AY - jäsenyyden elinkaarimalli.
Loimaan kassan jäsenmäärä kasvaa ja kolmen suuren palkansaajajärjestön jäsenmäärät ovat pienentyneet viimeisen kolmen vuoden aikana lähes kolme prosenttia, ilmenee MT:n tekemästä selvityksestä (29.12.17 MT).
AY järjestöillä on kuitenkin merkittävä potentiaali ja se on jäsenen elinkaarimalli. Sen mahdollistaa edustus kolmikannassa. Nykyisin yli miljoonaisella eläkeläisjoukolla ei ole edunvalvojaa. Eläkkeelle jäävän napanuoran säilyminen omaan ammattiyhdistykseen on myös eettisesti kestävää elämää.
Monet eläkkeelle jäävät säilyttävät jäsenyytensä ja vielä useimmat jos AY - liike tukisi veteraaniensa oikeuksia jotka vaikutusmahdollisuus kolmikannassa mahdollistaa. Loimaan kassalla ei ole paikkaa kolmikannan neuvottelupöydässä.
Jäsekato on hillittävissä.
EskoJärvenpää
2
79
Vastaukset
- KaariPäättyy
Edes työssä käyvät jaksa maksaa kassojen jäsenmaksuja. Miksi eläkeläiset maksaisi?
Jos ja kun aktiivimalli leikkaa ansiosidonnaista päivärahaani, minä eroan Akavasta. - kohtaentinen
Liian kauan on ammattiliitot saaneet vain kääriä jäsenmaksuja ihmisiltä näytönpaikka oli jo kikyssä on vissiin liian hyvin asiat olleet. Liittojen holtiton rahan käyttö ja työntekijöiden määrä jäseniin verrattuna on hirveää. Eivät välitä mistään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3015517- 725072
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484176- 513850
- 433504
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo893143Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv733016- 422197
- 492138
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272088