Haitallisempaa, opamox vai imovane?

Imopa

Olen reilun vuoden syönyt opamoxia 15mg, melko pienillä annoksilla , puolesta 1,5 tbl/vrk. Olin loppuvuodesta osastolla hoidossa, lääkekokeilussa 7vko (lopetettiin citalopram, kokeiltiin optiparia, brintellixiä, kauheita aineita) palattiin citalopramiin. Osastolla huomasin miten opamoxin teho laski laskemistaan, aikaisempi 7h vaikutus laski pariin tuntiin. Olin aika kauhuissani. Sain imovanea yöksi ja huomasin sen rauhoittavan vaikutuksen paljon vahvempana. Nyt kotiuduttuani olen todella huonossa kunnossa, huonommassa kuin mennessä, voisin vaan nukkua 14-16 h vuorokaudessa, itsetuhoiset ajatukset ovat vallanneet mieleni, en jaksa/kykene tehdä mitään. Joku siivoaminen/ kaupassa käynti tuntuu maratonilta, tuntuu etten kykene kuin makaamaan. Ei tämä ole elämää millään tasolla. En ole ikinä elämässäni ollut näin heikossa kunnossa.

Olen osastolta kotiuduttuani koittanut vähentää opamoxia imovanen avulla. Alkuillasta kun oikein ahdistaa, saatan ottaa 1/2 7,5mg ja yöllä toisen puolikkaan. Olenkin tässä miettinyt, että onkohan tuo imovane yhtään vähemmän haitallinen kuin opamox, ??en oikein ole uskaltanut lääkäriltä kysyä/saanut vastauksia. Univaikeuksia minulla ei ole, pikemminkin nukun liikaa. Eli käytän imovanea ahdistukseen. Olisiko parempi käyttää pelkkää opamoxia, vaikka sitten suuremmilla annoksilla?

1

2965

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Z-lääkekoukussa

      Tarvitset varmasti lääkärin apua tähän kysymykseen. Tämä on ihan maallikon arvaus mutta kuulostaa siltä, että ainakaan imovane ei ole sinulle oikea lääke. Jos kerran et kärsi unettomuudesta. Oman kokemukseni perusteella osa bentsoista voi aiheuttaa pitkäaikaisia sivuvaikutuksia, esimerkiksi ahdistusta, masennusta. Mutta bentsojen vaikutukset ovat erilaisia tässäkin suhteessa. Ehkä opamox on sopinut sinulle paremmin. Jos voit noin huonosti, ei varmaan kannata nyt yrittää vähentää opamoxia. Sinuna lisäisin annosta samantien ja katsoisin, onko siitä apua. Mene sitten takaisin lääkäriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe