Miten monen helluntailaisuuteen kuuluvan uskot koristelevan ikivihreän kuusipuun kotiinsa joulun aikaan? Miten tuo koristeltu puu liittyy Herraan Jeesukseen?
Oletko perillä siitä, mitä kuuseen ripustetut lapsikasvoiset enkelinkuvat symbolisoivat? Jotkin tutkijat sanovat, että jotain erittäin karmeaa.
Ikivihreän puun palvonta helluntailaisuudessa
9
110
Vastaukset
- hyvillehyvää
Ikivihree kuusi . Enkeli on enkeli . Kaikki on hyvää.
- Samaatietä
Tai palvoo pääsiäisruohoa? Tai vaikkapa kukkien vieminen haudoille? Onko se vainajien palvontaa?
- IrtiExytyksistäÄKKIÄ
Kukkien vieminen haudalle kuvaa ennemminkin sitä, että jollakin on ikävä.
Haudoilta "voitelun" hakeminen on vainajien palvontaa, noituutta ja magiaa syvältä pimeydestä!!!! IrtiExytyksistäÄKKIÄ kirjoitti:
Kukkien vieminen haudalle kuvaa ennemminkin sitä, että jollakin on ikävä.
Haudoilta "voitelun" hakeminen on vainajien palvontaa, noituutta ja magiaa syvältä pimeydestä!!!!Uhrilahjassa ei mitään pahaa. Itse kaadan aina pikku lirauksen viskiä haudoilla käydessäni.
- Samaatietä
he-ma kirjoitti:
Uhrilahjassa ei mitään pahaa. Itse kaadan aina pikku lirauksen viskiä haudoilla käydessäni.
Tiedätkö, uskon tuon!
- Aladdinintaikalamppuja
Kukaan ei palvo joulupuuta eikä hellarit oo uudessa liitossa vaan arabiassa . Uusioapostolit ei muuta kuin matkii alkuperäistä rahantakia . Keräävät rahaa venäläisillä kansanlauluilla . Elävät kymmenyslaissa varastavat ihan kauheesti huumeita salakujettavat . Köyttävät varastettuja pankkikortteja . Jopa pastorien lapset niistä on myynnissäkirjoja kun kertovat myyntimielessä näitä. Myyntipöydät kuin Jeesuksen aikaisessa rakennuksessa. Ryövärien luolana. Älä päästä kotiisi varastavat heti . Etsivät vikoja muista. Eläinuhrit loppui kun Jeesus tuli niille jotka on Jeesus uskossa.
- AntikristittyjenOppeja
Millä tavoin ikkunallasi kasvava pelargonia liittyy Jeesukseen? Heitä pelakuut roskiin tai et voi pelastua!
- Joulun.Jeesus
Joulun ja joulukuusen vihaajat ovat Perkeleen lapsia, kyykäärmeen sikiöitä. Joutavat ja joutuvat Helvettiin.
- JouluyöJuhlayö
Joulukuusi on kaunis koriste. Itselläni vieläkin tuossa nurkassa, vaikka aattelin, että ehkä pitäis jo laittaa takaisin komeroon. Se on siis muovikuusi, eivätkä entiset roomalaiset käyttäneet muovikuusia. Eivätkä kaiketi kuusia ollenkaan, vaan joitain paikallisia puun oksia.
Ollaan tarkkoja, jos kerran heittäydytään fundamentalisteiksi!
Mutta kun nuo valot niin piristävät tässä talven pimeydessä. Kuusi on itselleni vain kaunis koriste, ei palvonnan kohde.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081660Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai841566Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961463Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541392Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341361Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414852Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290822Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347807