maa. Millä mittarilla? Parhaiten korruptoitunut?
Kovalchukin mukaan Venäjä on maailman paras
29
183
Vastaukset
- Piikitetään.taas
Dopingissa....
- VenäjänTekee
maailman parhaaksi maaksi ihmiset. Venäjällä ihmiset eivät ajattele negatiivisesti kuten esimerkiksi Suomessa. Venäjällä osataan juhlia ja elämästä otetaan kaikki ilo irti. Venäjän yöelämässä juhlitaan joka ilta samalla lailla kuin Suomessa vappuna. Venäjällä ihmiset ovat seurallisia. He ovat ystävällisiä ja vieraanvaraisia ja kukaan ei kukaan ei murehdi etukäteen huomisen ongelmia. Lisäksi Venäjällä ei ole feministejä. Nämä seikat tekevät maailman parhaan maan.
- VodkaaaaaLisäää
Venäjällä on niin p...skaa ja tulevaisuus epävarmaa että pakko elää hetkessä ilman huolta huomisesta. Vodka auttaa siinäkin.
- 6uyyye
" Nämä seikat tekevät maailman parhaan maan."
Muuta sinne Venäjälle nauttimaan elämästä. "Lisäksi Venäjällä ei ole feministejä."
Tietenkin siellä on, mutta he ovat vankiloissa naisten oikeuksien puolustamisesta.- SitäköIhailet
"Lisäksi Venäjällä ei ole feministejä."
Ei todellakaan! Mutta ovat sitten sovinistisia senkin edestä!
- UI45EY
Navalnyi pilkkasi näitä Amerikassa asuvia kiekkomiljonäärejä. Jotka kehuu Putinia .
- Jokerittt
Ilja Kovaltsuk pelaa tällä hetkellä Pietarin SKAssa ja asuu siellä, hyvä tyyppi, kehuvat suomalaiset seurakaverit Koskinen ja Koskiranta.
Venäjä on enemmistölle venäläisistä paras maa siin äkuin Suomi suomalaisille. - Koskinenhan
Jokerittt kirjoitti:
Ilja Kovaltsuk pelaa tällä hetkellä Pietarin SKAssa ja asuu siellä, hyvä tyyppi, kehuvat suomalaiset seurakaverit Koskinen ja Koskiranta.
Venäjä on enemmistölle venäläisistä paras maa siin äkuin Suomi suomalaisille.sanoi Amanda Harkimon juontamassa ohjelmassa hänen kaveriensa ensin pelänneen Pietariin tuloa. Sitten kun viimein tulivat niin ennakkoluulot karisivat aika nopeasti pois. Samalla tavalla tämänkin palstan Nato-jannut pelkäävät Venäjää tietämättömyyttään. Kannattaisi heidänkin käydä paikan päällä toteamassa ne ennakkoluulot vääriksi.
- Villiä-on-meno
Koskinenhan kirjoitti:
sanoi Amanda Harkimon juontamassa ohjelmassa hänen kaveriensa ensin pelänneen Pietariin tuloa. Sitten kun viimein tulivat niin ennakkoluulot karisivat aika nopeasti pois. Samalla tavalla tämänkin palstan Nato-jannut pelkäävät Venäjää tietämättömyyttään. Kannattaisi heidänkin käydä paikan päällä toteamassa ne ennakkoluulot vääriksi.
Olen muutaman kerran käynyt Venäjällä. Joka ainut kerta takaisin tullessa tuntuu Suomeen tulo kuin olisi palannut jostain rikollisten villistä idästä paratiisiin! En mene enäää koskaan Venäjälle.
- VenäjäOn
Villiä-on-meno kirjoitti:
Olen muutaman kerran käynyt Venäjällä. Joka ainut kerta takaisin tullessa tuntuu Suomeen tulo kuin olisi palannut jostain rikollisten villistä idästä paratiisiin! En mene enäää koskaan Venäjälle.
hyvä paikka niille, jotka haluavat bilettää ja ottaa elämästä ilon irti. Jos tykkää käydä vain lähikuppilassa, ostaa lähi-Alepasta seuraavana päivänä korjaussarjan ja synkistellä kotonaan niin näille henkilöille Venäjä ei ole oikea paikka.
- UnohtuikoJotakin
Venäjällä eläkeläinen saa kuukaudessa keskimäärin 100 euroa! Sillä ei juuri biletetä vaan käydään katkeraa selviämistaistoa!
- EihänMissään
UnohtuikoJotakin kirjoitti:
Venäjällä eläkeläinen saa kuukaudessa keskimäärin 100 euroa! Sillä ei juuri biletetä vaan käydään katkeraa selviämistaistoa!
maassa eläkeläiset enää biletä vaan nuoret ja keski-ikäiset. Sitä paitsi alkoholi on Venäjällä ainakin 70% halvempaa kuin Suomessa.
- 545
Venäjän eliitti on inhottavan kaksinaamaista. Putininkin lapset asuu "pahassa" lännessä.
- fghnjmk
...ja Lavrovin.
- Tätäät
Putinin ja Lavrovin rahatkin ovat ”pahassa Lännessä” turvassa.
- Kassa.jemmaan
Veroparatiisissa. Kansalta pöllityt varat. Ihana maa.
Siinäpä TILTUILLE taas aihetta prasniekaan ja 3 x URAA-huutoon Paidattomalle Messiaalleen. ;-)
IMHO.
- PaikkansaKullakin
Niin, Venäjä on hyvä maa taalamiljonäärikiekkoilijalle, oligarkeille ja vallassa olevalle joukkiolle. Nämähän elävät siellä kuin siat pellossa, oikein rypevät yltäkylläisyydessään.
Tavallinen kansa asustaa edelleen viheliäisissä kerrostaloslummeissaan, juo halpaa votkaa ja mädättää aivojaan television putinistisella saastalla. He ovat hyvin isänmaallisia ja myös kiihkeitä Putinin kannattajia.
Tunnetusti missään muualla tulo- ja varallisuuserot eivät ole yhtä räikeitä kuin Venäjällä.
Putin ja oligarkit varmasti suorastaan rakastavat venäläistä kansaa :)- Tuloeroja
voidaan vertailla gini-kertoimella. Mitä suurempi gini-kerroin niin sitä suuremmat tuloerot maalla on. Venäjällä on sijalla 54. maailman suurimpien tulojen maiden listalla. Venäjällä on toki suuremmat tuloerot kuin Suomessa, mutta kuitenkin pienemmät tuloerot kuin esim. USA:ssa, Kiinassa tai Afrikassa.
https://www.cia.gov/library/publications/resources/the-world-factbook/rankorder/2172rank.html - SuuretErot
Tuloeroja kirjoitti:
voidaan vertailla gini-kertoimella. Mitä suurempi gini-kerroin niin sitä suuremmat tuloerot maalla on. Venäjällä on sijalla 54. maailman suurimpien tulojen maiden listalla. Venäjällä on toki suuremmat tuloerot kuin Suomessa, mutta kuitenkin pienemmät tuloerot kuin esim. USA:ssa, Kiinassa tai Afrikassa.
https://www.cia.gov/library/publications/resources/the-world-factbook/rankorder/2172rank.htmlPutinin joukkiosta ja oligarkeista löytyy lukuisia miljardöörejä, ja toisaalta tiedämme että Venäjän keskiluokka on varsin vähävaraista länsimittapuiden mukaan. Köyhälistö Venäjällä on todellakin hyvin köyhää, aina kerjäläisiin saakka. Suuri osa mm. eläkeläisistä kuuluu Venäjällä köyhälistöön.
Toki myös USA:sta löytyy asunnottomia ja syrjäytyneitä, mutta keskiluokka on varsin vaurasta ja elinkustannukset ovat pieniä. Miljonäärejä USA:ssa on hyvin paljon enemmän kuin Venäjällä ja miljardöörit ovat keränneet varallisuutensa liiketoiminnalla yleensä vuosikymmenten aikana. - USAssa
SuuretErot kirjoitti:
Putinin joukkiosta ja oligarkeista löytyy lukuisia miljardöörejä, ja toisaalta tiedämme että Venäjän keskiluokka on varsin vähävaraista länsimittapuiden mukaan. Köyhälistö Venäjällä on todellakin hyvin köyhää, aina kerjäläisiin saakka. Suuri osa mm. eläkeläisistä kuuluu Venäjällä köyhälistöön.
Toki myös USA:sta löytyy asunnottomia ja syrjäytyneitä, mutta keskiluokka on varsin vaurasta ja elinkustannukset ovat pieniä. Miljonäärejä USA:ssa on hyvin paljon enemmän kuin Venäjällä ja miljardöörit ovat keränneet varallisuutensa liiketoiminnalla yleensä vuosikymmenten aikana.ei ole pienet elinkustannukset. Esim. vuokrat USAn kaupungeissa ovat älyttömän korkeat. Kaliforniassa kaksion kuukausivuokra on jopa 3000 dollaria. Korkeastikoulutetutkin joutuvat muuttamaan takaisin vanhempien luokse tämän takia.
- TodellisuusJaHarhat
Vuokrat ovat kaupungeissa joka maassa korkeat, jos mielii asua keskustassa. Sen sijaan jos lähiö kelpaa niin ei vuokrataso ole meitä kummempi!
- Lääviä.ovat
Mutta ne asunnot. En suin surminkaan menisi Moskovan, tai Pietarin Hrutsovin nimelle ristittyihin kerrostaloihin asumaan. Suomen lähiöissä nousisi kapina vastaavista asuinolosuhteista.
- UudetAsunnot
Lääviä.ovat kirjoitti:
Mutta ne asunnot. En suin surminkaan menisi Moskovan, tai Pietarin Hrutsovin nimelle ristittyihin kerrostaloihin asumaan. Suomen lähiöissä nousisi kapina vastaavista asuinolosuhteista.
ovat täysin verrattavissa Suomessa rakennettaviin uusiin taloihin. Ekaterinburgissa esim. voisit ostaa uuden yksiön 30 000 eurolla. Ei ole paha hinta ja Ekaterinburg on 2 kertaa isompi kaupunki kuin Helsinki.
- ValheellinenVäite
Verrattavissa missä suhteessa? Laadussa? Varustelutasolla?
Todellisuudessa asunto Venäjällä jää kauas jälkeen suomalaisesta!
Suomessa on mm. säädös. että yli kolmikerroksisessa talossa PITÄÄ olla hissi!
Venäjällä ei moista rasitetta ole! Olen henkilökohtaisesti käynyt nykyisen Terijoen alueella kerrostalon kuudennessa kerroksessa kylässä portaita pitkin ja kerroksia taisi olla senkin yläpuolella vielä muutama! - Töölössä
ValheellinenVäite kirjoitti:
Verrattavissa missä suhteessa? Laadussa? Varustelutasolla?
Todellisuudessa asunto Venäjällä jää kauas jälkeen suomalaisesta!
Suomessa on mm. säädös. että yli kolmikerroksisessa talossa PITÄÄ olla hissi!
Venäjällä ei moista rasitetta ole! Olen henkilökohtaisesti käynyt nykyisen Terijoen alueella kerrostalon kuudennessa kerroksessa kylässä portaita pitkin ja kerroksia taisi olla senkin yläpuolella vielä muutama!Helsingissä on paljon 5 kerroksisia taloja, jossa ei ole hissiä. Ne ovat muutomiehen painajaisia.
- JoBäckman
Tietenkin Venäjä on paras venäläiselle ja Suomi suomalaiselle.Venäjä on kehittyneempi maa kuin Suomessa halutaan uskoa.Tietenkin Venäjällä on kurjuutta niinkuin muaallakin Suomessa ja USA:ssa jne.
- LaadullaOnTekijänsä
Venäjä on asuntojen suhteen kehittymätttömämpi maa kuin mitä desantti toivoo! Jos tunnet lähiöissä venäläisiä niin karu totuus paljastuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka522313Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1081675Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181