ruskeakielet työpaikoilla

kertokaakokemuksianne

Mitä etuja saa nuolemalla.

4

330

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pomonkansmarjaan

      Pääset pomon kanssa telakoitumaan saunaillassa ja sitten fuck buddyksi.

      Olet kuin huora kun olet ruskeakielinen ja se ei voi olla vaikuttamatta psyykkeeseesi joka tulee sekoamaan ja et silloin pysy enää ihmisenä.

      Tämähän oli kärjistys ja sarkasmia mutta siinä on vinha totuus viestissä mukana.

    • gifts

      Käsite on yksioikoinen. Firman kuin firman on tarkoitus tehdä mahdollisimman vähälä panostuksella tuottoa.
      Satiirisesti ilmaisten rehellisellä työnteolla tuotto, on lyhyen kaavan ajattelun mukaisesti pienempi, kuin niin toimien että vetkutellaan, tai kiskotaan hyvää ja lisähintaakin palvelusta tai tuotteesta.
      Niinpä työnantaja mieltää tietyntyyppisen käyttäytymisen tulokseen positiivisesti vaikuttavaksi tekijäksi. Sensijaan että näkisi normaalin työpanoksen vaihtamisen reilulla kaupalla rahaan, olevan oikeutettu tapa, jos asiakas saa tuotteensa, johon voi olla tyytyväinen, tai palvelunsa joka myydään ajallisesti niin että samaa palvelua voi ostaa vielä jatkossakin.

      Niin- näkemyksiä on vähintään ne kaksi, äkkituoton tai oravannahkojen sopivuuden. Mutta kumpikin tapa on yhtä materialistinen.
      Tämä oli arjen huomioita.
      Tietenkin niitä ihmisiä harmittaa, jotka saavat hidasta/huonoa, ja vielä maksavat siitä. Ja loppupelissä työnantajaa harmittaa myös, kun perustoimintatavat pitäneet ihmiset katselevat uudet työpaikat. Mikä kärsii näin? Liiketoiminta. Se millä on maksettu myös nuoleskelijoiden palkat.
      Skenaario jossa joku tekee työt kyllä, kunhan ehtii- ei toimi. Työt on tehtävä silloin kun ne ovat. Ja hyvä johtaja huomioi jokaisen työntekijänsä, asemasta riippumatta, samoin kohtelee jokaista asiakasta hyvin.
      Itse olen katsellut niitä muitakin työpaikkoja. Pelännyt milloin joku oikeasti puhuu paskaa työnantajalle. Mutta yhtä monesti olen lopulta huomannut, että työnantaja oikeasti tietää mitä tapahtuu.
      Kun vaan jaksan sitä huhu huhuilun taustaa ymmärtää itse, ja lajitella muun paitsi pomlta tulevan "tiedotteen" omaan arvottomuuteensa, enkä masennu niistä.

    • Industrial124

      Missä menee sitten "nuolemisen" raja? Pitääkö aina ajatella niin negatiivisesti?

      Parempi olisi kulkea vain keskisormet pystyssä? Vai olisiko tilanne sitten hyvä jos olisi huonossa väleissä kaikkien muiden kanssa, mutta samaa mieltä sen vanhan jäärän kanssa joka aina haukkuu muita pers-nuolijoiksi?

      (En tule lukemaan vastausta.)

    • gifts

      En nyt tuohon lähtisi. Kirjoitin siitä, että miten monissa yrityksissä mielletään, tuoton lisääntyvän hidastelevasta lipeväkielisyydestä.
      Kunnes on tosipaikka. Ja niitä tosipaikkoja tekee ihmiset joilta homma joutuu, ja tai jotka tekevät jälkeä. Millään ylempiensä nuolemisella ei tule firmoihin centiäkään maksavilta asiakkailta, ellei lipeväkieli puhumalla tee sitä työtään valmiiksi asti. Useimmiten ei. Työssä on samaan aikaan toinenkin henkilö. Jolla on sata lasissa itse työssä, että tulos ei kärsi. Se väsyneenoloinen tyyppi, jonka vaatteetkin ovat vähän nuhjaantuneet, ja jolla olisi kiire työpäivän jälkeen- suihkuun ja syömään.
      Pahimmillaan tilanne huomataan vasta, kun tekevä ihminen palaa loppuun. Tai vaihtaa maisemaa.
      Terveisiä vain työelämästä. Miksi muuten kukaan maksaisi nuoleskelusta palkkaa?
      En itse maksaisi, jos olisin työnantajana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      376
      2396
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      64
      1854
    3. 154
      1433
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1247
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1201
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      945
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      884
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      842
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      43
      815
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      813
    Aihe