http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201801122200665042_ul.shtml
Tämän vuoden alussa keskimääräinen eläke on Venäjällä hieman yli 200 euroa.
"Venäläismediassa on yhä useammin nähtävillä kuvia ulkoroskakoreja kaivavista iäkkäistä ihmisistä. Maan eri kaupungeissa köyhyysrajalla kituvat vanhukset tonkivat roskakoreja sen toivossa, että löytäisivät jotakin kelvollista syötävää."
Venäjällä eläkeläiset kaivavat roskiksesta ruokaa
15
124
Vastaukset
- venäläistä.purtavaa
Odotamme innolla koska alkavat (jälleen) syödä toisiaan.
- JätininPuttiomaisuus
Samaan aikaan Putinin jättiomaisuus paisuu.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015072920104286_ul.shtml - vgwgwe
tätä tapahtui suomessakin, kunnes tuli laki että roskikset täytyy lukita. jotqain elintarvikeviraston vouhotuksia
- kerro-lisää
Älä nyt! Me suomalaiset emme ole kuulleetkaan, että suomalaiset eläkeläiset olisivat joskus tapelleet markettien roskalaatikoiden luona ruuasta.
Onko sinulla jotain linkkiä väitteen tueksi?
- revolution_taas
Ja sotahullu Putler pistää eläkeläistenkin rahat sairaaseen asevarusteluun ja omaan sekä oligarkkikaveriensa luxuselämään. Taitaa pukata vallankumousta Venäjällä lähivuosina? Jossain luuraa tuleva vallankumousjohtaja Leninin inkarnaatio.
- KysymysPällitehtaalle
Mitäs Pietarin trollitehtaan "työn"tekijät tähän?
- loma.menossa
Lomittaja on takapihalla votkapaukulla.
- VelkaPummi
Itse olen syönyt jo vuosia roskiksesta...mutta minähän olenkin asuntovelallinen ....
- alkoholi.vei.rahasi
Ja lisäksi olet työikäinen alkoholisti / narkkari, eikö niin?
Nyt on kuitenkin kyse vanhuksista joilla pitäisi olla sellainen eläke joka riittää edes ruokaan.
Näin ei Venäjällä ole sillä eläkeläiset siellä saavat vain 200 euroa eläkettä kuussa eli 5 X vähemmän kuin eläkeläinen Suomessa. - Erkki-eno
Mutta Venäjälläpä onkin ydinase!
- ydinymmärtämistä
Erkki-eno kirjoitti:
Mutta Venäjälläpä onkin ydinase!
Suomihan odottaakin koko ajan koska Venäjä käyttää ydinasetta jotta Eurooppa pääsee vapaaksi Venäjän harrastamasta valtiollisesta terrorismista.
Ongelma on että Venäjä on kuin persut eli pitää kauheasti mekkalaa aikeistaan mutta ei sitten uskallakaan tosi paikan tullen toimia vaan takki kääntyy. - ruikutuskerho
Kyllä näin pienen maan leipäjonot vielä päihittää Venäjän! Onkos se eläkeikä Venäjällä edelleen sama, kuin Neuvostoliitossa, eli 55 vuotta? Jos on, niin suomalaisraukat joutuvat töissäkin rehkimään yli kymmenen vuotta pitempään, kuin venäläiset!
Mutta viina on Venäjällä halpaa, eikä ruokakaan ole lähimainkaan yhtä kallista, kuin suomalainen marketsapuska! - ydinymmärtämistä
ruikutuskerho kirjoitti:
Kyllä näin pienen maan leipäjonot vielä päihittää Venäjän! Onkos se eläkeikä Venäjällä edelleen sama, kuin Neuvostoliitossa, eli 55 vuotta? Jos on, niin suomalaisraukat joutuvat töissäkin rehkimään yli kymmenen vuotta pitempään, kuin venäläiset!
Mutta viina on Venäjällä halpaa, eikä ruokakaan ole lähimainkaan yhtä kallista, kuin suomalainen marketsapuska!Jos ruoka on Venäjällä puolet halvempaa, siinä tapauksessa venäläinen eläkeläinen on ostovoimapariteetin kanssa tarkasteltuna vain puolet köyhempi kuin suomalainen eläkeläinen.
Se on siltikin liikaa eli Venäjä on suorastaan traagisessa jamassa.
- Slobottaja
Normaalia Neuvostoliittoa, so what? Slobo on.
- Eveliina.R.H
Eipä ole suomalainen eläkeläinen juurikaan kummemmassa asemassa. Roskiksesta joutuvat keräämään tyhjiä pulloja ja tolkkejä. Turha on haukkua venäläisiä. Herrat ne täälläkin kerman kuppaa päältä. Kannattaa aina katsoa peiliin. Täällä on lääkkeetkin paljon kalliimmat ja se 50 e vuosimaksukin on maksettava, että saa ne lääkkeet ulos apteekista.Vuokrat, sähkölasku+sähkönkuljetus, vesimaksu, Ja jossain vaatteissakin pitää kävellä.+sairaalamatkat.ym. muut pakolliset kulut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081681Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1011622Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011535Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541402Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341364Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115885Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii441879Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293832Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347818