Optimaalinen auton vaihtoväli ?

ErkkiO

Käytössä kohta kolme vuotta vanha VW Golf. Olisiko jo aika suunnitella uuden hankintaa, tämä on mietinnässä.
Mikä on järkevin/sopivin/miellyttävin auton vaihtoväli ? Milloin hinta putoaa eniten ? (Uutea liikkestä ulosajoa ei lasketa).

10

1441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos puhutaan aivan yleisellä tasolla auton haluttavuudesta, niin taitaa edelleen se 100 000 km:n rajapyykki toimia eräänlaisena psykologisena vedenjakajana: sen ylittäneet ovat vanhoja käytettyjä, eivätkä niin haluttuja, tätä vähemmän ajetut ovat uudempia, etenkin yli viisi vuotta vanhoina "Vähän ajettuja".

      Uutena ostettua autoa kannattanee yksityisen vaihtaa uuteen hyvissä ajoin ennen 100 000 km:n rajapyykkiä, tai sitten vaihtoehtoisesti ajaa uudesta paaliin, maksaen osan uudesta autosta romutuskorvauksella. Tuo on automallikohtaista, ja riippuu omistajan ajomääristä sekä tietysti myös uusista ja muuttuvista tarpeista.

      Käytettynä ostettua autoa toiseen käytettyyn autoon vaihtaminen on aivan toinen pallopeli.

      • Kfkkfkfkfkfkkfkc

        Ei tuo satasen raja kyllä tilastoissa näy minään erityisenä notkahduksena.


    • pienitooppi

      Miksi pitäisi vaihtaa? Ostaa kerran kunnollisen millä ajelee 30-40 vuotta. Ilmastosäikähtäneetkin nyökkäilevät hyväksyvästi kun jättää ostamatta potentiaaliset 10-20 uutta elektroniikkaihmettä elinaikanaan.

    • Captivated

      Olen pyrkinyt ajamaan autolla ensin niin kauan (5v), että se on maksettu omaksi. Sen jälkeen alkaa vasta halvat kilometrit ja niistä voi nauttia niin kauan kuin itse haluaa...

    • Ainakin_kymmenen_vuotta

      Hinta putoaa nopeimmin silloin, kun sitä on eniten jäljellä. Ahkerakin korjaaminen on halvempaa kuin koko auton uusiminen.

      Nämä kaksi asiaa kun muistaa, niin alkaa miettiä auton vaihtamista vasta kun on aivan pakko. Ja tilalle ostetaan silloin jokin 6 - 9 vuotta vanha, jonka saa neljäsosalla uuden hinnasta vaikka käyttöiästä on vielä yli puolet jäljellä.

      Mutta voihan sitä ostella uusiakin, jos auto on harrastus, jonka hyväksi on valmis tekemään kovasti töitä.

      • MiksiOletNolo

        Köyhä.


    • Kfkkfkfkfkfkfkfmf

      Yksi kriittinen hetki tuntuu olevan uuden mallin tulo markkinoille.
      Nykyinen Golf näemmä esitelty 2012, joten eiköhän sieltä pian pukkaa seuraavaa, jolloin nykyiset uusimmat vanhenevat yhdessä yössä vanhanmallisiksi.

      Uudesta paaliin ajaminen lienee myös kannattavaa tai sitten aina tonnin romuilla ajaminen, jolloin arvonalenemaa ei lainkaan. Riippuu arvotuksista, laittaako rahan ylivoimaiseksi ykköseksi vai arvostaako uuden ominaisuuksia jne..?

      Tuota 6-9v vanhan ostoa en kyllä suosittele. Arvo laskee edelleen yllättävän paljon, korjauskuluja on, ei takuuta, ei yleensä niin halpaa rahoitusta, piiloviat, myyjän kate jo toistamiseen (tai useampaan) samaan autoon, eikä uuden ominaisuuksia.

      • eitieuhaa

        Miten 3-4vuotta, mitä mieltä?


    • Uusiaautojaalle

      Niin no jos sulla on auto esim golf niin toki se vaikuttaa nytkun uusi malli esitellään kait 18/19 vuoden vaihteeSa. Se vaikuttaa hintaan joskaan ei golfin kohdalla ehkä ihan niin paljoa kun jonkun joka uusiutuu todella perusteellisesti. Melkein varma voi olla ettei golfia taaskaan muuteta kovinkaan paljoa? Sehän on helposti ellei jopa helpoiten myytävä auto niin siitä kyllä saa aina ihan ok hinnan. Sen sijaan esim uuden A mersun kohdalla olisin enemmän huolissani. Uusi A mersu tekee vanhasta mallista todella vanhan ja niiden nykyisten hinnat romahtaa todella pahasti kun auto esitellään helmikuun 2 päivä lehdistölle. Kannattavinta olisi ostaa uusi malli silloin kun se on juuri tullut/esitelty. Silloin se on monta vuotta uusi ja haluttu. Typerintä on ostaa joku vanha malli joka juuri uusiutuu. No joo tämä meni nyt uusien autojen miettimiseksi mutta halvassa 20-30 tonnin hintaluokassa ei uusikaan auto arvoaan tiputa kovin pahasti eikä tartte korjaa sitte.

      • Fkfkfkfkfkfkkf

        Samaa mieltä alan olemaan. Täytyy kuitenkin muistaa, että vanhoihin uusiin saa parhaat tarjoukset. Eli riippunee autosta ja tuosta uuden myötä tulevasta arvonlaskusta sekä niistä tarjouksista.

        A-malleja kun katsoo, niin tämän nyt myynnissä olevan mallin ensimmäisen vuoden autot ovat jopa kymppitonnin (eli 2x) kalliimpia kuin vanhan mallin samanvuotiset samoilla kilometreillä. Eli uuden mallin vaikutus voi olla huikea. Sitten taas jossain i30:ssä vaikutti olevan pienempi ero mallisarjojen välillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      175
      4674
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      204
      3382
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      117
      2926
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2922
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      2850
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      51
      2257
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2247
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2025
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1965
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      67
      1555
    Aihe