tässä avoliitossa yli kaksikymmentä vuotta.
Avoliittomme on ollut myrskyisä ja välillä hienoja aikoja.
Nyt olemme tilanteessa, ettei ole muuta kuin toisistaan erkaantuneet mies ja nainen.
Kumpikin ärsyttää toista ja pienikin asia voi aloittaa riidan.
Olen kertaalleen muuttanut erilleen, mutta manipuloimalla olen muuttanut takaisin.
Jälkeenpäin asioita kertaamalla ymmärrän että raha oli suurin asia jonka vuoksi minulle kävi näin.
Olen itse työelämässä, suurimmaksi osaksi maksan melkeen kaiken.
Pelkään, jos jatkan tätä minua alkaa ahdistamaan ja elämäni menee huonompaan suuntaan.
Vaikka olen viisikymppinen olen hyvässä fyysisessä kunnossa ja usein saan imartelevia kommentteja ulkonäöstäni sekä miehiltä että naisilta.
Haluaisin aloittaa uuden elämän, katsoa mitä minulle on vielä jäljellä tässä elämässä.
Saanko olla vielä onnellinen, löydänkö ystäviä ympärilleni, kun ne aikaa sitten jouduin jättämään avomiehen käytöksen vuoksi.
Nyt vasta tajuan, miksi olen ollut
9
2492
Vastaukset
- siun
Mites parisuhde leirit yms. Sillä toisen tuomia asioita pääsee pakoon kun laittaa välissä oven kiinni, mut ne omat jutut vie mahdolliseen Uuteenkaupunkiin suhteeseen.. oisko hyvä katsoa kaikki mahdollisuudet ja kortit ekaks , ja kääntää kaikki kivet... jospa se yhteys löytyisi sittenkin..
Hakemaa apua yhdessä ja kerro hänelle toiveistasi, pettymyksiätä, kaipauksistasi syyttelemättä hälle, ja anna hänen kertoo omat sinulle...
Erilaiset tarjoaa avioliitto ja parisuhde apua, älkää pettyy jos ei heti eka anna oikeita vastauksia, etsivä löytää - ennytymmärtänyt
Miksi ihmeessä manipuloit itsesi huonoon liittoon takaisin?
- oletkokatkerajostakin
Samaa mietin manipuloit itsesi takaisin? Ehkä kannattaisi olla ihan sinkku. Tuollaista tuuliviiri hommaa kannata enään tuossa iässä kovin paljoa harrastaa. Kohta huomaat olevasi tosi yksin. Onko tuolla avoliittossa mitään enään jäljellä? Sanot sen käytöksen olevan syynä. Siis kohteleeko sua rumasti? Nyt vasta tajuat olleesi huonossa suhteessa siis miksi? Kyllä tuossa iässä pitäisi jo osata suhteilla oikein ja kunnioittaa toista. Tee nyt paperille plussat ja miinukset kumpi lista voittaa otat sen suunnan. Mutta tuo itsensä manipulointi kannattaa lopettaa.
- eroa_haikaileva_mies
Aloitus on lähes kopio omasta pitkästä avoliitosta, samoja asioita paljon, mekin oltiin kumppanin kanssa erillään pienen hetken ja taas yhteen ja ongelmat jatkui osittain. Silloin nuorempina hyvä ja kiihkeäkin seksi piti meidät kuitenkin yhdessä mutta sekin sitten hiipui loppujen lopuksi, Nyt kun seksiäkään ei nää ole ollut 2-3 vuoteen tuntuu että avoliitto vetää viimeisiään. Nainen kuitenkin tuntuu haluavan pitää "kulissiavoliittoa" jostain syystä pystyssä. Olisin kyllä itse valmis jatkamaan omillani ja katsella vähän "tarjontaa". Uutta parisuhdetta en kyllä haluis mutta treffi ja seksiseura olisi tervetullutta.
Yksinparisuhteessa ja eroa_haikaileva.
Teidän laisia vastuun pakoilijoita löytää paljon. Ei haluta ottaa vastuuta omasta onnesta, vaan syytetään sen puutteesta toista.- Yksinparisuhteessa
Kuuleppa Yokamies, SE EI MENE niin kunka kirjoitit. Vastuuta onnesta voi ottaa, mutta se ei aina voi olla niin yksinketaista kuin sinä kuvittelet. Jokainen jollainlailla haluaisi kuitenkin onnistua. Mutta toista ihmistä ei voi muuttaa. Ihan varmasti kaikkensa yrittäneenä, vihdoin on luovutetta ja jatkettava matkaa elämässä. Jokisella on onnen mahdollisuus, kaikki ei vaan saa sitä helpolla. Jos vielä löytää uuden onnen, sitä haluaa suojella ja entisestä viisaampana .
- Muutavainitsesi
"Onni" ei tarkoita uutta ihmissuhdetta kuin niille, jotka eivät ymmärrä mitä onni oikeasti tarkoittaa ja että se asuu omassa taskussa eikä kenenkään toisen tuluspusseissa.
- maalaijärkikäyttöön
Muutavainitsesi kirjoitti:
"Onni" ei tarkoita uutta ihmissuhdetta kuin niille, jotka eivät ymmärrä mitä onni oikeasti tarkoittaa ja että se asuu omassa taskussa eikä kenenkään toisen tuluspusseissa.
Onni vois olla hyvät yhtävät ja perhe ympärillä ei siihen mitään avioliittoja tarvita. Mitä enemmän tulee ikää sitä enemmän pidän yksinolosta ja harrastuksistani vaikka olen perheellinen ei tarkoita että pitää olla jatkuvasti läsnä. Kerran yksi nainen oikein lohkaisi, sanoi että perheellisen miehen paikka on kotona sohvalla puolison vieressä, no siinähän se mielenrauha järkkyisi, ei ihme jos tuolla mallilla mennään niin eroja tulee.
- Mäoonmikäoon
Juurikin noin; me olemme yksilöitä, meidän ei tarvitse muuttua toisen kylkiluuksi ja / tai sohvaperunaksi toisen viereen. Aviosuhdekaan ei sellaiseen velvoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2493770- 583593
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I992962Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk552709Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1252519Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352102Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012041Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441901Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1161861Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711219