Ihan jännä juttu

TällainenKokemus

Hei! Ajattelin hieman purkaa ajatuksiani kun olen taistellut tämän erään miespuolisen henkilön kanssa jo lähes vuoden päivät.
Olen 18-vuotias tyttö ja tämä poika on minua vuoden vanhempi. Tutustuimme viime vuoden maaliskuussa (3.2017) mistä lähtien meidän suhteemme on ollut melkoista vuoristorataa.
Ei. Emme seurustele. Sehän se ongelma onkin. Useat luuleevat meidän olevan pari, mutta sitä emme ole.

Heti kun tutustuimme olimme kumpikin sitä mieltä että tämä on jotakin hyvin erityistä ja kumpikin sanoimme sen ääneen. Tämä poika on tehnyt minut tutustumisestamme asti onnellisemmaksi kuin yksikään muu, mutta samalla hän aiheuttaa minulle surua.

Hän sanoo minulle aina, että hän rakastaa minua, mutta antaa siltikin aina ymmärtää että kaikki tapahtuu ystävänä. Hän sanoo minua ystäväkseen ja sanoo, että olen hänelle kuin sisko. Se ei kuitenkaan tunnu siltä.

Hän ostelee minulle aina kaikenlaista hienoa ja kutsuukin itseään leikkimielisesti minun sugardaddykseni. Aina kun näemme hän pitää minua sylissään hyvin lähellä häntä ja hän painaa kasvonsa vasten kasvojani, hän pitää huuliaan kaulallani ja sanoo että olen hänelle rakas, mutta mitään muuta hän ei tahdo eikä tee. Kun hän pitää minua sylissään ja kuiskailee korvaani se on maailman ihanin ja rauhallisin paikka.

En ymmärrä häntä. Miksi hän kohtelee minua kuin olisimme suhteessa, mutta hän ei silti halua olla kanssani? Hän pitää minusta hyvää huolta. Hän kuuntelee, on kiinnostunut asioistani ja lohduttaa kun sitä tarvitsen. Sanoo kauniiksi ja pitää kädestä kun kävelemme kaupungilla.

En ole koskaan uskaltanut kertoa hänelle tunteistani, sillä pelkään sen pilaavan tämän kaiken mitä meillä nyt on. Hän sanoo aina, ettei hänellä ole kenenkään muun kanssa samanlaista kuin minun kanssani ja minusta tuntuu samalta. En voi edes kuvitella tapaavani ketään kenen läheisyydessä olisi yhtä hyvä olla.

Olisiko jollakin joitain ajatuksia tästä? Mitä voisin tehdä, jotta saisin selkeyttä tilanteeseen ja miltä tämä tilanne kuulostaa? Tämä ei ole missään tapauksessa normaali ystävyyssuhde enkä oikein tiedä miten edetä asian kanssa.

4

1510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keijupeiju

      Kuulostaa tosiaan ihanan jännältä, kyllä se selvästi susta tykkää :)

      • kerrotunteesi

        Vaan rohkeasti pojalle!
        Tulee oma nuoruus mieleen tuosta,kun menetin arkuuttani, ihanan tytön toiselle.


    • Hyvinsullamenee

      Helppo homma! Kaveri on ihan myyty, ota vaan ohjat käsiisi, kerro että olet kiinnostunut ja tästä tehdään nyt vakkaria, älä kuuntele vastaväitteitä (rimpuilua kestää yksilöstä riippuen parista päivästä pariin viikkoon) ja kaveri on sinun. Sitähän vaan pelottaa! Se menee äkkiä ohi, mutta sun on hoidettava se homma. Minä tiedän, olin just tuollainen. Tee se kuitenkin iloisella meiningillä, ettei tyyppi vaan pelästyksissään hyppää mistään :-)

    • Outojaasioita

      Vaikka monet miehet ovatkin ihastuneita ja korviaan myöten rakastuneita niin he eivät ole mustasukkaisia. Ja se on se mitä naiset usein haluavat. Miehen pitää olla hänestä mustasukkainen ja pitää omistajan ottein kiinni. Siksi jos mies kutsuu ystäväksi, niin se on toooodella paha juttu. Itselläni kariutui aikoinaan yksi suhde juuri sen vuoksi että luotin tyttöön ja hän kosti sen koska en ollut mustasukkainen. No, kaikkea ei voi saada. Eli minua.

      Mutta miksi miehen pitää olla omistava ja mustasukkainen naisestaan? Onko tämä joku luolaihmisten alkukantainen dna? Eikö riitä että jos toinen sanoo menevänsä ystävien kanssa ylos aikaa viettämään niin sanaan voi luottaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45329
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      195
      10856
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      35
      1597
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe