Perjantaina 2. helmikuuta kello 11–13 palkansaajat osoittavat mieltä aktiivimallia vastaan Helsingin Senaatintorilla.
– Liiton hallitus on erittäin huolissaan maan hallituksen työllisyyspolitiikan suunnasta. Mielenilmauksessa on kyse laajemmin työllisyyspolitiikasta kuin pelkästään aktiivimallista ja pakkohakulaista. Maan hallituksesta on jo annettu lausuntoja, että seuraavana agendalla ovat työehtosopimusten yleissitovuus ja palkkojen joustaminen alaspäin. Tätä politiikkaa olemme mukana vastustamassa Senaatintorilla.
Osallistunko lakkoon?
Ei, osallistut poliittiseen mielenilmaukseen. Perustuslaki takaa työntekijälle oikeuden ilmaista mieltään. Poliittisella mielenosoituksella halutaan vaikuttaa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon. Mielenilmauksen kohteena ei ole yksittäinen työnantaja eikä työehtosopimus.
Jokainen päättää itse osallistumisestaan. Liitto kuitenkin suosittelee osallistumaan.
Miten osallistun mielenilmaukseen?
Mielenilmaus toteutetaan poistumalla työpaikoilta. Liiton jäsenten toivotaan saapuvan sankoin joukoin Senaatintorille osoittamaan mieltä klo 11–13.
Liittolaiset ilmaisevat mieltään mahdollisuuksien mukaan samaan aikaan työpaikalla muiden henkilöstöryhmien kanssa. Tämä koskee myös alalla työskenteleviä vuokratyöntekijöitä. Luottamusmies voi keskustella ja kysyä asiasta sopimusalavastaavan kanssa.
Onko mielenilmaus laillinen?
Mielenilmaus on laillinen ja siihen on oikeus osallistua. Työnantajasi ei voi estää sinua osallistumasta, eikä rangaista tai syrjiä sinua osallistumisen perusteella.
Voinko tosiaan osallistua mielenilmaukseen tuosta vaan?
Kyllä voit, kaikki voivat osallistua mielenilmaukseen. Vain osa viestinnän toimialoista jää töihin, koska heillä on voimassa tehostettu työrauhavelvoite.
Maksaako liitto lakkoavustusta?
Ei maksa, koska kyseessä on poliittinen mielenilmaus. Myöskään matkakuluja osallistumisesta Senaatintorin mielenilmaukseen ei makseta.
Saanko palkkaa mielenilmauksen ajalta?
Työnantajan ei ole pakko maksaa palkkaa siltä ajalta, jona osallistut mielenilmaukseen.
Voiko työnantaja purkaa työsuhteeni osallistumiseni vuoksi?
Työntekijän osallistuminen lailliseen poliittiseen mielenilmaukseen ei oikeuta työnantajaa purkamaan tai irtisanomaan työsuhdetta eikä päättämään koeajalla olevan tai määräaikaisen työsuhdetta.
Työnantaja ei saa syrjiä mielenilmaukseen osallistuvaa työntekijää esim. kun päätetään työtunneista, työajoista, palkankorotuksista ym. asioista. Mikäli koet painostusta tai sinua estetään osallistumasta mielenosoitukseen, ilmoita siitä välittömästi omalle luottamusmiehellesi tai liittoon.
Koska töihin palataan?
Mielenilmauksen jälkeen palataan töihin työajan tai työvuoroluettelon mukaisesti mahdollisimman nopeasti. Liitto kannustaa jokaista mukaan ilmaisemaan mieltä perjantaina. Tori täyteen!
Mielenilmauksessa aktiivimallia vastaan pe 2.2.-18
28
968
Vastaukset
- susiturkkissa
Tähän aktiivimalli sotkuun ja mielen ilmaisu tempaukseen on ainoastaan syy sipilän hallituksessa, joka on tehnyt typeriä kehitelmiä työllisyys verukkeella,Tosi on!aktiivi malli on kumottava pikaisesti!!
- typerä.lakko
Täysin typerä lakko.
Emme tulee mukaan. Emme tule vastustamaan sitä että työttömiä yritetään nostaa syrjäytymisen, masennuksen ja apatian suosta.
Pitkäaikaistyöttömyys on suurin syy ihmisen syrjäytymisen ja tarpeettomuuden tunteeseen joka johtaa masennukseen. Syy ei suinkaan ole rahan puute tai köyhyys.
AY liike ja demarit ovat täysin vastuuttomia. Hallituksen suunta on HYVÄ!
- senaatintorille
Mukaan vaan. On aika nousta kokoomushallituksen köyhiä kurjistavaa politiikkaa vastaan.
Työttömien valtakunnallinen yhdistys informoi samasta aiheesta.
http://www.tvy.fi/aktiivimalli-2018-mielenosoitus/
Kuten myös Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK.
https://www.sak.fi/aineistot/uutiset/sakn-liittopaattajat-aktiivimalli-peruttava-ja-tyottomyysturvan-lisakiristyksista- en.lakkoile
Ei.Ei.Ei.
Työttömyys passivoi ihmistä hirveästi, olen kokenut sen.
On oikein hyvä homma se että nyt hallitus yrittää aktivoida. Kaikkein tärkeintä on että patistetaan muiden ihmisten seuraan, hakemaan töitä, hakemaan kursseille ja koulutukseen.
Ihminen tarvitsee tunteen että KELPAA JOHONKIN JA ON HYÖDYLLINEN, työttömyyskorvausten antaminen ei sitä tunnetta tuo. - Rolffi
en.lakkoile kirjoitti:
Ei.Ei.Ei.
Työttömyys passivoi ihmistä hirveästi, olen kokenut sen.
On oikein hyvä homma se että nyt hallitus yrittää aktivoida. Kaikkein tärkeintä on että patistetaan muiden ihmisten seuraan, hakemaan töitä, hakemaan kursseille ja koulutukseen.
Ihminen tarvitsee tunteen että KELPAA JOHONKIN JA ON HYÖDYLLINEN, työttömyyskorvausten antaminen ei sitä tunnetta tuo.Ei työttömyys passivoi kaikkia. Suurin osa työttömistä on sellaisia jolla on vahva aktiivinen sosiaalinen tukiverkko (perhe,sukulaiset ja hyvät ystävät) ja he eivät passivoidu ja ovat muiden ihmisten seurassa monesti jopa ennemmän kuin työssä olessa. Työttömällä jolla on vahva ja terve itsetunto ei masennu tai koe tunteita että en ole hyödyllinen tai kelpaa mihinkään.
- efelantti
Rolffi kirjoitti:
Ei työttömyys passivoi kaikkia. Suurin osa työttömistä on sellaisia jolla on vahva aktiivinen sosiaalinen tukiverkko (perhe,sukulaiset ja hyvät ystävät) ja he eivät passivoidu ja ovat muiden ihmisten seurassa monesti jopa ennemmän kuin työssä olessa. Työttömällä jolla on vahva ja terve itsetunto ei masennu tai koe tunteita että en ole hyödyllinen tai kelpaa mihinkään.
Olisi myönnettävä sellainen yksinkertainen totuus ettei tarpeellista työtä vaan yksinkertaisesti riitä kaikille halukkaille. Tämäkin aktiivimalli on lähinnä puuhastelua olemattomien työllisyysvaikutusten kanssa.
Tilastojen "Aalto-yliopisto Matti Pohjola" mukaan yhteiskunnassa tehtyjen työtuntien määrä ei ole juuri 1980 luvulta noussut mihinkään, mutta tuotanto sitä vastoin on 2,5 kertaistunut tehtyä työtuntia kohden tähän päivään mennessä. Ellei tuotanto ole pelkkää sontaa niin sanotusti niin pitäisi sen näkyä kyllä hyvinvoinnin lisääntymisenä yhteiskunnassa, koska väkiluku suomessa ei kylläkään ole 2,5 kertaistunut kyseisenä aikana.
Työllisyyden nimissä ratsastaminen on kyllä täyttä huuhaata mitä suuremmissa määrin näillä järjettömillä aktiivimalleilla. Saksassa vaaditaan 28 tunnin työviikkoon siirtymistä, missä on jo järkeäkin työllisyyden kannalta. Yleisestikin yrityksissä suuntaus on entistä vähemmällä työvoiman tarpeella tuottaa entistä enemmän, mutta autuaasti unohtaa tämä yhtälön toinen puoli eli kysyntä ja lähinnä kansalaisten kyky ylläpitää tätä kysyntää vai syydetäänkö tuotanto johonkin mustaan aukkoon.
Kehityksestä pitäisi olla seuraus hyvinvoinnin lisääntyminen eikä kivikautisten metodien käyttöönottaminen joidenkin päättävässä asemassa olevien työttömiä kohtaan tunteman perusteettoman kauteuden myötä.
Hiljattain julkaistun Oxfam järjestön mukaan varallisuuden jakaantuminen maapallolla keskittyy entistä harvemmille, kun 48 ihmistä omistaa enemmän kuin 50% maapallon köyhimmistä ihmisistä. Vähäiselläkin järjen määrällä voi päätellä tämän vaikuttavan työtä tarpeeseen luovan kysynnän määrän pienenemisestä kun siinä 3,5 miljardissa ihmisessä 73 miljoonaa kertaa suurempi kulutuspotentiaali kuin 48 ihmisessä.
Työtä täytyy tehdä ainoastaan "järkevien" tarpeiden tyydyttämistä varten sillä työ itsensä vuoksi ei ole mitään järkevää touhua vaan pikemminkin resurssien tuhlaamista. Ilmeisesti tämän turhantyön tekeminen aiheuttaa tämän tuotannun kasvun, mutta kun siitä ei juuri ole hyötyä kenellekään niin se ei näy ns. hyvinvoinnin lisääntymisenä juurikaan. Rahaa tämä kyllä voi tuottaa rahauskovaisille, mutta vain sen aikaa kun enemmistö uskoo rahan tarpeellisuuteen. Raha on aikaa sitten menettänyt sen merkityksen mihin se oli alunperin tarkoitettu eli vaihdannan helpottamiseen ja toimii nykyisin keinottelun mahdollistajana paremminkin.
Länsimaiden yhteenlaskettu velkasumma vastaa 3 kertaa maapallon bkt:n määrää. Velka lienee tarvitaan ostovoiman pienenemisen takia kysynnän ylläpitämiseen ja kansalaisten pelotteluun elintasovaatimusten hillitsemiseksi. Mikä vaikuttaa hulluta, kun samalla vaaditaan tuotannon ja talouden kasvua. Tuntuukin, että yhteiskuntien ja yritysten johtopaikoilla on vakavasti henkisesti sairaita ihmisiä, jotka ei hahmota kokonaisuuksia syy ja seuraus suhteiden osalta.
- onse
Toivottavasti seuraava mielenilmaus järjestetään sitten, kun kaikki Suomen Te-toimiston työpaikat ovat täyttyneet ,ja jäljelle jääneet työttömät kärsivät sanktioista joihin ovat täysin syyttömiä.( Fakta on myös se, että kaikille työttömille ei Suomessa riitä töitä. Viimeisimmät tilastot ovat joulukuulta. Silloin uusia avoimia työpaikkoja oli 40 000 ja työttömiä 296 000.)
-Aamulehti 27.1.-18 - LukeminenKannattaa
Onko Akava mukana?
- PieniPiruVasempaan
Mielenosoitus on hallitusta vastaan. Sillä tuetaan oppositiota ja erityisesti demareita.
Jos et kannata demareita, niin ei ole järkeä osallistua. Vaiket osallistuisikaan, niin sinun rahojasi kuitenkin käytetään demareiden tukemiseen.
Aktiivimalli on parasta, mitä työttömille on tapahtunut. Minulla on tuttu, joka oli lamasta lähtien työttömänä passiivimallilla. Kun haastattelua alettiin tehdä, hän pääsi työharjoitteluun. Hyvältä näyttää tämä uusi politiikka, kun vanha SAK:n ajama malli ei saanut mitään aikaan 25 vuodessa ja uusi malli sai muutamassa kuukausessa.
En ole demari, joten en mene demareiden vaalitilaisuuteen oli se sitten SAK:n tai SDP:n järjestämä- PieniPiruVasemmalla
Millä tavalla tässä nyt sitten köyhää kurjistetaan ?
Aktiivimalli valuvikoineen on askel oikeaan suuntaan ja toivotaan että hallitus onnistuu tässä, uskon että lain vikoja tullaan varmasti korjaamaan matkan varrella.
Tämä on vain karvasta alkusoittoa mitä on tarjolla tulevina vuosina ja seuraaville hallituksille, poliittisesta suunnasta riippumatta, sillä seuraavat hallitukset joutuvat tekemään vielä kovempia ratkaisuja ja demarit sekä vassarit joutuvat syömään sanansa vielä monta kertaa.
Kuten todettua tällä lakkoilulla ei auteta työtömän asemaa tippaakaan, tämä on täysin demareiden ja vassareiden operaatio jossa työttömät ovat vain välikappaleita heidän poliittisissa agendoissaan, valitettavasti. - Vanhalle_kehnolle
Vihtahousumme ei vieläkään suostu tajuamaan, mikä on aktiivimalli. Sillä ei ole mitään tekemistä minkään haastattelujen(kaan) kanssa. Sehän onkin näiden aktiivimallin puolustelijoiden keskuudessa tyypillistä: tietoa ei ole asiasta lainkaan, sen sijaan salaliittoteorioita ja harhaluuloja senkin edestä.
- kansanviholliset-
Sekoomuksen toimistolta kirjoittelee taas joku agitaattori, päivystää samalla palstalla kokoajan.
Taitaa rahaa tulla hyvin propagandan kirjoittamisesta?
Melko säälittävää olla suoli24 päivystäjänä ja väittää leikkurin auttavan työtöntä, koirakaan ei tee temppuja ilman palkkiota, luulisi psykiatrin senkin jo tuollaisille kertoneen mutta ei loputkin rahat pois työttömiltä rikkaiden taskuihin, on siinä sairas ideologia... siitä ne sodat aina alkavat kun oikeisto fasistit alkavat vaatimaan mahdottomia kansalta. - ihan_sitoutumaton
Vertasitko sinä juuri työttömiä KOIRIIN?!?!?
No oli miten oli, itse valitsit linjan... Oletko nähnyt koiran lopettavan temppujen tekemisen, jos kädessä vähemmän nameja? Toisaalta on väärin verrata työttömiä koiraan. Koira kuitenkin hyppää iloisesti tekemään temppuja, jos saa edes sen yhdenkin namin. Toisaalta kertoisitko sen mekanismin miten työttömyysturvaan varatut varat ohjautuvat muualle, ns rikkaiden taskuun. Joko siellä lyhtyjä sytytellään?
- Senaatintorillemars
Toivotan kokoomusäänitorven" PieniPiruVasempaan" joka asustelee ilmeisesti
ainoana työnään tällä palstalla tervetulleeksi Senaatintorille perjantaina.
Keskustellaan siellä lisää!
Aktiivimalli on ensinnäkin hallituksen petos! Vastuullisen AY- liikkeen
runsaskätinen vastaantulo KIKY sopimuksen muodossa piti olla riittävä
ja kuten olemme nähneet jopa ylimitoitettu leikkaus palkansaajilta.
Lisäleikkaustarvetta ei pitänyt olla. Mutta silti lähdettiin lyömään jo lyötyä.
Jos jokaista olemassalolevaa työpaikkaa kohti on kymmeniä työttömiä
ymmärtää jokainen että lopuille jää vain se työttömyysturvan leikkaus
joka saattaa viedä toimeentuloluukulle heti.
Silloin ei juuri lohduta lupaukset että asiaa "tarkastellaan" sitten joskus,
jos tarkastellaan ja kuka tarkastelee ja johtaako tarkastelu mihinkään
toimenpiteisiin.
Sairaalamaailmaan sovellettuna tämä idea johtaisi siihen että tarkasteltavaa
henkilöä voisivat omaiset käydä katsomassa patologian osaston kylmiössä,
ukkovarpaassa roikkuisi lappu jossa lukisi; "Tarkastelu suoritettu, ei aihetta
toimenpiteisiin".
Työnantajat tyrmäävät mallin koska tietävät että jokaiseen työhön on
perehdytettävä eikä tuollaisissa työsuhteissa ole mitää realismia.
Työmarkkinoiden alueellisten erojen vuoksi malli on naurettava.
Lakko on siis hallituksen aikaansaannos jossa työttömät ovat vain
EKkokoomuskepuloisten sininen toiveuni ihmisen kestokyvyn alarajan
löytämiseksi.- typerää.hommaa
Aivan hienoa että työttömiä aktivoidaan,
Tyhmää antaa rahaa siitä että ihminen laiskottelee kotona, tietenkin työttömiä pitää kannustaa hakemaan töitä.
Mitä ay liike oikein ajaa? demareiden asiaa ainoastaan, ei suinkaan meidän työttömien???,
SAK käyttää meitä työttömiä pelinappuloina.
Itse haen mieluummin töitä ja lähden koulutukseen, kuin vaadin suurempaa työttömyyskorvausta. - Ei_noin
typerää.hommaa kirjoitti:
Aivan hienoa että työttömiä aktivoidaan,
Tyhmää antaa rahaa siitä että ihminen laiskottelee kotona, tietenkin työttömiä pitää kannustaa hakemaan töitä.
Mitä ay liike oikein ajaa? demareiden asiaa ainoastaan, ei suinkaan meidän työttömien???,
SAK käyttää meitä työttömiä pelinappuloina.
Itse haen mieluummin töitä ja lähden koulutukseen, kuin vaadin suurempaa työttömyyskorvausta.Ei tässä edelleenkään mitään aktivoida, vaan tukia alennetaan, mikäli ei onnistu pääsemään töihin tai työvoimapoliittiseen toimenpiteeseen. Ihmeen paljon aiheesta liikkuu kaikenlaista väärää tietoa.
- TurkuHereillä
Tapahtuuko Turussa mitään?
- PieniPiruVasempaan
Menkää vaan, en ole demari enkä tue niitä.
- towork
On täysin älyllistä epärehellisyyttä tuo kohkaaminen aktiivimallista jolla ei mitenkää auteta työttömän asemaa, ainoastaan käytetään heitä kuihtuvan ay-porukan käsikassaroina, ei mikään ihme että nuoriso karttaa ay-liikettä,
Minä menen ainakin perjantaina töihin
- Senaatintorillemars
Lakon alaiseen työhön menijä on nimeltään RIKKURI.
Kirjailija Jack London määritteli rikkurin jo vuonna 1876 näin:
Sen jälkeen kun Jumala oli luonut kalkkarokäärmeen, rupisammakon ja vampyyrin,
oli hänellä jotain kauheaa ainetta jäljellä, mistä hän teki rikkurin.
Rikkuri on kaksijalkainen eläin, jolla on korkkiruuvisielu, vesiaivot, selkäranka
yhdistelmä hyytelöä ja limaa. Siellä missä muilla on sydän, hän kantaa sisällään
mätien periaatteiden kasvainta.
Kun rikkuri kulkee katua pitkin, ihmiset kääntävät selkänsä ja enkelit nyyhkyttävät
taivaassa, ja piru sulkee helvetin portit pitääkseen hänet ulkopuolella.
Eesau oli petturi itselleen, Juudas oli petturi Jumalaansa kohtaan.
Rikkuri pettää Jumalansa, maansa, perheensä ja luokkansa. - MKMkn
En lähde mukaan torille. Täysin typerä juttu. On hyvä, että työttömyydelle tehdään jotain ja vielä luvataan korjata mallia jos se sitä kaipaa. Tää on AY-pomojen henkilökohtaista rinnan röyhistelyä.
Ja vielä se typerä Rinne peesaa niitä (ei se muuta osaakkaan) - kikypotkut
Onhan Saksassakin lakkoja ja Ranskassa ja ne lakot eivät ole mitään päivän mielenilmauksia joten jos ei tämä pure niin lisää pukkaa myös Suomessa, mitta on kansalaisilla ihan täysi!
Eroa hallitus nyt heti!- PieniPiruVasempaan
Asia on kuitenkin niin, että hallituksen eroamisesta ja jatkamisesta päättää edusklunta eikä yksittäiset puskistahuutelijat eikä edes demareiden vasalli SAK.
Eduskuntaan kansanedustajat valitaan demokraattisilla vapailla vaaleilla, joissa jokaisella on äänioikeus.
Eduskuntavaalit on eri asia kuin SAK:n ja sen jäsenliittojen vaalit.
- bää-ä_bää-ä
"Liiton hallitus on erittäin huolissaan maan hallituksen työllisyyspolitiikan suunnasta. Mielenilmauksessa on kyse laajemmin työllisyyspolitiikasta kuin pelkästään aktiivimallista ja pakkohakulaista."
Jotenkin tuo teidän mielenosoittamisen kohde on ristiriitainen. Suuri syy työttömyyteen Suomessa on ay-liikkeet, sillä työn hinnan noustessa, työn kysyntä laskee. Eli jos yrityksellä on varaa 10 000 euroa palkkakuluihin kuukaudessa ja yhden työntekijän palkka sivukuluineen on 2500, se saa neljä työntekijää. Kun SAK päättää lakkoilemalla saada 1% yleiskorotuksen, nousee yhden työntekijän palkan kulut 2525 euroon. Hienoako? Ei se vaikuta siihen yrityksen 10 000 euron budjettiin. Yritys ei saa enää neljää työntekijää vaan kolme eli yksi joutuu työttömäksi tai uusien työntekijöiden palkkaaminen hidastuu/vähentyy tulevaisuudessa.
Mutta silti työttömät (ja työlliset) osoittavat mieltään SAK:n ja muiden ay-liikkeiden PUOLESTA?
Pakko kyllä nostaa hattua SAK:lle, ensin kusee ihmisiä silmään ja sitten saa heidät vielä marssimaan puolestaan. Hienosti kerättyjä pojoja. - rikkuritalas
Eduskuntaankin valitaan edustajat vapailla vaaleilla jotka on nekin
pitänyt tähän maahan saada yleislakolla.
Äänioikeudesta lähtien monet itsestään selvyyksinä pitämämme
asiat ovat AY liikkeen taistelun tulosta.
Repikää EK;n puskistahuutelijat siitä!- PieniPiruVasempaan
Poliittisessa lakossa ei ole rikkureita.
Jos on samaa mieltä hallituspuolueiden kanssa tai ylipäänsä ei ole demari, ei ole pakko osoittaa mieltä sellaisten asioiden puolesta, mitä ei kannata.
- rikkuriko
Teollisuusliitto Sipilän jalanjäljillä !
Teollisuusliiton laajaa poliittista lakkoa, johon liitto on velvoittanut jäseniään osallistumaan.
”Lakko koskee kaikkia Teollisuusliiton sopimusalojen töitä ja kaikkia alojen työntekijöitä, olivatpa he Teollisuusliiton jäseniä tai eivät”, liitto kertoi tiedotteessaan.
Kuinka HELVETISSÄ teolllisuusliitto sanelee ehtoja jotka ei edes kuulu liittoihin!
Kyllä Riku Aalto ja kumppanit voivat ihan aiheesta katsoa peiliin ja miettiä
itselleen saamiaan TUHANSIEN EUROJEN aiheettomia palkankorotuksia.
En yhtään ihmettele että normaali riviliittolainenkin kompensoi senkin
vähäisen euromäärän palkkaansa osallistumatta kyseiseen mielenilmaisuun..
Eipä nuo liitot muutenkaan ole pitäneet "asiakkaidensa" puolia "neuvotteluissa"
Ostovoima ym palkkasorto jatkunut toistakymmentä vuotta
Ja jatkuu edelleen. - väki.vallaton
On oikeus osallistua lakkoon. Vielä keskeisempää on oikeus olla/mennä töihin. Lakkoilijaa ei voi rangaista eikä lakkoilija voi vaatia kaikkia osallistumaan. Työssä olevaa ei saa pakottaa, kiristää, uhkailla eikä rangaista. Suuri uhka tässäkin on VIINA joka voi heti mitätöidä kaiken mitä tavoitellaan/mihin pyritään. Eli lakkovahtien työkuvan muutos nyt ulkopuolisten/työhön menevien vahtimisesta oman joukon käytöksen vahtimiseen/varmistamiseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081681Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1011622Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011535Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541402Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341364Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115885Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii441879Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293832Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347818