Alastomuuden tabu ja syntisyys

Nicitönnä

Tänään tulee telkkarista ohjelma isästä, joka sai suuren kohun aikaan laittamalla kuvan itsestään someen, jossa hän on kylvyssä pienen tyttärensä kanssa. Niin ja alasti, kuten yleensä kylvyssä ja pesulla käydään.

Millaisia mielipiteitä asiaan liittyen teillä herää? Onko isä nyt kauhean syntinen ja paha, kun kehtaa alasti kylpeä lapsensa kanssa? Jokin aika sitten vastaavaa meteliä syntyi isästä, joka istui suihkussa alasti pieni poikansa sylissä kipeänä. Isä oli suihkussa poikansa kanssa helpottamassa poikansa flunssaista ilmeisen tukkoista oloa. Siinäkin oli oitis joku pedofiilifanaatikko huutamassa pedofiiliksi.

Minusta niillä ihmisillä itsellään on jotakin häikkää päässään, jotka jokaisessa vastaavassa tilanteessa ja asiassa näkevät pedofiliaa ja pahuutta. Jotenkin omat ajatukset ovat kieroutuneita, jos vanhempi ei voi käydä pesulla alasti lapsensa kanssa. Jos oitis pitää kuvitella jotakin pahaa syyksi alastomuudelle ja yhdessä pesulle menemiselle. Pitäiskö isejä kieltää menestämä pesulle lastensa kanssa ja varsinkaan munasillaan? Heh, älytöntä. Vai onko?

Toki, en tajua miksi tämmöisiä kuvia on pakko someen ylipäänsä laittaa. Kiinnostaako ketään oikeasti jonkun kylpeminen niin paljon, että haluaa juuri katsella heitä kylvyssä, ehkä. Minua ei kiinnosta ihmisten arkiset asiat valokuvina. Mutta asiaan.

Laitan linkin juttuun, jos jotakuta juttu kiinnostaa.

http://www.iltalehti.fi/tv-ja-leffat/201801242200691375_tw.shtml

Ja, Mikä alastomuudessa kiusaa? Tänään TV2:lla kello 19.00..

4

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .. Jeps.. Samaa mieltä kuin sinäkin.. Myös tuon Ihmetyksen kanssa, että Miksi kaikesta pitää ottaa kuvia.. Ja vielä enemmän aiheuttaa Ihmetystä, että miksi niitä pitää tunkea Nettiin/Jakoon.. Varsinkin esim. tuollaisista jutuista.. Tuo on vähintäänkin jonkun jutun Pönkitystä yms.. ;P

      .. Tuollaiset(kin) kuvat sopisivat minun mielestä paremminkin johonkin PerheKansioon.. Vanhemmille ja lapsille muistoksi.. Mut ei niitä(kään) nyt luulisi Älyttömiä määriä tarvitsevan mistään YhteisPesuista jne.. ;P

      .. Mut joo.. Some ja HuomioHuomioHuomio Väki on varmaan enemmän tai vähemmän toista mieltä.. ;D

      • Nicitönnä

        Niin, tuollaisien kuvien laittaminen nettiin on vähän, kuin verta kaivaisi nenästään. Vaikkakin ymmärrän, ettei itse kylpemisessä olekaan mitään väärää tai pahaa. Ihan normaalia settiä, että isät ja äidit ovat alasti pesulla poikastensa kanssa. Nassut pestään, kainalot pestään ja pyllytkin pestään." Hui kamalaa! "

        Eikä kukaan osapuoli heistä normaalisti ajattele siinä olevan mitään väärää tai seksuaalista.

        Vaikeekshan menee, jos pitää vaatteet päällä mennä pesulle tai vain äiti pesee aina lapset ( vaatteet päällä hänkin ), ettei vaan iskä oo pippuli paljaana lasten nähden. Helvettiläinen. xD

        Juu, nuo kuvat sopii paremmin kotikansioon tai valokuvakokoelmiin, hauska kylpyhetki. Ei ne minustakaan kaikesta luonnollisuudestaan huolimatta kuulu koko kansan pällisteltäväksi. Ja voihan siinä herätä epäilys, miksi tämmöstä pitää tuoda julki kuvien kera....mutta toisaalta tajuan isien äimistyksen, kuinka heistä tulee oitis pahoja isejä, kun pesevät lapsensa ja peseytyvät itsekin samalla.

        Ihan eri asia olis kuvamateriaali, joka tosiaan on seksuaalista materiaalia...tutkinnan paikka. Mut hysteria alkaa olla sitä kokoluokkaa, että ei voi kun pyöritellä päätään...

        Samahan se on äitien vauvansa imettäminen julkisesti..minua ei henkilökohtaisesti häiritse pätkääkään, vaikka itse kyllä etsisin paikan missä rauhassa ruokkia lapsi. Ihan vaan oman rintapielukseni piilossa pitämiseksi. En kaipaisi vieraiden katseita mun paljaille rinnoille. Itse tapahtumassa ei oo kyllä mitään väärää ja tajuan, että jotkut ovat avoimempia kun toiset.

        Asenteita taas monenmoisia. Tää aihe on herkkä varmaan, koska pistää hiljakseksi yleensä niin äänekkäätkin. ;)


    • Kärpäsestä tehty härkänen..

      "Ihan kaikki eivät silti peukuttaneen otosta, vaikka arviolta 99 prosenttia kommentoijista suhtautuivatkin positiivisesti.

      - En tajua, miksi se yksi prosentti sai päättää?"

      • Nicitönnä

        Nojuu, helposti lähtee pieni pallo kasvamaan isoksi. Oli sen verran usein otsikoissa killuva aihe, että himotti ottaa täälläkin puheeksi. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3713
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3619
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3350
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3332
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2176
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1768
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      32
      1519
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1471
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      91
      1393
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1333
    Aihe