Vientisatamat sulkeutuvat, rakennustyömaat pysähtyvät ja pääkaupunkiseudun bussiliikenne takkuaa
https://yle.fi/uutiset/3-10037270?origin=rss
Yleislakko seuraavaksi. Seuraavaksi veljes sota. Seuraavaksi aktiivimallista luovutaan.
Näin AKT:n ja Rakennusliiton työnseisaus vaikuttaa
49
615
Vastaukset
- rukousauttaa
Rukoilen tämän hallituksen katoamista lopullisesti koko eduskunnasta ja Suomesta.
- erterterteerter
Suvakithan juuri rukoilevat sitä, jotta vihervasurit pääsevät valtaan ja nykyisen hallituksen asettamat pakkopalautukset saadaan lakkautettua ja maamme matutettua lopullisesti:
https://www.uusimaa.fi/artikkeli/494780-oppositiojohtajat-haluavat-hollentaa-oleskelulupia-olot-irakissa-eivat-turvallisia - Jjjjjjjjjjjjjjju
Rukoile järkeä aluksi AKT:n hihhuleille.
Noloa touhua. - Hölmölänmölinät
Jos rukoilu auttaisi niin homma olisi helppo !
Oikeasti sinun pitää esittää parempia suunnitelmia ja vieläpä saada enemmistö sinua kannattamaan seuraavissa vaaleissa.
Tätä kutsutaan demokratiaksi.
- päin.wittua
Presidentti Niinistö oli jopa hiukan innoissaan, kun liputti aktiivimallin puolesta. Nyt saattaa olla tulossa yleislakko. Mikä viesti maailmalle, sekasortoinen Suomi, ei investoida.
- vanhus.höperöi
Saulikin jo vanhuuttaan sekoilee, kuusi vuottaa lisää, niin mitähän sitten.
- KansanNousuTULOSSA
Ainakin kahden kuukauden yleislakko saatava pikaisesti. Hallituksen kusiapinat eivät usko kuin kovaa kovaa vastaan.
- sekoilua.outoa
Lakko riittää, loppuu kun hallitus eroaa.
- wqwqww
Poliittinen lakko, sisällissodan merkit alkavat olla ilmassa. Toverit, huomena jaetaan kiväärit.
- Mitäjoskäykinnäin
Hallitus pistää valtionhallinnon kiinni yhtä pitkäksi aikaa kuin lakkolaiset ovat omassa lakossaan ,myös työttökorvausten ja eläkkeiden ,ynnä kaikkien sosiaalitukien maksatukset lopetetaan niin kuin jenkeissäkin valtion hallinto oli vähän aikaa kiinni,jotta valtiolle ei tule lakosta myöskään mitään taloudellista haittaa.
Mitenkähän AY-väen suu sitten pannaan? Kuka antaa ensin periksi vai antaako kukaan,sittenhän valtion olemassaolo pitää vain peruuttaa/lopettaa kannattamattomana eli julistaa se konkurssiin ja myydä se eniten tarjoaville? Venäläiset voi tulla tarjoon siitä euron.- iltapimeää
Joo,. voihan sitä valtionhallinnon kusipäät yrittää. Ajetaan voimalaitokset alas ja katsotaan kenen persenahka ensin repeää. Voimalalakko kesti 1977 seitsemän viikkoa. Välillä oli sähköjä välillä ei.
- suomi_seis
Suosittelisin yleislakkoa.
Pannaan suomi seis ja paskakokkareet vittuun kumppaneineen. Kylläpä aktivoiduttu puolustamaan oikeutta olla tekemättä mitää... Punikin penikoita näemmä piisa..
- mitäs_tilasit
Kokkaretta vituttaa, niin kuuluukin.
mitäs_tilasit kirjoitti:
Kokkaretta vituttaa, niin kuuluukin.
Vasemmisto utopiasta ei seuraa koskaan mitään hyvää. Muuta pohjois koreaan...
- wervsdwedvasd
Mutta miksi tuossa akt:kin mallissa on karensseja, miksei kukaan uskalla sanoa että rangaistukset kokonaan pois ja aktiivisille ihmisille täkyä.
- Johtajillatraumalapsuus
Niinpä ,sasse. Ilmeisesti kaikilla maanjohtajilla on kuitenkin tuo kyykytys päällimmäisenä ajatuksena mielessä edelleen. Nuo lapsuuden kyykytykset ja traumat on pahoja,mutta ei niitä pitäisi enää aikuisväestöön soveltaa missään muodossa,kaikki vaan ei niistä eroon pääse koskaan elämänsä aikana ja sitten aletaan helposti ajattelemaan että kun minä kärsin lapsena noin ja noin paljon ,niin pistetään myös muut kärsimään saman verran tai parempi ,hiukka enemmän mitä itse joutui jotta saan tuntea kerrankin valtaa ja voimaa muita kohtaan.
- oikeaaedunvalvontaa
Tilanne alkaan oleen työntekijöiden kannalta melkoisen vakava kun työttömyysturvaa on ryhdytty purkamaan aktiivimallin kautta. Sitä tuo toimi käytänössä tatrkoittaa .Työttömyysturvaan on jo aiemin leikattu tämän hallituksen toimesta ja kikyn kautta työaikoja pidennetty.
Toimet on selkeästi työttömien toimeentulo turvaa heikentäviä aktiivimallin kautta. Oikeastaan on ihme että kaikki liitot eivät ole täysillä tukemassa Auto ja kuljetusalaa ja rakennusliittoa. Moni liitto on kritisoinut aktiivimallia ,kuten Akava tosin se ei ole osallistumassa esim SAK :n aktiivimallin mielenilmaisuun ,kuten Pam ja insinööriliitto, vaikka kyse on työnekijöiden viimesijaisesta toimeentuloturvasta joka on oleellisin suoja työläisille, työttömäksi jäätyä.
https://www.aamulehti.fi/uutiset/akava-jaamassa-pois-sakn-aktiivimalli-mielenilmauksesta-2-helmikuuta-alkaa-olla-jo-liian-poliittinen-tapahtuma-200673042/
https://www.ksml.fi/kotimaa/Insinööriliitto-osallistuu-mielenilmaukseen-aktiivimallia-vastaan/1098271
https://demokraatti.fi/jasenten-ei-tarvitse-pelata-seurauksia-pam-ilmoittaa-mielenosoituksesta-valtakunnansovittajalle-ja-eklle/
Sak on esittänyt selkeän kutsun kaikille liittyä mielenosoitukseen aktiivimallia vastaan. Ihmettelen jos jokin liitto jää tuon ulkopuolelle eikä ole valmis pitämään jäsenistönsä toimeentuloturvasta kiinni. Tuolloin on mielestäni sellaisilla aloilla harkinnan paikka kuinka järjestäytyä uudelleen alakohtaisesti siten että etuja myös valvotaan ja jäsenistön viimesijaisesta toimeentulo trvasta huolehditaan,sekä siitä etä heillä on oikeus palkkatyöhön aktiivitoimien sijaan.
https://demokraatti.fi/aktiivimalli-peruttava-sak-kutsuu-kaikkien-liittojen-jasenia-ja-kansalaisia-osoittamaan-mielta-mallia-vastaan/- Dggjj
Olisiko parasta työttömyysturvaa sittenkin työllistyminen? Sitä nykyinen hallitus on jo onnistunut merkittävästi parantamaan vasemmiston älämölöstä huolimatta. AKT on vastuutonta hihhulisakkia.
- toinen.kierros
Äänestin ennakkoon Niinistöä KOK. Sauli paljastuukin yllättäen aktiivimallin innokkaaksi puolustajaksi, outoa. Ennakkoon äänestäminen näinkin sekasortoisessa tilanteessa oli kohdallani virhe.
- kaikki.tallennetttu
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005536143.html?utm_campaign=tf-HS&utm_term=1&utm_source=tf-other&share=242834de9d293c54186a2878bede10e0
Mutta tuohtumusta selittää epäilemättä sekin, että jopa presidenttikisan kiivaimmassa vaiheessa ihmisiä näyttää kiinnostavan enemmän aktiivimalli ja työllisyyspolitiikka ylipäänsä. Vain viisi päivää vaalien jälkeen satamissa, bussiliikenteessä ja rakennustyömailla työt pannaan seis ja Senaatintorille kokoontuu mielenosoitus.
Jopa ylivoimaisen gallupsuosikin kannatukselle voisi olla haitallista, jos hänet nähtäisiin epäsuositun aktiivimallin puolestapuhujana. Sellaisen kuvan Niinistö halusi torpata alkuunsa.
Sauli sori, mutta mokasit
- Veronmaksajaukko
Kuka maksaa työttömien makoilun ? Me työtä tekevät tietenkin !!
Kannatan työttömien aktivointia. Nykyinen malli liian löysä.- työtä.entä.verot
"Nykyinen malli liian löysä". Totta, sillä hinnalla pitäisi saada tiukempaa piirakkaa.
- Muutostatultavakohteluun
Etkö tajua että sen takia maksat veroja paljon koska valtiobon jätetty tietoisesti köyhäksi jotta sinunlaiset veronmaksaja ukot on saatu juoksemaan ja tehän juoksette?
Rikkaat vie maasta ulos voittorahoja minkä kerkee ja pistää sunlaiset juokseen aina vaan kovempaa leipänsä eteen ,ja tämän mallin rikkaat päättäjät haluaa pitää väkisin yllä työttömyyslakeja koko ajan kiristämällä ja kohta myös palkkoja alentamalla.
Aivan selvä kuvio jossa loppua ei ole kuin sitten kun tavis on haudassa.
Jos maalle olisi puskuroitu tarpeeksi nyt rikkaille menneitä rahoja,tuloverotuksesi olisi minimaalinen,eikä yrittäjät pääsisi yrittään polkee palkkoja kuin nyt on taas käymässä.
Vähän tyhmemmänkin on tämä tajuttava,ja jos joku pelkää että sijoittajat karkaa maasta,se on aivan turhaa yrittäjä propagandaa,yrittäjä joutuu maksamaan osaavasta työvoimasta maailmallakin suuret palkat ja nykyisin jo myös halpatyömaissakin joten sijoittajilta alkaa loppua paikat mihin sijoittaa,silloin joka maa alkaa kelvata missä vähänkin voi tehdä voittoa.
Pankit ei enää voi maksaa tileille juuri mitään korkoa,ja jos rikas ei sijoita mihinkään , hän joutuu alkamasn syödä pääomiaan,mitkä äkkiä alkaakin huveta ja sijoittaja rikkaasta tuleekin sitten entinen sijoittaja ja köyhä.
Eli sijoittajillekin suitset suuhun vain. - Hyrhyrrrr
väärä.maa.sinulle kirjoitti:
Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
Suomi nousuun ja ihmisten talous kuntoon työtä tekemällä vai lakkoilemalla vasemmiston talousviisauden mukaisesti?
Aatteleppa ite, äläkä luota ylipalkattuihin liittoagitaattoreihin. - äitiiii.pyyhkimään
Hyrhyrrrr kirjoitti:
Suomi nousuun ja ihmisten talous kuntoon työtä tekemällä vai lakkoilemalla vasemmiston talousviisauden mukaisesti?
Aatteleppa ite, äläkä luota ylipalkattuihin liittoagitaattoreihin.Antaisito kaikki etuudet pois, mitä ammattiliitto on lakkoilemalla saanut. Vastaan , että en tietenkään. Olet täysin tietämätön aivopesty idiootti.
- Kova.porvari
Menkööt lakkoon ja pysyköön lakossa juhannukseen, samantien jouluun saakka. Työhaluisia kyllä löytyy, jos ei Suomesta niin ulkomailta. Lakkoilevat voivat jäädä pysyvästi kotiin, työttömyysturva lakkautetaan, eiköhän työhalut sen jälkeen kummasti kasva.
- typerys.olet.et.KOK
Entäpä saarto
- Ammuitomaanjalkaasi
Sulla ei sijoittajana taida olla oikein enää sijoituspaikkoja jäljellä,muitakin sijoittajia on nykyisin,pienimmän voiton haluuja ainoastaan saa sijoituksen,muut jää rannalle ruikuttaan ja isoja palkkoja joudut maksamaan ulkomaillakin,orjaksi et voi ketään alistaa, että ei onnistu enää tuo kapitalisti uhouho,niin kuin ennen. Että mikäs nyt eteen,porvari?
Ei taida voittoa enää tulla entiseen malliin vai mitä?
Tasavaltaidea huomattavasti parempi kuin ökyily.
- miksei-jo-tajua
Sipilä eroa!
- poistoon
Sipilän hallitus ajaa Suomen yleislakkoon. Sipilän hallitus kerjäämällä kerjäsi Suomeen +30 000 paperitonta pakolaista, tosin joillain on väärennetyt paperit, mallia Turun puukottaja.
- Tätä.mieltä
"Lakossa ovat mukana myös linja-autojen kuljettajat. Helsingin seudun liikenteestä (HSL) arvioidaan, että lakko tulee hankaloittamaan matkustajien kulkemista työnseisauspäivänä. HSL:n mukaan vaikutusten täyttä laajuutta on kuitenkin vielä vaikea arvioida.
Osa pääkaupunkiseudun paikallisliikenteen bussinkuljettajista kuuluu AKT:hen, osa Julkisten ja hyvinvointialojen liittoon JHL:ään. JHL:n on määrä päättää mahdollisista työtaistelutoimista torstaina."
Niin ettei sitten julkisilla pääse töihin, hyvä tietää. Jos tuo sosialistiporukka kuvittelee saavansa sympatiaa tuollaisilla poliittisilla lakoilla niin pahan kerran erehtyvät.- kultamaasi
Muuta mamu Ameriikkaan
- Eilahtarille
Jos sinä lahtari kuvittelet saavasi sympatiaa tällä palstalla, niin pahan kerran erehdyt.
- Tätä.mieltä
kultamaasi kirjoitti:
Muuta mamu Ameriikkaan
Mitä oikein mamuttelet, olen varmasti suomalaisempi kuin sinä punikin pojanpoika, itsekin olet samanlainen kommunisti, mikä lie sosialisti.
- olen.suomalainen.oletko
jummarran, jummarran, on paperitki, siis oli kamelini söi.
- oletko.pappi
Kehutko nyt vaimoasi, äitiäsi vai tytärtäsi.
- ja.sinä.pässi
Tätä.mieltä kirjoitti:
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
Vain tollo ei hallitse ala-asteen matematiikan oppimäärää, työttömiä on satojatuhansia enemmän kuin työpaikkoja.
Siinä ei auta vaikka työttömän laittaisi nuotioon istumaan, se ei työpaikaksi muutu,
oli se asia sinun vajaamielisessä lahtarin kallossasi miten vain. - miksei.työttömät
ja.sinä.pässi kirjoitti:
Vain tollo ei hallitse ala-asteen matematiikan oppimäärää, työttömiä on satojatuhansia enemmän kuin työpaikkoja.
Siinä ei auta vaikka työttömän laittaisi nuotioon istumaan, se ei työpaikaksi muutu,
oli se asia sinun vajaamielisessä lahtarin kallossasi miten vain.Miksi työttömät ei perusta yrityksiä ja palkkaa muita työttömiä ja ala vuolla kultaa ! Tyhjiä toimitiloja ja teollisuushalleja on tässä maassa pilvinpimein.
- lgkk
ja.sinä.pässi kirjoitti:
Vain tollo ei hallitse ala-asteen matematiikan oppimäärää, työttömiä on satojatuhansia enemmän kuin työpaikkoja.
Siinä ei auta vaikka työttömän laittaisi nuotioon istumaan, se ei työpaikaksi muutu,
oli se asia sinun vajaamielisessä lahtarin kallossasi miten vain.Edellinen hallitus sai aikaan yli 110.000 uutta työtöntä. Tästä tunkiosta sikiää SDP:n, vassareiden ja persujen kannatus.
Sipilän hallitus on vähentänyt työttömien joukkoa jo yli 71.000 hengellä. Kyllä tällainen kehitys pitää katkaista. - veroni.maksan
miksei.työttömät kirjoitti:
Miksi työttömät ei perusta yrityksiä ja palkkaa muita työttömiä ja ala vuolla kultaa ! Tyhjiä toimitiloja ja teollisuushalleja on tässä maassa pilvinpimein.
Sinullahan on yritys, keräät pulloja. Työmaasi on kansainvälinen, pääosin yhteistyö kumppanisi on Viron juopot ja Tukholman vastaavat. Hkin rautatieasema on otollisin hankinta alue. Ala yrittäjäksi, kannattaa, Heidi Hautala hoitaa kirjanpidon. Kuusikonkurssia olen tehnyt. Osin toisessa persoonassa, suuri eko.
- pösilöitä.riittää
lgkk kirjoitti:
Edellinen hallitus sai aikaan yli 110.000 uutta työtöntä. Tästä tunkiosta sikiää SDP:n, vassareiden ja persujen kannatus.
Sipilän hallitus on vähentänyt työttömien joukkoa jo yli 71.000 hengellä. Kyllä tällainen kehitys pitää katkaista.Onko työllistetty, kun tekee 6h työta mukamas. Hokkuspokkus temput uppoo juuri sinulaisiin typeryyksiin. Vajaat 50 000 mamua tullut työmarkkinoille lisää, työttömiä riittää. Lisää mamuja työmarkkinoille toivoo Orpokin.
- Työttömyys.puolittuu
ja.sinä.pässi kirjoitti:
Vain tollo ei hallitse ala-asteen matematiikan oppimäärää, työttömiä on satojatuhansia enemmän kuin työpaikkoja.
Siinä ei auta vaikka työttömän laittaisi nuotioon istumaan, se ei työpaikaksi muutu,
oli se asia sinun vajaamielisessä lahtarin kallossasi miten vain.Niin että jos työttömyysturvaa ja muita sosiaalietuuksia kovalla kädellä leikataan ei ihmisten muka ole pakko tehdä töitä? Kyllä se kaikkialla muualla toimii. Ei esim. Yhdysvalloissa kovin moni vuosikausia elä yhteiskunnan tuilla. Joutuvat menemään töihin, monet tekevät kahta, kolmeakin osa-aikatyötä. Tuet alas niin Suomessa työttömyys saadaan puolitettua.
- Poliittinenlakkopystyyn
Työttömyys.puolittuu kirjoitti:
Niin että jos työttömyysturvaa ja muita sosiaalietuuksia kovalla kädellä leikataan ei ihmisten muka ole pakko tehdä töitä? Kyllä se kaikkialla muualla toimii. Ei esim. Yhdysvalloissa kovin moni vuosikausia elä yhteiskunnan tuilla. Joutuvat menemään töihin, monet tekevät kahta, kolmeakin osa-aikatyötä. Tuet alas niin Suomessa työttömyys saadaan puolitettua.
Siinä on vain se ero että siellä on aina työnantajilla työttömille antaa kannattavia töitä markkinoiden mukaanmukaan ja miljoonat tehdään määrillä ei suurilla katteilla,mutta täällä työnantajat tuntuu yrittävän tehdä miljoonat mahdollisimman suurilla katteilla ja työllistämättä oikein ketään,tai oikeastaan vain yrittämällä kyykyttää ihmisiä,siksi poliittinen lakko on paikallaan. Ei mitään oikeutta porvareilla poliittiseen kyykytykseen se on erittäin väärin.
Koko ajan tulee vain lisää ja lisää kaikenlaisia ehdotuksia millä työntekijä saadaan pidettyä alhaalla alistettuna,eihän sellainen sovi demokraattiseen yhteiskuntaan,tuntuu joskus että koko työnteko ja siitä saatava leipä on vain sivuseikka mutta kyykytys on pääasia. Leikkikää työnantajat niitä sadomasokisti leikkejä siellä makuuhuoneissanne ,ei koko kansan kanssa,ok.
- Kappasvuan
Liksat 5000 €/kk niin kelpaa siinä pitää muutama ylimääräinen vapaapäivä vaikkapa poliittisella lakolla.
SAK:n kokous muistutti hurmanhenkisyydessään enemmän helluntailaisten kokousta, järjenkäyttöä yhtä vähän.- juhana.bilehuumeet
Juhana Vartiainen selvitti aktiivimallien hienoudet. Toden totta, mitähän esiintyminen muistutti, tärinän ja kouristelun perusteella, kylmää kalkkunaa(huumeiden käyttäjän vieroitusoireet). Uskonlahkoa en uskalla nimetä näin pakanana, kuitenkin arvaa jonnekkin pakanamaan kartoille uskonnoille mentäs.
- Lvvkh
Seuraavia eduskuntavaaleja ajatellen yleislakko on tarpeellinen vasemmistolle. Vuodessa työllisten määrä lisääntynyt 83000:lla henkilöllä, ja talous nousee kohtuullisesti. Tämä jos jatkuu,niin vasemmistolle tulossa vaaleissa täystyrmäys. Siis pitkä yleislakko on ainoa pelastus!
- 3131
Koomista tässä vain on se että lakoista kärsivät nämä työttömyysturvan uudistusten (työttömien aktivointi korvausten alentamisen uhalla) vastustajat.
- ei.saa.koppia
olet selvänäkijä, poliitikko, kätilö, puhut vähän, mutta sekavia
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081668Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai961590Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961496Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48893Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii420857Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290826Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347812