ruskeakielet työpaikoilla

kertokaakokemuksianne

Mitä etuja saa nuolemalla.

4

325

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pomonkansmarjaan

      Pääset pomon kanssa telakoitumaan saunaillassa ja sitten fuck buddyksi.

      Olet kuin huora kun olet ruskeakielinen ja se ei voi olla vaikuttamatta psyykkeeseesi joka tulee sekoamaan ja et silloin pysy enää ihmisenä.

      Tämähän oli kärjistys ja sarkasmia mutta siinä on vinha totuus viestissä mukana.

    • gifts

      Käsite on yksioikoinen. Firman kuin firman on tarkoitus tehdä mahdollisimman vähälä panostuksella tuottoa.
      Satiirisesti ilmaisten rehellisellä työnteolla tuotto, on lyhyen kaavan ajattelun mukaisesti pienempi, kuin niin toimien että vetkutellaan, tai kiskotaan hyvää ja lisähintaakin palvelusta tai tuotteesta.
      Niinpä työnantaja mieltää tietyntyyppisen käyttäytymisen tulokseen positiivisesti vaikuttavaksi tekijäksi. Sensijaan että näkisi normaalin työpanoksen vaihtamisen reilulla kaupalla rahaan, olevan oikeutettu tapa, jos asiakas saa tuotteensa, johon voi olla tyytyväinen, tai palvelunsa joka myydään ajallisesti niin että samaa palvelua voi ostaa vielä jatkossakin.

      Niin- näkemyksiä on vähintään ne kaksi, äkkituoton tai oravannahkojen sopivuuden. Mutta kumpikin tapa on yhtä materialistinen.
      Tämä oli arjen huomioita.
      Tietenkin niitä ihmisiä harmittaa, jotka saavat hidasta/huonoa, ja vielä maksavat siitä. Ja loppupelissä työnantajaa harmittaa myös, kun perustoimintatavat pitäneet ihmiset katselevat uudet työpaikat. Mikä kärsii näin? Liiketoiminta. Se millä on maksettu myös nuoleskelijoiden palkat.
      Skenaario jossa joku tekee työt kyllä, kunhan ehtii- ei toimi. Työt on tehtävä silloin kun ne ovat. Ja hyvä johtaja huomioi jokaisen työntekijänsä, asemasta riippumatta, samoin kohtelee jokaista asiakasta hyvin.
      Itse olen katsellut niitä muitakin työpaikkoja. Pelännyt milloin joku oikeasti puhuu paskaa työnantajalle. Mutta yhtä monesti olen lopulta huomannut, että työnantaja oikeasti tietää mitä tapahtuu.
      Kun vaan jaksan sitä huhu huhuilun taustaa ymmärtää itse, ja lajitella muun paitsi pomlta tulevan "tiedotteen" omaan arvottomuuteensa, enkä masennu niistä.

    • Industrial124

      Missä menee sitten "nuolemisen" raja? Pitääkö aina ajatella niin negatiivisesti?

      Parempi olisi kulkea vain keskisormet pystyssä? Vai olisiko tilanne sitten hyvä jos olisi huonossa väleissä kaikkien muiden kanssa, mutta samaa mieltä sen vanhan jäärän kanssa joka aina haukkuu muita pers-nuolijoiksi?

      (En tule lukemaan vastausta.)

    • gifts

      En nyt tuohon lähtisi. Kirjoitin siitä, että miten monissa yrityksissä mielletään, tuoton lisääntyvän hidastelevasta lipeväkielisyydestä.
      Kunnes on tosipaikka. Ja niitä tosipaikkoja tekee ihmiset joilta homma joutuu, ja tai jotka tekevät jälkeä. Millään ylempiensä nuolemisella ei tule firmoihin centiäkään maksavilta asiakkailta, ellei lipeväkieli puhumalla tee sitä työtään valmiiksi asti. Useimmiten ei. Työssä on samaan aikaan toinenkin henkilö. Jolla on sata lasissa itse työssä, että tulos ei kärsi. Se väsyneenoloinen tyyppi, jonka vaatteetkin ovat vähän nuhjaantuneet, ja jolla olisi kiire työpäivän jälkeen- suihkuun ja syömään.
      Pahimmillaan tilanne huomataan vasta, kun tekevä ihminen palaa loppuun. Tai vaihtaa maisemaa.
      Terveisiä vain työelämästä. Miksi muuten kukaan maksaisi nuoleskelusta palkkaa?
      En itse maksaisi, jos olisin työnantajana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      322
      1822
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1284
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1277
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1157
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      79
      947
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      85
      881
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      843
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      804
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      780
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      736
    Aihe