Uskonnoton tapakulttuuri VAbaarissa 29.1. klo1730

Hevarilllt

uskontojen ja katsomusten yhteisymmärrysviikon merkeissä.

Tervetuloa Helsingin seudun vapaa-ajattelijat ry:n tilaisuuteen 29.1. klo 17.30 . Tilaisuuden aiheena on uskonnoton tapakulttuuri ja sekulaarit seremoniapalvelut, ja lyhyen alustavan puheenvuoron pitää Anneli Aurejärvi-Karjalainen joka toimii sekulaarijärjestöjen yhteisen palvelukeskuksen Pro-Seremonioiden vetäjänä.

Kyseessä on vapaamuotoinen keskustelutilaisuus VAbaari, joita järjestämme kuukausittain ravintola Oivassa, (Porthaninkatu 5, Kolmannen linjan kulmassa). VAbaarit ovat yleensä kuukauden kolmantena maanantaina, mutta nyt se järjestetään poikkeuksellisesti myöhennettynä Uskontojen ja katsomusten yhteisymmärrysviikolle (28.1. - 4.2.2018).

Kutsumme tiliasuuteen uskontokuntiin kuulumattomien lisäksi myös uskonnollisten yhdyskuntien toimihenkilöitä ja aktiiveja – tutustumaan vapaa-ajattelijoihin ja sekulaarismiin.

17

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiittäen

      Asialinen aihe, ja hyvä veto kutsua kirkkoväkeä.

    • Toivottavasti paikalle tulee uskovia, jotka rukoilevat paikalla olevien henkilöiden puolesta, jos he tarvitsevat apua sairauteen tai muihin ongelmiin ja johdattavat halukkaita uskoon ja pelastukseen Jeesuksen Kristuksen nimessä!

      • nbhkmsks

        Olet säälittävä höperö. Onneksi itsellesi, et kykene sitä ymmärtämään.


    • Jumala rakastaa Vapaa-ajattelijoitakin ja haluaisi pelastaa heidät. Toivokaamme, että Jumalan Pyhä Henki saisi tuossa tilaisuudessa olla voimallisesti läsnä ja kosketta mahdollisimman monta paikalla olijaa, että he oppisivat tuntemaan Jeesuksen Kristuksen henkilökohtaisesti ja kokemaan Hänen rakkautensa ja hyvyytensä.

      • tsktsktsk

        Sinulla on vastattavaa itse tekemissäsi aloituksissa.


    • Meingott

      Sinällään omituinen ajatus kutsua uskontokuntiin kuuluvia mukaan. Tilaisuuden katsomuksellinen neutraalius kyseenalaistuu.

      Miksi kutsua uskontokuntien edustajia mukaan?

    • HoldYourHorses

      Tämä siis viikon päästä, ei vielä tänään.

      • Kysynp

        Katsotaan, tulee Kallion seurakunnasta.


      • Sanonp
        Kysynp kirjoitti:

        Katsotaan, tulee Kallion seurakunnasta.

        Jännä "ihmiskoe".


      • Kylläst
        Sanonp kirjoitti:

        Jännä "ihmiskoe".

        Teemua on turha odottaa.


      • Kysynp
        Kysynp kirjoitti:

        Katsotaan, tulee Kallion seurakunnasta.

        Tuleeko Kalllion ja Paavalin seurakunnasta väkeä. Kanala?


      • Kiittäen
        Kylläst kirjoitti:

        Teemua on turha odottaa.

        Hyvä, Anneli!


    • UpUp

      Ajankohtaista nyt.

    • Sanonp

      Jännä nähdä, tuleeko ketään kirkon taholta.

    • Hevarilllt

      NYT aika lähteä. :-)

    • Hevarilllt

      Mukava tilaisuus. Kiitos Annelille hyvästä esityksestä, eli lyhyt alustus ja rikkaat vastaukset kysymyksiin ja puheenvuoroihin. Myös muu keskustelu vilkasta. Paikalla oli sopivati porukkaa, ja kirkolliselta puoleltakin mukana ainakin Paavalin seurakunnan kirkkoherra sekä Focuksen puheenjohtaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1705
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1679
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1593
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1369
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      49
      916
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      460
      915
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      891
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      294
      853
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      821
    Aihe