Vaatimattomista oloista lähtenyt ja rikastunut Kyösti Kakkonen on kuin köyhä lottovoittaja. Rikastuttuaan, kuuppa ei oikein kestä. Viime perjantain perjantai ohjelmassa Kakkanen suolsi köyhistä ja vähävaraisista siihen tyyliin, että alkoi oksettamaan.
Kehuskeli että kuka vaan voi rikastua kuin hän, kun tekee paljon töitä, kuten hän. Itse teen kolmea työtä ja nukun 5 tuntia vuorokaudessa elättääkseni perheeni. Olen ylioppilas ja nyt 41-vuotias. Kyvyilläni en ole voinut rikastua, koska siihen ei ole lahjoja ja älyä tarpeeksi. Teen kuitenkin parhaani.
Siksi Kakkosen puhe perjantai ojlemassa sai minut voimaan pahoin. Ihmisten oitäisi oikeasti miettiä, millaista henkilöä ja puoluetta äänestää. Jos arvot ei kohtaa, sellaisen äänestäminen wannabe rikkauden takia on tyhmyyttä.
Kyösti Kakkonen, vastenmielinen rikas
28
905
Vastaukset
- siitä_peukku
Parasa Kyöstissä on kuitenkin, että ei ole kyennyt lisääntymään.
- kun_vyö_ei_riitä
Kiinalaista paskaakin voi rikastua tyhmien ihm isten toimeta.
- Ahkera-mies
Kyösti Kakkonen on hieno ja ahkera mies joka ei voi ymmärtää keskikaljaa kittaavia luusereita. En minäkään ymmärrä.
- ex-juoppo
Köyhät neitoset ainakin vaikuttivat siltä, että kaljankittaaminen ja boheemileikit ei tuo rahaa kukkaroon. Syy on yhteiskunnan. Kun työ ei maistu, niin ei maistu.
- EiOikeinYmmärrä
No miksi sillä sitten kuitenkin on niin upea kaljavatsa?
- PAAVOKESKUSTA
KYÖSTIKAKKONEN = mulkosilmäinen syöttöporsas.....ei aiheuita muita kommenteja !
- Ykköstäkaipaava
Kyösti on Kakkonen. Kuka on ykkönen?
- Tavanduunari
Kyösti puhui asiaa, lorvailuyhteiskunta tulee Suomelle kalliiksi.
- pelkkä_huijari
Et siis tiedä Kakkosesta mitään? Syytteitä lahjuksista, verotuksesta,
osakebisneksistä ym. Kakkonen on tullut suomelle halvaksi.
- Uraohjusmamma
Kakkonen todellakin tietää mistä puhuu. Suomella ei yksinkertaisesti ole enää varaa lisääntyviin "vapaamatkustajiin", jotka elävät meidän veronmaksajien varoilla. Asiasta vain ei saisi puhua ääneen. Poliitikkojen tulisi pitää tämä asia mielessä ja keskustelussa sekä mukana päätöksenteossa.
- Ahneusonvieläkinongelma
Niinkö? Missä oikeistohallituksen työpaikat on sitten? Miksi et edistä niiden avautumista,uraohjus? Ahneesti haluat vain että oma urasi kehittyy ja voi hyvin,eikö niin? Miten se auttaa ketään muuta saamaan pätkääkään toimeentuloaan mistään?
Etkö ole kuullut että auki olevien työpaikkojen ja työttömien välillä on kymmenkertainen ero työttömien pahaksi?
Ja monenkaan ei kannata mitään pientä yritystäyritystä pistää pystyyn kun kaikki markkinat on miltei täynnä,liikevaihtoa ei synny kuin suurille yrityksille lisää ja kukaan työtön ei tuosta vaan polkaise mitään suuryritystä toimintaan.
Joten mitä viisaita neuvoja sulla uraohjus olisi antaa työttömille sitten?
Tämä Kyösti Kakkosen tapaus nyt on oma lukunsa,hänellä kävi tuuri kun pystyi halvan tavaran myynnillä tekemään voittonsa,nykyisin se ei enää toimi,kuten nähtiin Anttilankin tapauksessa että konkurssi lopulta tuli.
Ja alkutuotantokaan ei enää sillain elätä kuin ennen,maatalous,kaivokset,yms.
Palveluita ihmiset tilaa hyvin nuukaan enää tänäpäivänä kun tietokoneilla ja tehokkaalla kuljetuslogiikalla saa kaiken hoidettua mutkattomasti.
Sekä teollisuudessa koneet tekee tarvittavat työt nopeasti,tavaraa syntyy joka päivä paljon enemmän kuin ihmiset pystyy kohtuudella kuluttamaan.
Joten mistä uraohjus löytää enää uusia työpaikkoja kenellekään? Kaikkien on kuitenkin syötävä,eli kandees miettiä miten valtiosta saataisiin niin rikas että kaikki elää oli töitä tai ei,eikö niin? - Voittaja-Veke
Eikä juttu koske ainoastaan maahantunkeutujia vaan myös kotimaisia laiskoja luusereita. Kakkonen on oikeassa ja asioista pitää puhua niiden oikeilla nimillä.
- Näin.se.vaan.on
Jos Suomen kaltaisessa maassa ei saa elämäänsä selkeää jatkumoa niin sitten vika on geneettinen. Kyösti uskaltaa sanoa tosiasiat niin kuin ne ovat koska hänellä ei ole poliittisia esteitä totuuden puhumiselle.
- herrat_kusettaa
Suomessa on monena vuonna peräkkäin jäänyt yli 50000 ihmistä eläkkeelle.
Muutamassa vuodessa siis satojatuhansia. Tämä ei ole näkynyt työttömien
määrän vähenemisenä. Jos työntekijä jää eläkkeelle, hänen tilalleen ei
palkata uutta. Avoimia työpaikkoja ei ole satojatuhansia, kuten pitäisi,
vaan muutama kymmenentuhatta. Nekin moni pätkätöitä.
Yritykset siis tekevät tiliä vähemmällä työntekijämäärällä.- Ahnesijoittajatongelma
Tämä on juurikin se todellinen syy,ei kaikkien työttömien laiskuus,kuten koko ajan väitetään. Jos työttömissä on joku prosentti niitä jotka ei halua leipänsä eteen työskennellä heitä ei ole 5000 enempää ja kannattaisuu jättää omaan arvoonsa tai laskea eläkkeelle mutta mistä yhteiskunta löytää lopuille 495 000 ihmiselle oikeita töitä? Tämä on suuren mittakaavan ongelma johon poliitikot on vastuullisia löytämään ratkaisun vaikka verotusta rikkailta nostamalla.
On aika ihmeellinen oletus rikkailla että he kuvittelevat että heillä olisi joku oikeus rikastua työttömyys maissa ollenkaan vaan kaikki voittohan kuuluisi jättää maahan edistämään työllisyyttä kunnes ei ole työttömyyttä tai maa on tarpeeksi rikas elättämään omansa.
Tässä kohtaa rikkaat kuvittelee väärin,ja jos he sanoo että menee muualle niin menköön vain ,teollisuus alueet ja rakennukset pitää ottaa takaisin valtion omistukseen ja tuotantoa jatkettava valtion voimin jos uutta yrittäjää ei löydy minimaalista voittoa nostamaan toistaiseksi. - punikkikateus
Ahnesijoittajatongelma kirjoitti:
Tämä on juurikin se todellinen syy,ei kaikkien työttömien laiskuus,kuten koko ajan väitetään. Jos työttömissä on joku prosentti niitä jotka ei halua leipänsä eteen työskennellä heitä ei ole 5000 enempää ja kannattaisuu jättää omaan arvoonsa tai laskea eläkkeelle mutta mistä yhteiskunta löytää lopuille 495 000 ihmiselle oikeita töitä? Tämä on suuren mittakaavan ongelma johon poliitikot on vastuullisia löytämään ratkaisun vaikka verotusta rikkailta nostamalla.
On aika ihmeellinen oletus rikkailla että he kuvittelevat että heillä olisi joku oikeus rikastua työttömyys maissa ollenkaan vaan kaikki voittohan kuuluisi jättää maahan edistämään työllisyyttä kunnes ei ole työttömyyttä tai maa on tarpeeksi rikas elättämään omansa.
Tässä kohtaa rikkaat kuvittelee väärin,ja jos he sanoo että menee muualle niin menköön vain ,teollisuus alueet ja rakennukset pitää ottaa takaisin valtion omistukseen ja tuotantoa jatkettava valtion voimin jos uutta yrittäjää ei löydy minimaalista voittoa nostamaan toistaiseksi.Ei siinä kuvitella yhtään mitään. Jos yrittäjä pistää kaiken omaisuutensa likoon savupiippua myöten vuosikymmeniksi, on sillä oikeus myös saada jotain muuta kuin lämmintä kättä työstään.
Jos yrityksn puhdas voitto kaikkien maksujen jälkeen on miljoona ja se käytetään yrityksen laajentamiseen, saa tuloksesta vähentää kymmenen prosenttia. 1000 000 - 100 000 jää jäljelle 900 000 , tästä summasta tulee ennakkoverot kun verottaja olettaa, että sulle on jäänyt tuo 900 000 jäljelle vaikka se on käytetty kokonaan yrityksen laajentamiseen. Jaettavaksi osinkoina ei siis jää mitään. - Osakemiljonääri
punikkikateus kirjoitti:
Ei siinä kuvitella yhtään mitään. Jos yrittäjä pistää kaiken omaisuutensa likoon savupiippua myöten vuosikymmeniksi, on sillä oikeus myös saada jotain muuta kuin lämmintä kättä työstään.
Jos yrityksn puhdas voitto kaikkien maksujen jälkeen on miljoona ja se käytetään yrityksen laajentamiseen, saa tuloksesta vähentää kymmenen prosenttia. 1000 000 - 100 000 jää jäljelle 900 000 , tästä summasta tulee ennakkoverot kun verottaja olettaa, että sulle on jäänyt tuo 900 000 jäljelle vaikka se on käytetty kokonaan yrityksen laajentamiseen. Jaettavaksi osinkoina ei siis jää mitään.Tällaista on tyhmälle kommarille turha selittää.
- Köyhiennöyryyttäjäoot
punikkikateus kirjoitti:
Ei siinä kuvitella yhtään mitään. Jos yrittäjä pistää kaiken omaisuutensa likoon savupiippua myöten vuosikymmeniksi, on sillä oikeus myös saada jotain muuta kuin lämmintä kättä työstään.
Jos yrityksn puhdas voitto kaikkien maksujen jälkeen on miljoona ja se käytetään yrityksen laajentamiseen, saa tuloksesta vähentää kymmenen prosenttia. 1000 000 - 100 000 jää jäljelle 900 000 , tästä summasta tulee ennakkoverot kun verottaja olettaa, että sulle on jäänyt tuo 900 000 jäljelle vaikka se on käytetty kokonaan yrityksen laajentamiseen. Jaettavaksi osinkoina ei siis jää mitään.Lain pitäisi olla niin jyrkkä että maasta ei viedä mitään voittorahoja ulos ennenkuin on täystyöllisyys tai maan hallitus on niin vauras että kaikki voidaan työllistää vaikka valtion toimesta ilman mitään velka rahaa. Tässä ei ole kysymys mistään punikkiudesta vaan siitä että kaikki saa elää normaalia elämää ilman mitään kitumista rahan puutteen vuoksi,mutta tästähän ökysijoittaja viis veisaa,päinvastoin vain haluaa että osa kansasta on köyhää ja kärsii että hän saa tuntea ylemmyyttä köyhiä kohtaan ja nöyryyttää mitä monenlaisin keinoin,eiks sullakin taka-ajatuksena ole tuo?
- tieto_taito
punikkikateus kirjoitti:
Ei siinä kuvitella yhtään mitään. Jos yrittäjä pistää kaiken omaisuutensa likoon savupiippua myöten vuosikymmeniksi, on sillä oikeus myös saada jotain muuta kuin lämmintä kättä työstään.
Jos yrityksn puhdas voitto kaikkien maksujen jälkeen on miljoona ja se käytetään yrityksen laajentamiseen, saa tuloksesta vähentää kymmenen prosenttia. 1000 000 - 100 000 jää jäljelle 900 000 , tästä summasta tulee ennakkoverot kun verottaja olettaa, että sulle on jäänyt tuo 900 000 jäljelle vaikka se on käytetty kokonaan yrityksen laajentamiseen. Jaettavaksi osinkoina ei siis jää mitään.Osinkoja jaettiin viime vuonna yli 11 miljardia. Yrittäjällä on sama juttu kuin
työttömällä, työt voi loppua. Jos yrityksen puhdas voitto on miljoonan,
silloin ei tiedä yrittämisestä mitään. Minäkin saan miljoonan voiton
näyttämään miinusta, miksei muut? - klkh
Köyhiennöyryyttäjäoot kirjoitti:
Lain pitäisi olla niin jyrkkä että maasta ei viedä mitään voittorahoja ulos ennenkuin on täystyöllisyys tai maan hallitus on niin vauras että kaikki voidaan työllistää vaikka valtion toimesta ilman mitään velka rahaa. Tässä ei ole kysymys mistään punikkiudesta vaan siitä että kaikki saa elää normaalia elämää ilman mitään kitumista rahan puutteen vuoksi,mutta tästähän ökysijoittaja viis veisaa,päinvastoin vain haluaa että osa kansasta on köyhää ja kärsii että hän saa tuntea ylemmyyttä köyhiä kohtaan ja nöyryyttää mitä monenlaisin keinoin,eiks sullakin taka-ajatuksena ole tuo?
Eli siis kaikki kansainväliset yritykset Suomessa tulee lopettaa - tarkoittaa kommentoija.
Näin siis punapääoman hukannet ekonomistit hoitaisivat omaa ja maan taloutta. Tällöin köyhyys voidaan jakaa tasan.
Ei siis koskaan vasemmistoa halitukseen enää. - Näinsevainmeneeporvarit
klkh kirjoitti:
Eli siis kaikki kansainväliset yritykset Suomessa tulee lopettaa - tarkoittaa kommentoija.
Näin siis punapääoman hukannet ekonomistit hoitaisivat omaa ja maan taloutta. Tällöin köyhyys voidaan jakaa tasan.
Ei siis koskaan vasemmistoa halitukseen enää.Ei vaan valtiosta ensin rikas,jolloinka se ei ole riippuvainen velasta ollenkaan,köyhät tulee hoidettua,täystyöllisyyttä ei edes tarvita.
Sen jälkeen sijoittajat ja yrittäjät saa tehdä mitä huvittaa rikastumisensa eteen.
Sijoittajat vaan ovat tätä nykyä alkaneet kuvittelemaan että heillä ja heidän rahoillaan on kaikki valta yhteiskunnassa kuin yhteiskunnassa ja se on todella väärin.
Amerikka juuri johtaa tätä suurinta vallan vääristymää sekä nämä ns.republikaanit siellä,vähän ihmetyttää tuo koko heidän sanansa koska se ei ole mitään tasavaltaa nähnytkään,sielläkin valtio on laitettu tekemään hullun laills vain velkaa josta kansalaiset maksaa suuria korkoja saamatta mitääb kunnolla vastineeksi,ei terveyden hoitoa,ei sosiaaliturvaa,ei mitään muutakaan,paitsuu yli kalliita aseita. Ja tätä Suomen rikkaatkin on ajamassa tännekin,eikö vain?,. Ei,tuo kehitys on saatava pysähtymään. Kyllä,oikean tasa-arvon kannattajat valtaan koko maapallolla.
Afrikassa on nähtävissä kanssa kapitalismi,on köyhät ja rikkaat ,sillä erolla että siellä ei oteta valtion velkaa mutta ei makseta nmyöskääb mitään korvauksiakaan ja se taas näkyy nyt äärimmäisenä pakolaisuutena maailmassa ja sotina. - kattiakanssa
tieto_taito kirjoitti:
Osinkoja jaettiin viime vuonna yli 11 miljardia. Yrittäjällä on sama juttu kuin
työttömällä, työt voi loppua. Jos yrityksen puhdas voitto on miljoonan,
silloin ei tiedä yrittämisestä mitään. Minäkin saan miljoonan voiton
näyttämään miinusta, miksei muut?Arvasin tuon vetosi. Laskitko samalla paljonko siitä summasta maksettiin veroja verottajalle ennenkuin se jaettiin osingon saajille ? Suurin osa on pieniä 5000 euron osingon saajia. Katsoitko samalla, että esim. Outokumpu Oy ei maksanut osinkoja parina vuotena lainkaan osakkeenomistajille. Tänä keväänä osinko voi olla 0,23 euroa osakkeelle. Parhaassa tapauksessa osakekurssin luisu jatkuu ja menetät osan rahoistasi ja sitä ei osingot korvaa. Koko voittoa ei jaeta osinkoina, vaan siitä päättää yhtiön hallitus. Voithan sinä tehdä vaikka 20 miljoonan tappion ja kirjanpitäjä ja tilintarkastajat ovat yhtä aikaa kanssasi linnassa jos eivät sitä ilmoita verottajalle.
Paljonko saivat osinkoja ne 60000 yrityksen omistajat joiden omaisuus ryöstettiin valtiolle ja pankeille ?
Itselläni on kaksi yritystä ja yrittäjätausta lapsuudesta alkaen, seitsemän vuoden ammatillisella koulutuksella, joten voit pitää turpasi kiinni.
- topisukurasakara
kakkonen rahoistaan.......... mutta ykkönen rosvoudessa
- Voi.hitsin.pitsi.sentään
Heippa kaikki vassarit. Heippa.
Suomeen perustetaan uutisten mukaan lisää puunjalostuslaitoksia. Eikö olekin kiva. Toivottavasti pääsette sinne lakkoilemaan ja haukkumaan työnantajaanne.
Pidetään peukkuja että tärppää. - iuiyhukugyugjh
Kaikessa kyöstin puheissa paistaa takana se ajatus että köyhä on tyhmä ja hän on viisas kun molemilla on kuitenskiin ollut ne samat mahdollisuudet.
Ei se nyt ihan niin ole. Kyösti on ollut lahjakkaampi sijoittaja ja tämä aika nyt satuu suosimaan tuon tyyppistä lahjakkuutta.
Olisiko köyhänkin kannattanut sijoittaa joka penni johonkin vaikka ei tiedä sijoittamisesta mitään? Olisi voinut käydä niinkin, että olisi nekin rahat jääneet käyttämättä ja pankki olisi vielä ilmoittanut, että teidän sijoitusten arvo on nyt nolla.
No siihehän Kyösti tietysti vastaisi, että olisi sijoittanut oikein, niin kuin hän. Ihan köyhän oma valinta. - joustavaKaavoitus
KYÖSTI T OIMII varastetulla pääomalla ja varastaa lisää päästäkseen tv.n köyhällistö-iltaan puhumaan paskaa.............
- onhannuitanähty
Kyllä kyöstin pitäisi harjoitella ensin peilin edessä ennen julkisuuteen tuloaan,
näkisi kuinka vastenmielisen syöttöporsaan näköinen on.
Ostettu kauppaneuvoksen arvo ei saa lisäarvoa kun se henkilöityy tuohon
ikuiseen halpakauppiaaseen ja kiinteistökeinottelijaan. - Anonyymi
Kuka vaan voi rikastua, kun ostaa eurolla ja myy sen eteenpäin kympillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081699Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031664Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011576Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341368Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii453904Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115890Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293845Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347820