Kukahan opettaisi ex hiihtäjä S.J:n ja muut sillä ärsyttävää junttityylillä mongertajat puhumaan suomea.
Mainittu S.J. on ollut Ylen hiihtokisa lähetyksissä kommentaattorina, mutta parasta olisi kun hän osasi pitää suunsa kiinni.
En tiedä mitään ärsyttävämpää kuin sen h-kirjaimen lisääminen joka sanaan tai tupla konsonanttien käyttämisen. (vettää, kovvaa, vappaa, ajjaa, pyssyy, mennee) Tuo pohjoisen junttikieli on todellakin JUNTTIkieltä.
H: päältä mongertajat
20
1147
Vastaukset 20
- Junttikielen_mongertajat
Myös se köyhän ja takapajuisen pohjoisen syrjäseudun mie sie mongerrus on melkoisen ärsyttävää
- Lumenpukkaaja
Minä kuuntelen oikein mielellään Jauhojärven letkeää jutustelua ja murre on rikkaus. Ihanaa!!!!
Mutta toinen asia on ampumahiihdossa selostajan mukana se nainen. Aivan kamala, henkeä vetämättä mälkättää pitkiä monologeja ärsyttävän kaiken tietävän äänen painoilla ja tauotta. Pilannut koko kauden kisalähetykset ja jos vielä olympialaisiin tuppautuu viisastelemaan, mittani on täysi. Millähän ansioilla on valittu? Yökk!!!- Babugaija
Ei se ainainen " stadinkielikään" hyvältä kuulosta. Kyllästyttää televisiossa jatkuva " etelä-kieli". Napapiirin sankareissa ainakin Länsi-Lapin murre ilahduttaa. Mie ja sie on hyvä! Parempi kuin mää-ä-ää ja sää. Käyttäkää sitten kaikki kirjakieltä ja OIKEIN puhuttuna ja kirjoitettuna.
- w22
Etpä kuule tiedäkään, miten rikasta täällä köyhässä ja takapajuisessa mie-maassa on! Jos asian oikein oivaltaa. Nytkin elämme vuoden kauneinta aikaa. On valkoista lunta, mikä valaisee. Kauniita tähtikirkkaita öitä, satumaisia talvi-iltoja. Ei tunnu yhtään takapajuiselta. :)
- Näin0n
w22 kirjoitti:
Etpä kuule tiedäkään, miten rikasta täällä köyhässä ja takapajuisessa mie-maassa on! Jos asian oikein oivaltaa. Nytkin elämme vuoden kauneinta aikaa. On valkoista lunta, mikä valaisee. Kauniita tähtikirkkaita öitä, satumaisia talvi-iltoja. Ei tunnu yhtään takapajuiselta. :)
Hienosti kuvailit.
Babugaija kirjoitti:
Ei se ainainen " stadinkielikään" hyvältä kuulosta. Kyllästyttää televisiossa jatkuva " etelä-kieli". Napapiirin sankareissa ainakin Länsi-Lapin murre ilahduttaa. Mie ja sie on hyvä! Parempi kuin mää-ä-ää ja sää. Käyttäkää sitten kaikki kirjakieltä ja OIKEIN puhuttuna ja kirjoitettuna.
Stadin kieli on murre siinä missä muutkin. Murretta puhuvat arvostavat toisia murretta puhuvia.
Tämän viestiketjun aloittaja on todennäköisesti wannabe -stadilainen, maaltamuuttanut nurmijyrä.
- hävettääne
Hävettää niitten puolesta kun puhuvat "rintistä" vaikea uskoa, että joku ei kykene lausumaan sanaa sprintti, vaan mongertaa "rintti".
Eikö hiihtoa voisi harrastaa normaalilla kielitaidolla, pitääkö olla tuollainen älytön tomppeli.- äitinkielenä-opittu
Häpiä vain ihan rauhasa. Sami puhhuu Tornionlaakson murretta, misä käytethän pitkää vokaalia, muuala, kuten Rovaniemelä vokaalit lausuthan lyhyempinä. Kemijärvelä taas joskus sanojen lophun "laitetahan" lissää kirijaimia. Mie olen oppinu puhuhman murthela jo -40 luvula ja aijon häpiämättä tehä niin, sati vain kieli liikkuu ja ääntä tullee.
- HekuHoo
Kukhan opettais sinut kirjottamhan?
- tökstökstöks
Kaikkein junteinta on miks, siks, onks, meneeks, tuleeks, jne. töks töks.
- ettähillee
jokhainen sapii puhua ihan omalla murthela. eikä kuunella mikä keneki juntin korvhan sopii kuulostamhan parhalta.
- voemahato
Sole poka mikhää,jovainki komia murre samila,vejä sää kuule vaa tumphuun.
- eikielipoliisi
Olen ollut aikoinaan Norjassa töissä ja siellä jos missä on rikas murreperinne. Ihmiset käyttävät täysin estottomasti myös tiedotusvälineissä omaa murrettansa eikä kenelläkään kielipoliisilla tulisi mieleenkään moittia toisen ihmisen käyttämää kieltä. Toisen murteen moittiminen osoittaa ihmisestä suurta sivistymättömyyttä.
- Meänkieltä
SJ paras kommentaattori ja murre loistava . Ostakaapa ittele suurempi pipo, se puristaa teän nuppia.
- vähälahjaisetmongertaa
H:päältä mongertajat ovat vain vähälahjaista porukkaa, ei he puheellensa mitään mahda, toisin kun normaali väki, joka osaa puhua murteiden lisäksi myös kirjakieltä ja muita kieliä tarvittaessa.
- kittiläkö
Eipä ole kukhan koskhan sanonukhan että meilläkhän hoota joka paikhan panisimma
Puhukoon mitä haluaa,mutta paras kuitenkin,tietää ja osaa..
Kerrankin sellainen kommentaattori joka tietää hiihtämisestä jotakin..
- Hiihtomies_
Tietää, vaikkei koskaan henkilökohtaista arvokisamitalia saanutkaan aikuisten sarjoissa. Kerran voitti maailmancupin osakisan urallaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7013248Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E721033- 40926
- 70825
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit70667- 88651
Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi48628Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k29545- 44538
Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri
Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.90534