Vapaussodan 100v kunniaksi tehdä näytelmän sodan kulusta. Ensin olisi punikit niskan päällä, ja näytettäisiin heidän hirmutekojaan.
Sitten toisessa näytöksessä valkoiset sankarit vapauttaisi maan ja maanpetokselliset roistot pantaisiin tuomiolle. Kenttäoikeus istuisi ja punikit joutuisivat vankileirille ja montun reunalle.
Kun näistä olisi päästy, voitaisiin näyttää vielä kuinka maa yhdistyi yhdeksi maaksi, joka oli punikeista vapaa.
Tällainen esitys voisi olla vaikka torilla ulkoilmassa, kaikille vapaa pääsy näkemään meidän historiaa.
Sitten toisessa näytöksessä valkoiset sankarit vapauttaisi maan ja maanpetokselliset roistot pantaisiin tuomiolle. Kenttäoikeus istuisi ja punikit joutuisivat vankileirille ja montun reunalle.
Kun näistä olisi päästy, voitaisiin näyttää vielä kuinka maa yhdistyi yhdeksi maaksi, joka oli punikeista vapaa.
Tällainen esitys voisi olla vaikka torilla ulkoilmassa, kaikille vapaa pääsy näkemään meidän historiaa.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kemppateatteri vois tehdä dystopian röttelöitten purkamisesta ja romutuspalkkioista kun väki lähtee haisevaa järveä karkuun etelään ja Jalasmökit oy vuokraa jalasmökkejä kierteleville selluduunareilla ja porukalle joka kulkee duunareitten vanavedessä.
No vihdoinkin joku mainitsee täälä Kemppateatterin. Kerron uutisia.
Ollaan taas suunniteltu esityksiä. Todettiin että juurikin Kemijärven historiasta voisi tehdä tulevalle kesällekin esityksen, mutta mitään selvää tekstiä/käsikirjoitusta ei nyt ole, Ja ei ehdi sitä kukaan nyt kirjoitaa, ja vielä että liian lyhyt aika sen harjoittelemiseen. Mutta seuraaville kesille kyllä ehtii jos vaan joku historiasta kirjoittaa selkeän tekstin, tai katkelmia sieltä täältä tapahtumista.
Mutta esityksen tulee olla ketään loukkamatta, mutta reaalina.
Mutta jo keväälle on tulossa kyllä esitystä, ja varmaan kesäteatterikin taas on. Ilmoitellaan! :)
Mikä esitys on Kemppateatterissa kesällä ja koska sitä voi mennä katsomaan?
Vielä aikaista sanoa. Tuo Lyyli-esitys oli niin rankka että porukka huilaile vielä siitä.
Nyt on 100v. vapaussodasta, olisi juuri sopiva aihe Kemppateatterille, kässäri on helppo tehdä kun historia tunnetaan.
Lapualaisooppera on valmis kässäri. Se kertoo senkin puolen sisällissodasta, jota ei aina ihan heti muisteta. Ihan muistin virkistämiseksi pari repliikkiä:
"Pääsis kattomahan pitkin rautaa!"
"Siinä on vaan se että voipi joutua kattomaan väärältä puolelta"
Vaikka näyteltäisiin vain se loppuosa, jossa punikit seisoo montun reunalla ja valkoiset katsoo pitkin rautaa.
Siinä ei ole sellaista loppuosaa vaan rauhanlaulu.
Kerron terveiset näyttelijöille
Kemijärvestä voisi tehdä näytelmiä, mutta toivottavasti on näyttelijöillä aikaa ja voimia siihen. Täällä on tapahtunut paljon asioita. Harjulahan tuntee Suomun asioita, joten voisi myös siitä asiasta tehdä jotain, Suomulla oli ennen metsälappalaisia ja kunnioittivat luontoa. Kun luontoa ei kunnioiteta, niin siitä aiheutuu ongelmia.
Kemijärven kylissä on myös erikoisia tapauksia, joita muistellaan vuosikymmeniä myöhemmin.
Aloittajalla on näköjään sisällissota vielä kesken. Minun mielestä sitä ei tulisi mitenkään muistella, sillä siinä ei ollut sankareita.
Minulla, eikä tietääkseni sukulaisillanikaan, ollut kosketusta siihen sotaan. Tiedän, että se on koskettanut monia kipeästi, eikä niitä haavoja pitäisi avata.
Oli siinä sankareita, jotka estivät Suomen muuttumisen kommunistiseksi ja osaksi Neuvostoliittoa. Tietenkin ne, jotka olivat punakaartin puolella, eivät haluaisi muistella.
Se on sinun käsityksesi ja tosiasiat ovat sitten toisenlaisia. Nimimerkin valinta toki kertoo mielipiteistä kaiken oleellisen.
Jalasmökit purkurahat ja sellusirkus on tätä päivää!
Eiks kemppateatteri vois tehrä näytelmän kun tehrasunelmat kuoloo.
Kässäri on valmis.
Saa käyttää.
Jakso 1 The Kiinalainen
Jakso 2 The Esteelliset
Jakso 3 Kauas sellut karkaavat.
...oijee..:D
Näytelmä, jossa kerrottaisiin "hetkiä", mitä meillä on, ollut ja oleva ehkä?
Esimerkiksi Suomutunturin historia, jetset ihmiset ja nousu, konkurssi, Spede, lentomäkihanke, tulipalo. Yksi näyttelijä voisi olla lappalainen, joka ei hyväksy heidän alueensa käyttöä rymypaikkana. Kota. Sitten löytyy rauha; SUOMUN KESKUS! Siellä saa huutaa hiljaa, nauraa itkien ja lentää lintuna vaikka ei ole lintu.
Vain mielikuvituksen raja on raja, eikä sekään enää ole. Kas, metsämökin ikkunasta Suomu-tonttu ulos kurkistaa jne.
Tanssi yli Kemijoen. Näytelmän tarina kantaa, aina ja myös meillä.
Suomu = symboli onnellemme.
Aloitteen käsittely ja kesksutelun vaikeneminen myös näytelmään.
Sellutrilogia tämä on paras!
Kausi 2
Jakso 1 Putken pää(stö)
Jakso 2 Poliisi pamputtaa
Jakso 3 Muovista pensaa
Jakso 4 Taas sellut karkaavat
En tiedä siitä sellusta, mutta Suomusta voisi tulla kulttuuri näytelmä ja no voisi myös teollisuustyöläisten elämästä tehtaan varjossa. Rujo, mutta koskettava kuvaus metsäalan murroksesta. Toimikaa. Tuulimylly puhaltaa.
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
Noin lukee tuossa. Miksi on poistettu? Kuka tietää, osaatteko sen kertoilla? Mikä on sensuurin syy? On laulu, jossa lauletaan että hänelle se kertokaa... Nyt laulan, minulle se kertokaa... mitkä tekstit poiston saa???
Ylläpito voisi kertoa, miksi täältä jotain poistetaan? Sitten toiset tekstit jäädä saa... Ral-lal-laa...!
Mä en tiedä sensuurista
Olöaan asiallisia
En oo p-pää vaan luonnon rauhan ystävä
Toukokuussa tulee taas sirkus.-
Lahtarwisen hirmuteot ulottuivat Kemijärvelle.
Kuusi viatonta uhria.
http://www.tyovaenperinne.fi/tyovaki/tyovaenliikkeen-kirjasto/suomen-sisallissota-1918/
Hei hei, Mitä kuuluu Kemppateatterille?
Onko tulossa uutta näytöskappaletta sitten kun tämä "koronakriisi" on mennyt ohi?
Aihe voisi olla esimerkiksi kemijärveläisaihe.
Kappale meidän elämää.