Ensi vuoden budjetissa on varattu Tehtaanniemen puiston kunnostamiseen 20.000 euroa. Se on yhtä suuri rahasumma, minkä kulttuurilautakunta jakaa koko kaupungin kolmannen sektorin kulttuuritoiminnan tukemiseen, Se on paljon enemmän, mitä lapset saavat kerhotoiminnan tukemiseen. Asioilla on monia puolia. Teknisen viraston budjetissa tämä summa on pieni. Asioita haluaa suhteuttaa ja miettii, mikä on tärkeää, mikä on vähemmän tärkeää?
Tehtaanniemen rannan luomuluonto rantaleppineen sai väistyä näköalan ja keinonurmikoiden edestä. Vielä taitaa olla "sovittuna" rantakadun kivetys ja sen koristepuut ja kauko-ohjattavat sähköiset puomit; betoniporsaat eivät ole kauniit ja ne estävät asukkaiden ajamisen tonteille. Mielenkiintoista, että Merikadun pinnoittaminen ja sulkeminen niputettiin SPA:n ja asuinkerrostalojen rakentamiseen. Katu on sen verran kaukana kohteesta. Mietityttää.
Allianssimalli kaupunki - Regatta Resorts on tähän asti hyödyntänyt toista osapuolta. Kuka, kenelle, miksi, miksi, miksi, miksi, miksi? Näin se menee ja motiivit paljastuvat, Entäs toinen osapuoli? Ostakaa nyt edes lautaa puutöihin ja pakka kangasta, ettei koulaisten tartte seisoskella tumput suorana.
Yksi ja toinen johtaa kolmanteen
15
566
Vastaukset
- turtapalli
onko se leikkipuisto muuten jo unohdettu vai kieltikö regattaresorts sen rakentamisen
- näinsevaanmenee
Asuinkerrostalojen lähellä ei tarvitse lasten metelöidä. Leijonapuistossa on leikkipuisto. Esiintymislava viedään pois ensi kesänä. ROXXilla on jatkoaika, mutta se on sitten siinä. Iltatorin voi siirtää torille tai Vuorikadulle. Järjestelykysymys. Näistähän on päätetty jo ajat sitten, jo Kavan aikaan.
- Tiedonantamus
Ja kalastajaporukka jaksaa nälviä näitä samoja iltasatujuttuja.
- Niinpä2018
"Väite on sellainen lause tai useamman lauseen kokonaisuus, joka ilmaisee jotain selkeästi joko totta tai epätotta liittyen todellisuuteen." Useimmiten, tällä palstalla, viimeinen vaihtoehto.
- Niinpä2018
"Väite on sellainen lause tai useamman lauseen kokonaisuus, joka ilmaisee jotain selkeästi joko totta tai epätotta liittyen todellisuuteen." Useimmiten, tällä palstalla, viimeinen vaihtoehto.
- Kiitoksiax
Jos aloittajan väite yksi totta, on hieno kirjoitus ja ajatus jota moni poliitikko saisi ajatella....pikku summia mutta ajatuksesi hienoja. Olisit lopettanut tuohon.
Kappaleesi kaksi ja siitä eteenpäin on tuota uusien valittajapolitiikojemme höpinää,, jonka kaikki Hankolaiset jo unohtaneet.. positivisyyttä nyt arvitaan, joka lienee myös kaupinginjohtajamne superhieno ajatus. kiitos hänen mielenmaailmasta ja positivisyyden jakamisesta joka hetkellä.
Valittajat olkaa edes viikon hiljaa, ja jos valitatte kertokaa se vaihtoehto.- kysynpähänvaan
Oletko sinä kahvitettu RR:n toimesta?
- MihinMenossa
kysynpähänvaan - onko tosiaan näin ettei tällä sivustolla saa olla asiallinen ???
- kysynpähänvaan
Kovin kallellaan, kovin kallellaan, mutta ei hankolaisten edun mukaisesti. On tainnut olla kahvin kanssa konjakkia? SDP-läiset on olleet ainakin paikalla. Iso J:t ja niin pois päin.
- Jjfjfjjfj
Oivoi, Tehtaanniemen ”puisto”n maat oli Hankolaisten itsensä pilaamat, saastuttama.
Sinne on vuosien saatossa dumpattu ties mitä...se on jo kaikkien tiedossa.- kysynpähänvaan
Ei niissä maissa mitään niin pahasti ollut vikaa. Ihmiset ja eläimet ovat saaneet retkeillä siellä vapaasti vuosikymmeniä. Sitä paitsi maa-aineksen voi vaihtaa puita kaatamatta. Ennemminkin komeat rantalepät saivat lähteä näköalan edestä ja maa-aines vaihdettiin uuteen multaan ja siirtonurmeen. Toivoa sopii, että kevyen liikenteen väylä tehdään ihmisten kulkea jalan ja pyörällä, kuten on luvattu. Sekin asia ehkä "unohtuu". Riippuu kahvin ja konjakin määrästä. SDP:n J:t salaisine sopimuksineen ja piilotettuine aikomuksineen verhotaan aina jonkinlaiseen houkuttelevalta näyttävään Potemkinin kulissiin. Se on sitä jo tsaari-Venäjällä nähtyä vasemmistopolitiikkaa. Turha edes kysyä, onko kevyen liikenteen väylä tulossa?
- turtapalli
ihme että ihmiset äänestää näitä J ihmisiä monesti kuulee puhuttavan että äänestän J:iitä koska hän tekee niin hyvää työtä n_____n parissa mutta aina unohtuu että se on hänen työtä se hänen kuuluukin hoitaa hyvin mutta politiikka mitä hän tekee on Hangon kannalta todella tuhoisaa nämä on syytä pitää mielessä kun seuraavaksi kävelee äänestyskoppiin
- Voihyssenbyssen
Tottakai kevyen liikenteen väylä on tulossa, sitä ei vain ole kaupunki voinut vielä toteuttaa, kun on valituksia jo päällä!
- HynynenJS
Kevyen liikenteen väylän voi avata vaikka heti maanantaina. Valitukset eivät ole estäneet töitä Tehtaanniemellä tähänkään asti. Johtuuko RR:n vetkuttelu Kuningattarenvuoren tapauksessa siitä, että varaavat miljoonia nykyisten asuinrakennusten muokkaamiseen, jos tulee sellaiset päätökset hovista. Pitää rakentaa paloportaita ja muuta kivaa, että läpäisee voimassa olevan kaavan. Näissä säästääkseen se kaavakin piti RR:n pyynnöstä muuttaa. Ei vaan ole mennyt vielä läpi. Paljon on kumarreltu RR:n suuntaan, mutta Hanko ei ole vielä saanut mitään ylimääräistä siitä korvaukseksi. Vittuilua vaan ja rakentamisen tahallista jallittamista vetoamalla valituksiin. Olisivat tehneet oikein, niin ei olisi kukaan valittanut. Kai kaavan vastaisesta rakentamisesta saa valittaa? Jos kansalta pitää kysyä mielipidettä ja sitä ei kysytä, niin kai siitä saa valittaa? Jos kerta toisensa jälkeen muutetaan lautakunnan päätöstä hallituksessa, kai sellaisesta "demokratiasta" saa pitää meteliä? Jos jotain annetaan ymmärtää rakennettavan eikä sitten saadakaan sitä, kai siitä saa pahoittaa mielensä?
- Pakkohanseon
Siinä niin sanotussa salaisessa sopimuksessa on kohta jossa määritellään kaupunkin tehtävät. Ja niihin tehtäviin kuuluu tuon alueen maisemointi. Ja siltä osinhan asia on selvä, tehtävä on mistä sovittu.
Kurjinta tässä on se että tavallinen kaupunkilainen osaa laskea mitä muuta tällä rahalla saisi aikaan. Sellaista mikä olisi tuiki tarpeellista kaupunkilaisia ajatellen. Kuten katujen kurjan kunnon hoitaminen esim.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661367
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww721160EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 78822
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe23635- 29608