Ylen ohjelmaa kidutuksesta ja tappamisesta

paljon.pohtineena

09.05 Flinkkilä & Tastula
Miksi vihapuhe muuttui väkivallaksi vuonna 1918? Maarit Tastulan haastateltavana kirjailija Sirpa Kähkönen.
https://areena.yle.fi/tv/suorat/yle-tv1#autoplay=true

Keskustelu varmaan tulee löytymään arkistosta YLEN puolelta.

Siellä keskustelussa tulee esiin hirvittävää asiaa, kun massoittain näännytettiin kotimaan ihmisiä nälkään vankeudessa Tammisaaressa.

Ainut armahdus oli tuohon hirvittävään ihmisten tekohin valtiovallan siunauksella se kuolema.
Kuoleman yli ei enää tuo kidutus enempiä tapahtunut.

Kun kuuntelette tuosta armottomuudesta ja "pieksämällä" paha pois koston asiaa.

Yhdistäkää sitten uskonnolliseen perinnäisoppiin mitä opetatte raamatusta harhaisesti oman jumalanne kuvan äärellä, että Jumala on sadisti ja kiusaa ihmistä iankaiken helvetissä.
Tuossa on yksi perinnäisoppi joka on iskostettu ihmismieliin. Mallit vastaamaan ja puolustamaan mieletöntä jumalankuvaa, joka jossain sielun alueella sen hyväksyy ja luo väärän jumalan.

Itse Jumala ei ole ikuisesti kiduttava Jumala, vaan Hänellä on Valta tappaa syntiä tekevä sielu.
Sillä ei ole iankaikkisen elämän armolahjaa Kristuksessa. Aivan eri Jumala, kuin meidän luterilainen mielikuvajumala, kiduttavasta jumalasta.

Onneksi usko on Raamattuun kirjoituksista nähtävänä. Ja se ei esiintuo ko. harhaista oppia.

4

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • markku.lievonen

      Muistaakseni tuossa ohjelmassa sivutiin myös tätä netissä käytävää puskasta kirjoittelua miten se kasvattaa valmiutta tekoihin. No, aivan sama ilmiöhän oli sisällissodan edeltävinä aikoina.

      Ei ihminen opi ja kasva sukupolvien saatossa. Se pyörä / ymmärrys on jokaisen sukupolven keksittävä yhä uudelleen ja uudelleen. Ihmisen ymmärtämistä / tasoa ei todella voi siirtää sukupolvelta toiselle ja siksi ihmisenb olemus on samanlainen kautta aikain. Leikkikalut vain on erilaisia.

      • paljon.pohtineena

        Oletko ajatellut kirkkouskontojen jumalakuvaa, jossa heidän jumalansa on ikuisesti kiduttava jumala - josta ei edes kuolema armahda.

        Tuossa ohjelmassa kuitenkin on näkyvillä, että kaiken pahan keskelle on laitettu Jumalanpuolelta raja - jonka yli kiduttaja ja pahantekijä voi mennä. Kun kidutettava on kuollut, hän on tavoittamattomissa. Tavallaan kuolema on armollinen.

        Tuota taustaa vasten kun lukee raamatusta, että iankaikkinen elämä ON armolahja ja missä se on saatavissa, siinä ei ole kirjattu ikuista vaivaa.

        Siksi raamattu puhuu, että Jumala tappaa syntiä tekevän sielun. Eli tuo on nähtävä siten, että kyse on viimeinen tuomio.
        Helvetin tuli - on kuvaavaa kieltä, ja ihmisellä ei ole elämää itsessään. Hän ei voi elää, ellei elämää anneta. jne.

        Siksi kohdaltani en voi kumartaa kirkkojen alttareilla, koska meillä on eri palvontakohde, eli he palvovat kidutusta jumalan tekona.

        Ja minä saan olla Jumalan palveltavana, armon kautta, ja Hän ei kiduta ketään, vaan armosta antaa elämän, kelle antaa.

        >Tuo Taskulan ohjelma on kova paikka kuulla ja esimerkki siitä, että kukaan ihmisistäkään ei toivo, että ihmisen elämä olisi väärässä kohden päättymätön.


      • markku.lievonen
        paljon.pohtineena kirjoitti:

        Oletko ajatellut kirkkouskontojen jumalakuvaa, jossa heidän jumalansa on ikuisesti kiduttava jumala - josta ei edes kuolema armahda.

        Tuossa ohjelmassa kuitenkin on näkyvillä, että kaiken pahan keskelle on laitettu Jumalanpuolelta raja - jonka yli kiduttaja ja pahantekijä voi mennä. Kun kidutettava on kuollut, hän on tavoittamattomissa. Tavallaan kuolema on armollinen.

        Tuota taustaa vasten kun lukee raamatusta, että iankaikkinen elämä ON armolahja ja missä se on saatavissa, siinä ei ole kirjattu ikuista vaivaa.

        Siksi raamattu puhuu, että Jumala tappaa syntiä tekevän sielun. Eli tuo on nähtävä siten, että kyse on viimeinen tuomio.
        Helvetin tuli - on kuvaavaa kieltä, ja ihmisellä ei ole elämää itsessään. Hän ei voi elää, ellei elämää anneta. jne.

        Siksi kohdaltani en voi kumartaa kirkkojen alttareilla, koska meillä on eri palvontakohde, eli he palvovat kidutusta jumalan tekona.

        Ja minä saan olla Jumalan palveltavana, armon kautta, ja Hän ei kiduta ketään, vaan armosta antaa elämän, kelle antaa.

        >Tuo Taskulan ohjelma on kova paikka kuulla ja esimerkki siitä, että kukaan ihmisistäkään ei toivo, että ihmisen elämä olisi väärässä kohden päättymätön.

        Niin, itse en näe kaikkivaltiasta JUMALAA tyrannina ja tappajana. Siis ihminen eläessään täällä muutaman vuosikymmenen ja vieläpä synnin orjuudessa,- vailla vaikkuttaa omaan tahtotilaansa, niin JUNMALA vielä laittaisi pisteen iin päälle ja kiduttaisi ihmistä ajattomasti tai advetistien oppia sivuten polttaisi ja hävittäisi kuin tinan tuhkaan.

        Todellisuus on, ettei ihminen koskaan tiedosta JUMALAN aivoitusten kokonaisuutta. Miksi JUMALA sallii synnin orjuuden ihmiselle / turmeltuneessa tilassa elämisen tässä ajassa ollessaan kaikkivaltias? Itse näkisin, miten JUMALA opettaa ihmistä näin tuntemaan suuruutensa ja kaikkivaltiuutensa ja rakkautensa.

        Niin, joka tapauksessa näen kirkkaana ihmislajin / JUMALAN luomien päätepisteen, joka on kaunista tiedostoa;
        12. ja he sanoivat suurella äänellä: "Karitsa, joka on teurastettu, on arvollinen saamaan voiman ja rikkauden ja viisauden ja väkevyyden ja kunnian ja kirkkauden ja ylistyksen".
        13. JA KAIKKIE LUOTUJEN, jotka ovat taivaassa ja maan päällä ja maan alla ja meren päällä, ja kaikkien niissä olevain minä kuulin sanovan: "Hänelle, joka valtaistuimella istuu, ja Karitsalle ylistys ja kunnia ja kirkkaus ja valta aina ja iankaikkisesti!"

        Niin, näen, miten JUMALA kaikkivaltiuudessaan tekee ihmiseen uskon kenelle tahtoo / valituilleen,- mutta silti aivan loppupistettä ajatellen nämä valitut eivät ole erikois asemassa. Ainoastaan tiedotajia jumalattomille ihmisille.

        Niin, tämä uskonnollisus on kyllä järkyttävä ajatellen JUMALAN kuvan tekmistä ja siihen liittäen JUMALAN kaikkivaltiuutta. Olisipa mielenkiintoista tietää, miten paljon ihmisiin vaikkuttaa alitajunnan kautta tämä helvettioppi / kiduttava JUMALA.
        Todellisuus on. Kun/ jos vanhemmat menettävät pienen lapsensa tulipalossa ja erikoisesti kuulevat lapsensa äänen, niin nämä vanhemmat eivät koskaan ennallistu mielensä järkkymisestä. Ei koskaan. Ainoastaan terapian kautta mahdollsituvat elämään kokemuksensa kanssa.


      • paljon.pohtineena

        Näinpä.
        Sitäkin mietin, että miksi kukaan ei pohdi ääneen kirkon vanhaa traditiota vauvakasteesta.
        Luterilaisuudessa annettiin lapsenpäästäjälle hätäkasteoikeus, kun papilla ei ollut lupa tulla synnytykseen "vahtimaan" kasteentekoa.
        Näintä kastamattomia on kirkonpiirissä ja sureviä äitejä, kun kirkko on jättänyt ne tavallaan taivaan ulkopuolelle. Siis lapsi, ymmärtämätön, tietämätön ja äidit itkevät, kun nämä on nyt helvetin tulessa.

        Olisiko aika laittaa kirkot vastaamaan opista, joka on harhaa, vaikka tässä asiassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1705
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1679
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1593
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1369
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      49
      916
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      460
      915
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      891
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      294
      853
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      821
    Aihe