Tänään kuulin YLE-radiosta uutisen tutkimuksesta, jonka mukaan vähemmistöllä on suuri valta, suurempi kuin on tajuttukaan. Kun joku asia lähtee nosteeseen, ja ylittää kansan keskuudessa noin 10%:n kannatuksen, niin sitten se on menoa, lumipalloefekti alkaa toimia.
Mitä Suomen tulee, uutisessa mainittiin esimerkkinä Tahdon2013 - kampanja sukupuolineutraalin avioliittolain puolesta.
Saattaa tuossa jotain perää olla, muta tuskin se noin yksioikoisesti, ja simppelisti menee. Tuskin ihminen muuttaa kantaansa helposti, jos on jo selkeän sellaisen muodostanut.
Mutta jos suurin osa kansasta ei jossain kysymyksessä ole kantaansa muodostanut suuntaan tai toiseen, niin tällainen pienehkönkin joukon aikaansaama "hypetys" voi saada suuret "välinpitämättömien" joukot mukaan ilmiöön, hyvään meininkiin. Laumaeläimiä kun olemme.
Ehkä eutanasialain suhteenkin tämä "vähemmistövalta", (hemmetin huono termi kyllä tässäkin asiassa käyttää, antaa täysin väärän mielikuvan, että vähemmistödiktatuuri hoitelee hommat kansan enemmistön tahdon vastaisesti, mistä ei tosiaankaan ole kyse esim. eutanasialain osalta), saattoi toimia.
Paljon, kenties enemmistö, oli varmasti sellaisia, joilla ei ollut mitään kantaa, ei ainakaan huolellisesti harkittua ja hyvin perusteltua sellaista, eutanasiaan. Mutta kun asia sai tarpeeksi julkisuutta, ja varteenotettavia puolestapuhujia, vakuuttavine perusteluineen, niin ilmapiiri muodostui eutanasialaille myötämieliseksi. Tiedä sitten oliko se juuri 10%:n kannatuksen ylitys, joka oli ratkaisevaa.
Vähemmistövalta, 10% ratkaiseva kynnys?
hjkhps
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081668Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai961590Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961496Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48893Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii420857Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290826Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347812