Alkaako feminismi syödä naiseutta? Nykyään ei saa enää seksuaalisesti "ahdistella" tai vietellä toisia. Seksuaalinen jännite ja kemia on kuitenkin osa ihmisyyttä, eikä sitä voida kieltää. Nyt ajatellaan, että kun miehet ja naiset lakkaavat olemasta, on joku onnela saavutettu. Olemme kuitenkin sukupuolisia olentoja. Ja mielestäni minulle naisena kuuluu oikeus naiseuteen ja omaan sukupuoleeni. Lupa olla naisellinen. Naisellisuutta kuitenkin pidetään työelämässä esim. epäpätevänä, pyritään mahdollisimman miehiseen ja askeettiseen pukeutumiseen. Seksuaalisuus on kiellettyä. Olen myöskin seksuaalinen ihminen ja haluan näyttää sen.
Kuinka paljon on kyse siitä, että naisellisuus, kauneus ja seksuaalisuus mielletään naisen ainoiksi valteiksi, ja silloin sitä ei sallita, koska toiset naiset ovat kauniimpia kuin toiset tai haluavat panostaa ulkonäköönsä enemmän. Sen ajatellaan antavan kilpailuetua rumempiin verrattuna. Tämä on vähän kommunismia; ihan kuin älykkäitä kiellettäisin olemasta älykkäitä, koska silloin he ovat "parempia" kuin tyhmät.
Lisäksi intersektionaalinen feminismi kannattaa sovinistilahkoja ja -ryhmiä. Nämä katsotaan syrjityiksi ryhmiksi. Feminismi on omittu punavihreäksi aatteeksi, joka haluaa kumota valkoisen patriarkaatin, hällä väliä seurauksista naisille. Puuttuu todellinen feminismi, joka ajaisi oikeasti naisten asemaa ja pyrkisi korjaamaan naisten elämän ongelmia ja todellista sortoa. Mutta punavihreät eivät suvaitse konservatiivifeminismejä, jotka ajaisivat eri tavalla naisten asiaa. Tämä vain tarkoittaa, että nykyinen feminismi on enemmän punavihreyttä kuin naisten asemaa.
Itsestäni olisi mielenkiintoista löytää uudella tavalla ajattelevia feministejä. Punavihreää mössöä kyllä riittää; siitä on ylitarjontaa. Haluaisin taistella muslimien alistusta vastaan. Vai onko musliminaisten aseman paranemisen avain miesten käännyttäminen kristityiksi? Pelkkä opetus länsimaisuudesta ei riitä täyttämään hengellistä tyhjiötä, tarvitaan myös helvetinpelon karkoittajaa.
Onko feminismi kääntynyt naisia vastaan?
3
80
Vastaukset
- Epäfeministinen
Miksi et puhuisi ennemmin tasa-arvosta? Feminismillä on nykyään ikävä kaiku. Se on naisten ylivaltaa kuten sovinistien herravaltakin eli molemmat kokevat olevansa jumalasta seuraavia.
Feministit ei yhtään välitä miehen joutuessa väkivallan uhriksi naisystävän osalta tai miesten kodittomuudesta/itsemurhista. Heidän mielestään pitää kestää kuin mies eli suoraan sanoen piilevää seksismiä. En yhtään ihmettele miksi naisten harjoittamasta parisuhdeväkivallasta miehiä kohtaan, miesten itsemurhista ja kodittomuudesta vaietaan.
Tuollaiset ahtaat sukupuoliroolit tekevät hallaa ihmisille. Sama juttu naistenkin kohdalla; jos liikakiltteyttä tuputetaan ja kehoitetaan olemaan korrekti ja ystävällinen, niin miten tällainen osaa sanoa tiukasti ei ja asettaa itselleen rajat esim. ahdistelutapauksissa. Ikävä vain, kun tätä juuri tapahtuu ja sitten itketään, kun se oma teini-ikäinen tytär pyörii kauppakeskuksessa niiden vamhempien pakolaismiesten kanssa.
Minä itse olen Lara Croft- tai Modesty Blaise-tyyppinen nainen, muttei se mitenkään ole pois oikeudestani olla nainen. Aika moni fyysisesti vahva nainenkin kokee näin ja vaatii mieheltäänsä niin miehekkäitä piirteitä. Punavihreät eivät ole minusta tehneet tällaista viikinkinaista, mutta harvoinpa femakot on mitään sellaisia. Femakot lähinnä pilaa itsensä ylipainolla ja humalanhakuisella juomisella. - Bror-Erik1974odin-1Ac
Tutkani kertoo että edellä esiintyneet puhuvat feminismistä punaniskaisen miehen suulla. Eli mieskommentoijana koen myötähäpeää näitten naisvihaajien juttujen äärellä.
- huolto-osasto
Homotutkasi kaipaa kalibrointia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155