edes tarvitsee sopeutua?


      • KaputCino

        Oikein ....


      • kaskusjkos
        KaputCino kirjoitti:

        Oikein ....

        Aivan, ja kun nytkin on joululomalla 6 viikkoa kas duunarin kesäloma on lähes sama? Ja kas kohta koittaa muut lomat.
        Kotimaa

        Kansanedustaja Ilkka Kanerva (kok.) lyhentäisi eduskunnan mittavia lomia, kertovat Turun Sanomat, Kaleva ja Väli-Suomen sanomalehdet Ylen mukaan.

        Kanervan mukaan ei ole kirkossa kuulutettua, että lomien täytyy olla näin pitkiä. Kansanedustajilla on joulun seudulla lomaa noin puolitoista kuukautta ja kesällä noin 2,5 kuukautta.

        Lisäksi istunnoissa on viikon tauko sekä keväällä että syksyllä.

        Kanervan mielestä eduskunnan pitäisi esimerkiksi lomiaan lyhentämällä antaa oma panoksensa taloudesta ja työttömyydestä käytävään keskusteluun. Ylen mukaan hän aloittaisi lomauudistuksen jo syksyllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3935
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      138
      1404
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      890
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      747
    9. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      726
    10. Mara&Esko gaalassa jälleen

      Onkohan expariskunta taas tulossa yhdessä punaiselle matolle etuilemaan?? Heillähän on omasta mielestään oikeus, ovat He
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      697
    Aihe