Onko se 18 tuntia viikossa

vbcz

12viikon aikana kun pitää olla töissä?
Jos on tämä työssäolovelvoite karenssin takia?

11

910

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähempiriittää
    • Vböb

      Tarkoitan kun on saanut moitetun karenssin joka ei poistu kuin töitä tekemällä mikä on se tuntimäärä viikossa 12 viikon aikana jotta se poistuu?

      • Esson_Baari

        18 tuntia.


    • viikkoontehtävä
    • eioleuskominen

      no ammatiliittoon ei ole uskominen. Kyllä se 18h on sen 12 viikon aikana ettei tule karenssia. Olihan uutisissakin se mies joka tekee yhen päivän kerran kuussa töitä 140km päässä niin hän saa sen 18h täyteen 3kk aikana mikä riittää ettei tule sanktioita.

    • onnellineniloinen

      minä teen osa-aikatöitä joka toinen viikko ainoastaan eikä mun tarvitse murehtia yhtään mistään aktiivimallista eikä työkkäristä. tunteja mulle tulee viikossa keskimäärin 20 eli kuussa 40.

    • 18tuntia3kk

      18 tuntia 3kk aikana pitää olla töissä, eli siis naurettavan vähän!! Kolme 6 tunnin päivää jossain hommissa, mistä saa palkkaa hyväksytysti. Ei ole kovin kummoinen vaatimus.
      Ihan esimerkkinä; työtön autonkuljettaja heittää muutaman keikan vaikka pakettiautolla (ei tarvii edes ammattipätevyyksien olla voimassa). Jos ammattipätevyydet voimassa (kuten tietty pitääkin olla työttömällä työnhakijalla, että voi ottaa tarjottua työtä vastaan), voi olla rekassa apukuskina, että varsinaisen kuljettajan tauot tulee pidettyä. Helppo homma!
      Aktiivimalli antaa rajattomat mahdollisuudet monille yrittäjille työllistää lomille tai sairaspäiville tuuraaja. Esim. käyt katsomassa yrittäjän loman aikana, että kaikki kunnossa, portti paikoillaan tai stokeri polttaa haketta. Näitä tälläisiä hommia on pilvin pimein, kun vain ne "löytää" ja tarttuu toimeen. Siivoamista on aina, mainoksia pitää jakaa, siirtoajoa, päivystystä jne. jne.
      Uskomatonta, että moisesta aktiivimallista tuli tuollainen älämölö!

    • Pettynytzz

      Väännetään rautalangasta nyt.Siis olen saanut karenssi koska olen te toim mielestä toiminut moitteellisesti.Nyt tämä karenssi ei poistu muuten kuin osallistumalla työvoima poliittiseen toimenpiteeseen tai tekemällä töitä 12 viikkoa töitä.No oletetaan että tekisin viikonloppuisin 15 tuntia töitä niin poistaako tämä karenssi lausunnon jotta saisin taas kelalta rahaa toki uutena hakemuksena käsittelyaika 19 pvä ja ensimmäisen hakemuksen täyttäisin 10päivältä.

      • Xyxxx

        Työssäolovelvoite on täytetty, kun olet ollut 12 viikkoa työssäoloehtoon luettavassa työssä. Eli työtä on oltava vähintään se 18 tuntia viikon aikana.
        Tällä ei ole mitään tekemistä aktiivimallin kanssa. Siinä riittää 18 tuntia 65 päivän aikana miten tahansa jakautuneena.


    • Sossupummi-

      18 tuntia ja pitää tienata tunnissa 7 euroa ja jos olet toimeentulotuen asiakas niin se palkka vähennetään toimeentulotuesta joten et oikeastaan tienaa mitään. Työmarkkinatuella saa tienata 300 euroa mutta sekin on ihan tulkinta juttu miten virkailja sen katsoo, voi olla että menetät siinäkin rahaa etkä tienaa mitään. Parasta olisi että löydä kokoaikaisen työn josta tienaat 1500 ainakin.

    • Sipori

      Niin tai jos satut saamaan asumistukea niin sieltäkin napataan pois.. Suo siel vetelä tääl..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      349
      5799
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      77
      5233
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4286
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3911
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      48
      3658
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      159
      3367
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      100
      3154
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      45
      3120
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2259
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2185
    Aihe