Niin se vaan on että esim uuden opel astran saa varusteltuna alle 25 tonnilla renkaineen ja osamaksulla ilman euronkaan käsirahaa noin 300e kuussa. Todellinen vuosikorko 0,46%. Eli auto lyhenee lähes sen 300e myös kuussa eikä maksa korkoa juurikaan. Tämän hintaisen uuden auton lyhennykseen kuului myös länsiautosta 2vuoden huollot. Kun miettii että 15% liikennebonuksilla auton vakuutukset täyskaskolla oli tasan 500e vuodessa melkeen sentilleen niin aika halpa ajoa on. Päästöt ja kulutus pienet ja tämän arvo ei pienillä kilsoilla ihan heti laske alle 20 tonnin. Uusi malli pitää aina hyvin hintansa ja on takuunalaisena haluttu vaihdokki. Käytetyn osto on aina typerää etkä voi tietää kuinka paljon joudut sitä korjaamaan lopulta. Puhumattakaan siitä ettei yli 5 vuotta vanhoja autoja enää kovinkaan paljoa haluta ostaa ja niiden arvo alkaa romuttumaan vuosi vuodelta. Olen vaihtanut auton yleensä siinä 20-30 tonnia ajettuna ja n.vuodessa ja silloin olen pysynyt aina lähes uudessa autossa kiinni pienillä kuluilla.
Uusi perusauto kannattavin ostos
Uusionainaparas
8125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Muuten vielä menisi, mutta kyllähän autoilussa kalleinta on auton vaihtaminen. Ja jos Opelin haluaa vaihtaa takuunalaisena, niin se on tosiaan vaihdettava joka jumalan vuosi. Törkeän kallista.
Kiaa jos pitäisi viisi vuotta, niin tuo voisi olla taloudellinen yhtälö.
Ja eniten edelleen laskee uuden arvo, vaikka yllättävän kovaa se vanhemmankin arvonlasku on.
Ostettiin 1,5v sitten myös opel ja maksoin tarkasti 30000e. Auto oli uusi. Nyt ajettu 66tuhatta. Vaihdettiin halvempaan ja hyvitys 21800e. Ei mielestäni mitenkään kauhean kallista ollut.
Miten paljon sitten sama matka ja aika olisi maksanut käytetyllä?
Hyvityksessä huomioitava, että olisiko hinta ilman vaihdokkia ollut halvempi eli saitteko uuden samalla hinnalla kuin käteisostaja olisi saanut?
Joka tapauksessa 8800e / 66tkm. Eli jos tuo kerrotaan neljällä auton eliniän arvonaleneman laskemiseksi, niin 35 200e / 264tkm. Eli näillä luvuilla voi todeta teidän saaneen upouuden kilometrit halvemmalla kuin autolla keskimäärin kilometri maksaa? Mutta tuo lyhyt aika, vain 1,5v vaikuttanee.
Vastaan itselleni, verrokkina bensa-Astrat Nettiautosta. Vuoden 2011 100tkm ajettu maksaa 10te. Vuoden 2008 160tkm ajetut 6500e. Hinnaksi tulee siis 3500e / 60tkm.
Vuoden 2010 160tkm ajetut taas 9000e, eli arvonalenemaa vain tonni.
Muut kulut sitten oma lukunsa, ja saattavat tasoittaa tilannetta.
Hinta, kannattaa ja sitä ja tätä, miksi et aja millä on kiva ja sopii sinulle, ihme pakkomielteinen häviämisen pelko, unohda se häviät joka tapauksessa ja paljon ja aina.
Erikoinen asenne suurimmalla osalla, ihan sairas pelko että menettää sitä ja tätä , kyllä on raskas ajatusmaailma, ite en kestäisi, no ette tekään, koita kestää.
Ihme rummutus koko ajan joltain mitä ja missä häviää sitä ja tätä, ootte te sairaita.
Ei voi pitää paikkaansa. Jos haluat pitää vuosi vuoden jälkeen uutta autoa, sinun on uhrattava välirahaa 10-20 tuhatta joka kerta kun vaihdat. Normaalit käyttökulut tietysti vielä päälle.
No+ei+todella+tarvitse+ellet+osta+60-70+tonnin+autoja+joissa+hinta+tippuu+merkistä+riippumatta+jo+hurjasti+enempi+kun+20-30+tonnin+hintaluokassa+jossa+esim+25+tonnin+auto+ei+10+tonni+ajettuna+ole+pyyntihinnaltaan+edes+alle+20+vaan+ehkä+21900+tai+jotain.+Ei+perusautoissa+hinnat+silleen+tipu+mutta+kun+ostat+kalliin+niin+siinä+lähtee+heti+kymppitonni+tai+kymppitonneja.+Tietysti+juu+uuteen+kun+vaihtaa+on+hyvitys+aina+parempi+kuin+käytettyyn+ainakin+useimmissa+tapauksissa.+Itse+en+enää+käytettyjä+ostele+kun+uusi+on+aina+uusi+ja+en+halua+kenenkään+muun+paskoja+haistella+käytetyssä.+Korko+ei+ole+ongelma+kun+ostaa+liikkeestä+kuten+länsiauto,+siellä+todellinen+vuosikorko+on+esim+nyt+alkuvuodesta+ollut+0,40-0,50%+hieman+vaihdellen+mutta+minulla+tuli+kaupan+päälle+vielä+parin+vuoden+huollotkin.+Ei+tartte+pariin+vuoteen+miettiä+mitään+korjauksia+vaan+pelkkää+ajoa+vaan+pienillä+kuluilla.+On+se+kiva+kun+ei+maksa+korkoja+kun+käsittelymaksun+verran+eli+joku+10e+kuussa+muistaakseni.
400€ x 60kk (5vuoden maksuaika) tekee 24 000 euroa.
Tässä ei ole edes korkoa vielä mukana.