Mitä järkeä?

Mitä järkeä on siinä, että kumppanini, joka on pistänyt minut vaihtoon ja ottanut tilalleni uuden miehen, on alkanut seurata mua? Kyse ei ole tuntemuksestani vaan kiistattomasta tosiasiasta, josta en sen enempää kerro.

Janottaako vanha suola, vai onko kyseessä vain uteliaisuus? Ehkäpä jonkinlainen hallinta?
221113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

1: Faktat selviksi. Sinut on dumpattu pihalle, joten tuo ihminen ole enää sinun kumppanisi: hän on sinun eksä!

2; Millä lailla seurailee? Tarkenna.
Oletko varma ettei tässä ole kyse siitä, että eksäsi elää elämäänsä ja liikkuu vanhoissa kaveriporukoissa sun muuta niin kuin ennenkin, käy samoissa kaupoissa jne... eli hän elää elämäänsä tyytyväisenä ilman sinua. Vaikka tyyppi dumppasi sinut elämästään, ei hänen tarvitse koko tienoon väestöä poistaa sinun mukana eikä muuttaa toiselle paikkakunnalle.

Sinuna en kantaisi pienintäkään murhetta, moikkaat jos eksä kohdalle osuu, ja jatkat eteenpäin.

Äänestä

Turha takertua yksityisseikkoihin. Olkoon sitten exä..
En ala sen kummemmin tarkentamaan. Minä olen jättänyt menneet taakseni, mutta kävi ilmi, että exäni seuraa tekemisiäni.
Nyt kysyn miksi ihmeessä? Erosta on kulunut yli puoli vuotta. Naisen logiikka tässä minua kiinnostaa?
Ehkä arvon naiset osaavat kertoa..

Äänestä

Näitä seuraajia on kuten minullakin. En vain tahdo ymmärtää miksi olen edelleen sen mielenkiinnon kohde. Toki se selittää sitä sun tätä mutta ei älyä että tiedän sen "kuullostelevan olenko kunnossa? Ei usko mitä kerron tai jätän kertomatta. Itse se harhainen idiootti joka ei älyä etten haluaisi olla edes tekemisissä. Kauheaa draamaa ja vääntöä. Sillä hän tiedän että sillä on jotain mielenkiintoa vaikka olen valintani tehnyt enkä sitä salannut. Eikö upeaa kun saa olla keskipisteenä toiselle josta todella haluaisi eroon. Toki pakosta joudun vastaamaan mutta eihän se älyä ettei valinnan kohteeni pitäisi jos kiinni jäisin viestittelystä edelleen. Siksi on pakko vastata sille kun epäilen sen manipuloivan minua. Olen näyttänyt ja ollut uskollinen enkä edes ole ketään pettänyt ja kuitenkin leikin tuon hullun kanssa joka katsoo olevansa jotenkin ihminen jolle pitäisi kertoa elämästään kaikki. Narsisti se on sen olen nähnyt.

Äänestä

Kuka kunnollisuutesi ja reiluutesi on testannut? Miten?

Äänestä

Sehän ei sulle kuulu. Jos et osaa antaa vastausta kysymykseeni niin ole mieluummin hiljaa. Anna fiksumpien vastata..

Äänestä
  • Ei kuulukaan mutta on relevantti kysymys siinä kohdassa kun joku määrittelee itsensä sillä tavalla.

    Äänestä

Takerru mieluummin kysymykseen ja vastaa siihen.

Äänestä
  • Yllätä se ja kysy. Mistä helmetistä kukaan muu sen voi tietää.

    Äänestä

Hyvä ohje, mutta en tee sitä vielä.
Olet oikeassa, kukaan ei voi tietää kuin henkilö itse, mutta kuuntelen arvioita ennenkuin toimin.

Äänestä

Ei niin mitään järkeä!

Ole helvetin onnellinen olet päässyt eroon psykopaatista. Tee totaalinen pesäero ja poista hänet kaikesta viestinnästäsi ja kommunikaatiosta. Psykopaatti yrittää edelleen pitää sinua hallinnassaan, joten ymmärrä se ja tee selväksi että et kuulu enää hänen elämään.

Äänestä

Hyvä kuulla myös varoituksen sana. Mielestäni tämä kyseinen henkilö ei vaikuttanut psykopaatilta, vaikka halusikin hallita suhdetta. Ja kieltämättä hallitsikin.

Äänestä

Olet mitä ilmeisimmin uhannut kostaa jättämisen tms. eksäsi haluaa tietää missä liikut, niin tietää varoa.

Äänestä

Ei, ei. Tuohon ei usko Erkkikään. Parisuhteen kuuluu perustua haluun olla yhdessä. Ei toista voi omistaa taikka pakottaa tai edes painostaa toista toimimaan toisin kuin juuri itse haluaa. Olen hyväksynyt eron, enkä ole mustasukkainen hänestä. Uusia naissuhteita jo viritteillä.
Parempaa selitystä odotan.

Äänestä
  • Samaan suuntaan kallistun, et ole hyvä tyyppi ja sen takia haluaa varmistaa ettei tule yhteentörmäyksiä.

    Äänestä

Kallistu sinä naamallesi kivikkoon..

Äänestä

Sanot, että sinulla on jo uusia naissuhteita viritteillä. Uusia naissuhteita monikossa meinaa sitä, että sinä olet pysyvämmän seurustelun kannalta epäluotettava pelimies, hoitelet useampaa emäntää samanaikaisesti ja sehän ei, yleensä, naisille sovi. Ne haluavat pitää ukkonsa vain itsellään.
Eksäsi seuraa, kuinka kauan kestää ennen kuin puuhastelusi tulee ilmi ja homma viritystesi kanssa kaatuu yllä mainitsemaasi kivikkoon :).

Äänestä

Ensinnäkään sinä et ole kunnollinen ja reilu mies. Ja toiseksi vakoilet minun elämääni ja koitat esittää muille ihmisille niinkuin olisit minä. Raportoit minun elämän tapahtumisia tänne palstoille

Äänestä

Silloin kun ei vielä seurustella niin kuvioissa mielestäni voi olla useampikin nainen, mutta siinä vaiheessa kun sovitaan, että on alettu seurustelemaan, niin siinä vaiheessa muut naiset putoavat automaattisesti pelistä pois.
Voin kulkea leuka pystyssä, sillä en ole koskaan pettänyt kumppaniani. Enkä tule sitä tekemään myöskään tulevaisuudessa - niin hyvin tunnen itseni.

Ton d6655544 jätän ihan omaan arvoonsa. Ehkä sun kannattaisi hakeutua hoitoon.. Suositten sitä vakavasti.

Äänestä

Sä et oo kellekään tilivelvollinen. Sä voit sanoa sen exällesi, jos siihen löytyy tarvetta, mutta kannattaa ihan asiallisesti tokaista. Kyllä vähän erikoiselta naiselta vaikuttaa, jos eksänsä tekemisiä valvoo. Pääasia ettet anna sen itseesi vaikuttaa

Äänestä

Toi oli hyvä kommentti. Kiitos.
Itseasiassa alussa tuntui oikeastaan hyvältä kun sain tietää tästä exän "seuraamisesta". Alkuun ajattelin, että kyse on mustasukkaisuudesta. Ja kenenpä mieltä ei hivelisi vastakkaista sukupuolta edustavan henkilön osoittama ylimääräinen mielenkiinto. Tarkemmin ajateltuna kyse voi olla kuitenkin muustakin, jota täällä nyt peräänkuulutan.
Aion pyrkiä asialliseen keskusteluun ja otan tapahtuneen ihan positiivisena asiana esiin.

Äänestä

Itse seurailen exääni, koska hän edelleen 2v jälkeen väittää, että vielä minä muutan mieleni, tajuan miten mukava hän oli ja muut miehet on paskoja, kuinka halusin vain kokeilla siipiäni jaada jaada jaa.

Ja pystyn korjaamaan näitä harhakäsityksiä yhteisille kavereille, jotka tosin on jo oppineet olemaan uskomatta exääni.

Äänestä

Htttc. Hmm.. En osannut odottaa tällaista kannanottoa. Luin kahteen kertaan kirjoituksesi. Saat suuren arvostukseni. Mietin omaa asemaani kuvauksessasi, mutta näen itseni siinä vain osittain.
En pidä itseäni minään superhyvänä miehenä. Enkä tiedä mitään exän uudesta miehestä. On varmaan ihan asiallinen kaveri. Eikä minulla ole hänestä mitään pahaa sanottavaa hänestä, kuten ei muistakaan miehistä. En ihan istu kuvioon.
Mielenkiintoinen juttu, sait minut miettimään tilannetta toiselta kantilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kunnollinenjareilumies kirjoitti:

Mitä järkeä on siinä, että kumppanini, joka on pistänyt minut vaihtoon ja ottanut tilalleni uuden miehen, on alkanut seurata mua? Kyse ei ole tuntemuksestani vaan kiistattomasta tosiasiasta, josta en sen enempää kerro.

Janottaako vanha suola, vai onko kyseessä vain uteliaisuus? Ehkäpä jonkinlainen hallinta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu