ruskeakielet työpaikoilla

kertokaakokemuksianne

Mitä etuja saa nuolemalla.

4

331

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pomonkansmarjaan

      Pääset pomon kanssa telakoitumaan saunaillassa ja sitten fuck buddyksi.

      Olet kuin huora kun olet ruskeakielinen ja se ei voi olla vaikuttamatta psyykkeeseesi joka tulee sekoamaan ja et silloin pysy enää ihmisenä.

      Tämähän oli kärjistys ja sarkasmia mutta siinä on vinha totuus viestissä mukana.

    • gifts

      Käsite on yksioikoinen. Firman kuin firman on tarkoitus tehdä mahdollisimman vähälä panostuksella tuottoa.
      Satiirisesti ilmaisten rehellisellä työnteolla tuotto, on lyhyen kaavan ajattelun mukaisesti pienempi, kuin niin toimien että vetkutellaan, tai kiskotaan hyvää ja lisähintaakin palvelusta tai tuotteesta.
      Niinpä työnantaja mieltää tietyntyyppisen käyttäytymisen tulokseen positiivisesti vaikuttavaksi tekijäksi. Sensijaan että näkisi normaalin työpanoksen vaihtamisen reilulla kaupalla rahaan, olevan oikeutettu tapa, jos asiakas saa tuotteensa, johon voi olla tyytyväinen, tai palvelunsa joka myydään ajallisesti niin että samaa palvelua voi ostaa vielä jatkossakin.

      Niin- näkemyksiä on vähintään ne kaksi, äkkituoton tai oravannahkojen sopivuuden. Mutta kumpikin tapa on yhtä materialistinen.
      Tämä oli arjen huomioita.
      Tietenkin niitä ihmisiä harmittaa, jotka saavat hidasta/huonoa, ja vielä maksavat siitä. Ja loppupelissä työnantajaa harmittaa myös, kun perustoimintatavat pitäneet ihmiset katselevat uudet työpaikat. Mikä kärsii näin? Liiketoiminta. Se millä on maksettu myös nuoleskelijoiden palkat.
      Skenaario jossa joku tekee työt kyllä, kunhan ehtii- ei toimi. Työt on tehtävä silloin kun ne ovat. Ja hyvä johtaja huomioi jokaisen työntekijänsä, asemasta riippumatta, samoin kohtelee jokaista asiakasta hyvin.
      Itse olen katsellut niitä muitakin työpaikkoja. Pelännyt milloin joku oikeasti puhuu paskaa työnantajalle. Mutta yhtä monesti olen lopulta huomannut, että työnantaja oikeasti tietää mitä tapahtuu.
      Kun vaan jaksan sitä huhu huhuilun taustaa ymmärtää itse, ja lajitella muun paitsi pomlta tulevan "tiedotteen" omaan arvottomuuteensa, enkä masennu niistä.

    • Industrial124

      Missä menee sitten "nuolemisen" raja? Pitääkö aina ajatella niin negatiivisesti?

      Parempi olisi kulkea vain keskisormet pystyssä? Vai olisiko tilanne sitten hyvä jos olisi huonossa väleissä kaikkien muiden kanssa, mutta samaa mieltä sen vanhan jäärän kanssa joka aina haukkuu muita pers-nuolijoiksi?

      (En tule lukemaan vastausta.)

    • gifts

      En nyt tuohon lähtisi. Kirjoitin siitä, että miten monissa yrityksissä mielletään, tuoton lisääntyvän hidastelevasta lipeväkielisyydestä.
      Kunnes on tosipaikka. Ja niitä tosipaikkoja tekee ihmiset joilta homma joutuu, ja tai jotka tekevät jälkeä. Millään ylempiensä nuolemisella ei tule firmoihin centiäkään maksavilta asiakkailta, ellei lipeväkieli puhumalla tee sitä työtään valmiiksi asti. Useimmiten ei. Työssä on samaan aikaan toinenkin henkilö. Jolla on sata lasissa itse työssä, että tulos ei kärsi. Se väsyneenoloinen tyyppi, jonka vaatteetkin ovat vähän nuhjaantuneet, ja jolla olisi kiire työpäivän jälkeen- suihkuun ja syömään.
      Pahimmillaan tilanne huomataan vasta, kun tekevä ihminen palaa loppuun. Tai vaihtaa maisemaa.
      Terveisiä vain työelämästä. Miksi muuten kukaan maksaisi nuoleskelusta palkkaa?
      En itse maksaisi, jos olisin työnantajana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      22
      3263
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      16
      2239
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      130
      1869
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1246
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1127
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1012
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      37
      872
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      54
      778
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      721
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      705
    Aihe