Ilta-Sanomat sensuroi Niinistön eduksi

Minulta on jätetty julkaisematta erittäin monta asiallista kommenttia Ilta-Sanomien presidentinvaaleja koskevissa keskusteluissa. Kommenttieni sävy on ollut Niinistö-vastainen, mutta täysin asiallinen.

Tiivistän tähän teemoja, joita ole käyttänyt:

*Sisäpoliittisia kantoja saa ottaa kampanjoinnissa, koska haluan äänestää sellaista ehdokasta, joka vastaa arvojani. Ei ole väliä onko sisäpoliittista valtaa.

*Niinistö on paljon NATO-myönteisempi kuin seitsemän muuta "Naton vastustajaa". Sen näkee ja aistii vaikka sitä ei suoraan kuulekaan puheesta.

*Niinistön takana on paljon rikkaita tukijoita mm. paljon parjattu Kyösti Kakkonen.

Eli sisäpoliittisten kantojen toivominen kampanjoinnissa, Niinistön väittäminen NATO-myönteiseksi ja muistuttaminen varakkaista tukijoista ovat ilmeisesti sensuurissa.

Onko muilla kokemusta tästä?
18187
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

No tuskinpa vaan.

1Äänestä
  • Tämä+on+faktaa,+myös+itseltäni+Niinistöä+kritisoivät+kommentoinnit+jäävät+jostain+kumman+syystä+julkaisematta+IS:ssa.+Lieneekö+palkattu+Kokoomusnuoria+moderoimaan+komentointia?Jotain+kertoo+myös+se+että+IS:ssa+noin+80%+kommentoijista+on+Niinistön,+Porvarihallituksen,+Aktiivimallin,+työttömien+kurmotuksen,+työläisten+ja+palkkojen+leikkausten+sekä+ay-liikkeen+haukkumisen+puolella,+kun+taas+IL:ssä+tilanne+on+käänteinen+eli+20%.Johtuneeko+siitä+että+IS+mahdollistaa+kommentoinnin+ilman+rekisteröintiä,+jolloin+viestejä+voi+massapostata+rajatta.+IL+taas+vaatii+Facebook-tunnuksen,+joiden+luominen+ja+pyörittely+on+hankalampaa+trolleille.+Kun+vielä+IS+jättää+julkaisematta+porvarikriittisten+viestit+IS+on+kokoomusporvaripropagandan+kanava.+Lukijoita+kustaan+silmään+jos+he+uskovat+kommentoinnin+yleistä+mielipidettä.Oikeisto-omisteinen+mainosvaltamedia+on+aivopesupropagandakanava.

    Äänestä

Joo, vaikka kuinka monesti on sensuroitu. Yksikään niistä viesteistä ei ole ollut millään tavoin asiaton. Sen sijaan joistain ehdokkaista IS päästää surutta mitä tahansa herjaamista läpi. Kun esimerkiksi joku IS:n toimittaja oli sitä mieltä, että Väyrynen olisi luovuttanut koko vaalit mennessään populistisesti lupaamaan leipäjonoihin rahaa jos valitaan presidentiksi, niin kyseiseen juttuun ei saanut läpi kommenttia ja kysymystä että luovuttiko Niinistö kun populismissaan meni jo lupaamaan valtiolta rahaa kaikille työttömille asuntovelallisille? Uskomatonta sensuuria!

2Äänestä

Vaikea uskoa todeksi. Ilta-Sanomissa on Suomen parhaimpia toimittajia.

2Äänestä

No isolla rahalla saa mieleisiä julkaisuja medioissa. Että silleen.

2Äänestä

IS kommenttipalstat on silkkaa propagandaa ja sensuuri täysin mielivaltaista. Asiat saadaan näyttämään ihan erilaiselta, kun julkaistaan vain tiettyjä mielipiteitä. Käsittääkseni sellainen on laitonta, varsinkin näin lähellä vaaleja.

1Äänestä
  • Jos nyt lähdetään siitä, että ko. lehti 'mielivaltaisesti' julkaisee valitsemansa kommentit, niin mitä lakia sinä ajattelet sen rikkovan?

    1Äänestä

Kyllä se on kaikkien suomalaisten etu, että maan johto pysyy oikeiston käsissä ja vasemmisto on siinä mukana tuomassa omaa näkemystään. Vasemmisto on kuin tuli: hyvä renki, mutta huono isäntä. 1918 se asia tuli päivänselväksi.

Äänestä
  • Paitsi että vasurit juuri kannattavat Niinistöä, ja lähes koko media on vasurien ohjailemaa.

    2Äänestä

  • jxkxxkxjxj kirjoitti:

    Paitsi että vasurit juuri kannattavat Niinistöä, ja lähes koko media on vasurien ohjailemaa.

    Useimmat vasurit ymmärtävät mitä juuri sanoin.

    Äänestä

Tää on kova juttu!

Äänestä
  • Manipulointi juttu

    1Äänestä

En ole tuohon mediaan kirjoittanut mitään kolmeen vuoteen, enkä kirjoittele.

En vaivaudu, koska arvostan itseäni.

Äänestä

Tee palvelus Suomelle, äänestä Lauraa!

1Äänestä
  • Olen jo äänestänyt Lauraa.

    Äänestä

Multa jättettiin julkaisematta gallup uutiseen näin hirveä kommentti: Kaikki jännitys menee vaali illasta kun kymmenien gallupien jälkeen homma on taputeltu.

Eikä ole ollut ainoa näin "hirveä" kommentti mikä on jätetty julkaisematta. Noillakin muokataan mielipiteitä. Sopivat julkaistaan ja ikävät jätetään pois.

Äänestä

Eipä noita ilta- ym. marginaalilehtiä tule avattua, kuin vahingossa muutaman kerran vuoteen.

Äänestä

Paneelikeskustelut olleet kerrassaan ala-arvoisia. Esimerkiksi maikkarin Huhtasaaren haastattelu oli totisesti pohjanoteeraus. Ei mikään ihme, jos et ole mielipiteitäsi saanut lehteen, sikseen suttuista median aivopesutoiminta ollut. Toivottavasti äänestäjät eivät lankea tähän suoranaiseen puunaukseen, vaan miettisivät kenelle äänensä antavat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


SensuurillePataan kirjoitti:

Minulta on jätetty julkaisematta erittäin monta asiallista kommenttia Ilta-Sanomien presidentinvaaleja koskevissa keskusteluissa. Kommenttieni sävy on ollut Niinistö-vastainen, mutta täysin asiallinen.

Tiivistän tähän teemoja, joita ole käyttänyt:

*Sisäpoliittisia kantoja saa ottaa kampanjoinnissa, koska haluan äänestää sellaista ehdokasta, joka vastaa arvojani. Ei ole väliä onko sisäpoliittista valtaa.

*Niinistö on paljon NATO-myönteisempi kuin seitsemän muuta "Naton vastustajaa". Sen näkee ja aistii vaikka sitä ei suoraan kuulekaan puheesta.

*Niinistön takana on paljon rikkaita tukijoita mm. paljon parjattu Kyösti Kakkonen.

Eli sisäpoliittisten kantojen toivominen kampanjoinnissa, Niinistön väittäminen NATO-myönteiseksi ja muistuttaminen varakkaista tukijoista ovat ilmeisesti sensuurissa.

Onko muilla kokemusta tästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu