Pakkoko se on juosta jonkin aktiivimallin mukaan. Antaa korvauksen pudota vaan, väliäkö tuolla. Ihmiset ovat nyt paniikissa tuon aktiivimallin mukaan ja mitä enemmän he hätäilevät sitä varmemmin naureskelevat poliitikot tuovat tiukempia ja tiukempia malleja. Ja työttömät juoksee kovemmin. Tuollaisen työllistämisvaikute on mitätön suhteessa työttömien määrään. Passiivisuus, siinä on oikea asenne tässä tilanteessa. Sama tilanne kuin missä tahansa muussakin, vaikka työelämässä, mitä enemmän juokset, sitä enemmän sinulle asetetaan tehtäviä.
Aktiivimalli aiheuttaa turhaa panikointia, pienentää vain kulujaan sen pudotuksen verran. Jos joutuu pulaan ettei raha riitä hakee rahansa jostakin muualta. Ja muistaa kuitenkin hakea työpaikkoja aktiivisesti..
Kuka juoksee kuka ei
8
78
Vastaukset
- ryq
Samaa mieltä passiivisuus kannattaa se on suurempi protesti kuin mennä ulisemaan kadulle. Ja sitähän poliitikot haluaa lietsoa: Pelkoa ja vihaa. Älkää olko sätkynukkeja.
- ÄläÄänestäKokoomusta
Politikot pelkää kansan aktiivisuutta, politikot pelkää tulevansa naurun alaisiksi !!
Joten aktiivisuus juuri noiden ahneus politikkojen vastustuksessa on paikallaan.
Mutta aktiivisuus politikkojen pillin mukaan kúmartamisessa ei ole paikallaan.
Älä alistu kyykytykseen, mutta vastavuoroisesti aina kaikkialla kyykytä kokoomus kepua !
Älä äänestä kokoomus niinistöä, lahtarien kuningasta !! - se on 1. hyvä työ !! - Työtönpummi
EN minä ainakaan juokse. EN ole töitä hakenut koska tiedän että se on turhaa. Töitä ei saa vaikka haluaisi tehdä töitä.
- VainpalkkaRatkaisee
palkkaa tässä ollaan etsimässä, ei siis mitään kyykytystä...
- Aktivoitukaa
RAHAA PÖYTÄÄN SAATANA. Voihan sitä ryöstää virkailijoita, jos tuet putoaa.
- miksivalittaaaina
Rahaa saa Kelasta/soskusta, jos talous on niin tiukoilla. Laskureita löytyy netistä.
- HUHUHUIJAA_
Jos ne saa muutaman tuhat ihmistä töihin tällä hommalla että kaikkia 200 000 juoksutetaan ja osalta pudotetaan korvaukset pienemmiksi. Töihin ja vaikka lyhyeksi aikaa ne alkaa rellestää miten aktiivimalli toimii ja tuottaa hyviä tuloksia. Oikeita toimenpiteitä ei tehdä ja tälläiset kyykkyhypyttämiset jatkuu jatkossakin. Pitäisi heti pistää kapula tuollaiseen rattaaseen joka tekee työttömän työttömyys helvetistä entistä kuumemman.
Pitääkö sitten työnantajien ryhtyä järjestämään 18 tunnin työpaketteja työttömille?
Noille pitäisi näyttää oikein kunnon passiivimalli että miten se toimii. - Passiivinen_työtön
Miksipä sitä tekisi mitään kun sosiaalietuuksia tulee niin monelta taholta.
Suomessa ei työttömyyskorvaukselle ole mitään aikarajaa joten sen varassa voi elää ja sitten siirtyä eläkkeelle.Muualla maailmassa tätä keskustelua ei ymmärrettäisi sillä ihmiset ovat luonnostaan aktiivisia jotta saavat ruokaa pöytään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "944233Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293213No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10949
- 136936
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11770