tässä avoliitossa yli kaksikymmentä vuotta.
Avoliittomme on ollut myrskyisä ja välillä hienoja aikoja.
Nyt olemme tilanteessa, ettei ole muuta kuin toisistaan erkaantuneet mies ja nainen.
Kumpikin ärsyttää toista ja pienikin asia voi aloittaa riidan.
Olen kertaalleen muuttanut erilleen, mutta manipuloimalla olen muuttanut takaisin.
Jälkeenpäin asioita kertaamalla ymmärrän että raha oli suurin asia jonka vuoksi minulle kävi näin.
Olen itse työelämässä, suurimmaksi osaksi maksan melkeen kaiken.
Pelkään, jos jatkan tätä minua alkaa ahdistamaan ja elämäni menee huonompaan suuntaan.
Vaikka olen viisikymppinen olen hyvässä fyysisessä kunnossa ja usein saan imartelevia kommentteja ulkonäöstäni sekä miehiltä että naisilta.
Haluaisin aloittaa uuden elämän, katsoa mitä minulle on vielä jäljellä tässä elämässä.
Saanko olla vielä onnellinen, löydänkö ystäviä ympärilleni, kun ne aikaa sitten jouduin jättämään avomiehen käytöksen vuoksi.
Nyt vasta tajuan, miksi olen ollut
9
2507
Vastaukset
- siun
Mites parisuhde leirit yms. Sillä toisen tuomia asioita pääsee pakoon kun laittaa välissä oven kiinni, mut ne omat jutut vie mahdolliseen Uuteenkaupunkiin suhteeseen.. oisko hyvä katsoa kaikki mahdollisuudet ja kortit ekaks , ja kääntää kaikki kivet... jospa se yhteys löytyisi sittenkin..
Hakemaa apua yhdessä ja kerro hänelle toiveistasi, pettymyksiätä, kaipauksistasi syyttelemättä hälle, ja anna hänen kertoo omat sinulle...
Erilaiset tarjoaa avioliitto ja parisuhde apua, älkää pettyy jos ei heti eka anna oikeita vastauksia, etsivä löytää - ennytymmärtänyt
Miksi ihmeessä manipuloit itsesi huonoon liittoon takaisin?
- oletkokatkerajostakin
Samaa mietin manipuloit itsesi takaisin? Ehkä kannattaisi olla ihan sinkku. Tuollaista tuuliviiri hommaa kannata enään tuossa iässä kovin paljoa harrastaa. Kohta huomaat olevasi tosi yksin. Onko tuolla avoliittossa mitään enään jäljellä? Sanot sen käytöksen olevan syynä. Siis kohteleeko sua rumasti? Nyt vasta tajuat olleesi huonossa suhteessa siis miksi? Kyllä tuossa iässä pitäisi jo osata suhteilla oikein ja kunnioittaa toista. Tee nyt paperille plussat ja miinukset kumpi lista voittaa otat sen suunnan. Mutta tuo itsensä manipulointi kannattaa lopettaa.
- eroa_haikaileva_mies
Aloitus on lähes kopio omasta pitkästä avoliitosta, samoja asioita paljon, mekin oltiin kumppanin kanssa erillään pienen hetken ja taas yhteen ja ongelmat jatkui osittain. Silloin nuorempina hyvä ja kiihkeäkin seksi piti meidät kuitenkin yhdessä mutta sekin sitten hiipui loppujen lopuksi, Nyt kun seksiäkään ei nää ole ollut 2-3 vuoteen tuntuu että avoliitto vetää viimeisiään. Nainen kuitenkin tuntuu haluavan pitää "kulissiavoliittoa" jostain syystä pystyssä. Olisin kyllä itse valmis jatkamaan omillani ja katsella vähän "tarjontaa". Uutta parisuhdetta en kyllä haluis mutta treffi ja seksiseura olisi tervetullutta.
Yksinparisuhteessa ja eroa_haikaileva.
Teidän laisia vastuun pakoilijoita löytää paljon. Ei haluta ottaa vastuuta omasta onnesta, vaan syytetään sen puutteesta toista.- Yksinparisuhteessa
Kuuleppa Yokamies, SE EI MENE niin kunka kirjoitit. Vastuuta onnesta voi ottaa, mutta se ei aina voi olla niin yksinketaista kuin sinä kuvittelet. Jokainen jollainlailla haluaisi kuitenkin onnistua. Mutta toista ihmistä ei voi muuttaa. Ihan varmasti kaikkensa yrittäneenä, vihdoin on luovutetta ja jatkettava matkaa elämässä. Jokisella on onnen mahdollisuus, kaikki ei vaan saa sitä helpolla. Jos vielä löytää uuden onnen, sitä haluaa suojella ja entisestä viisaampana .
- Muutavainitsesi
"Onni" ei tarkoita uutta ihmissuhdetta kuin niille, jotka eivät ymmärrä mitä onni oikeasti tarkoittaa ja että se asuu omassa taskussa eikä kenenkään toisen tuluspusseissa.
- maalaijärkikäyttöön
Muutavainitsesi kirjoitti:
"Onni" ei tarkoita uutta ihmissuhdetta kuin niille, jotka eivät ymmärrä mitä onni oikeasti tarkoittaa ja että se asuu omassa taskussa eikä kenenkään toisen tuluspusseissa.
Onni vois olla hyvät yhtävät ja perhe ympärillä ei siihen mitään avioliittoja tarvita. Mitä enemmän tulee ikää sitä enemmän pidän yksinolosta ja harrastuksistani vaikka olen perheellinen ei tarkoita että pitää olla jatkuvasti läsnä. Kerran yksi nainen oikein lohkaisi, sanoi että perheellisen miehen paikka on kotona sohvalla puolison vieressä, no siinähän se mielenrauha järkkyisi, ei ihme jos tuolla mallilla mennään niin eroja tulee.
- Mäoonmikäoon
Juurikin noin; me olemme yksilöitä, meidän ei tarvitse muuttua toisen kylkiluuksi ja / tai sohvaperunaksi toisen viereen. Aviosuhdekaan ei sellaiseen velvoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell332114Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.471721Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121506Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041246Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041034Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76988- 59875
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,34872Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101753