Olemme olleet parhaat ystävät jo lapsesta asti, ja perheemme tunsivat toisensa erittäin hyvin. Meillä oli erittäin paljon yhteistä. Sama harrastus, samanlainen musiikkimaku ja tykkäsimme samoista asioista. Hänelle saatoin kertoa vaikka kaikki salaisuuteni ja huoleni, ja hän minulle. Pystyin luottamaan häneen täysin. Hän oli minulle erittäin tärkeä. Ystäväni oli siis minua vuoden vanhempi.
Mutta eräänä yönä äitini tuli herättämään minut ja kertoi, että ystäväni on kuollut.
Aluksi luulin sitä vain vitsiksi, mutta äidin ilmeestä päätellen sitä se ei todellakaan ollut. Siinä meni sitten yö itkiessä ja muistellen kaikkia hauskoja hetkiä yhdessä. Päivällä ei sureta niin paljon, mutta illalla tulee taas tosi paha mieli. Viime yönä valvoin kolmeen katsellessa tietokoneelta meidän yhteisiä selfieitä ja kuvaamiamme videoita. Tuntuu etten ikinä pääse tästä yli. Onko kukaan muu koskaan kokenut samaa?
Ystäväni kuoli muutama päivä sitten
6
1280
Vastaukset
- elämäonyllätys
Yritän ottaa osaa suruusi ja ei sitä voin näin sivullisena mitenkään käsittää, miltä tuntuu. On kuollut monia läheisiä mutta ei ihan läheistä ystävää. Onko kuolemasta jo kauan.
- sukkakissa
Kiitoksia.. Ja hän siis kuoli torstain ja perjantain välisenä yönä.
- elämäonyllätys
Tapaus on noin tuore ja sitä ei vielä voi pitää edes totena. Voimia edelleen elämäsi raskaassa vaiheessa.
- kuunteleva_kirkko
Hei
Otan osaa menetyksesi johdosta. On tosi raskasta joutua menettämään läheinen ihminen ja vielä noin yllättäen. Oletan ettei sinulle jäänyt aikaa valmistautua asiaan vaan tämä tuli yllätyksenä.
Surusta pääsee kyllä yli, vähitellen tuska alkaa helpottaa. Anna itsellesi aikaa, kaikkihan on vasta äskettäin tapahtunut. Sinä tulet selviämään tästä, uskaltaisin niin sanoa. Sinun kannattaisi mielestäni puhua ystävästäsi äidin tai muiden ystäviesi kanssa. Muistella, itkeä, surra. Niin ne surun tunteet pikku hiljaa alkavat tuntua yhä harvemmin. Ystäväsi muisto ei koskaan katoa sydämestäsi. Voit aina kantaa häntä ja ystävyyttänne mukanasi. Voit miettiä kaikkea sitä hyvää mitä elämääsi tuli ystävyytenne kautta,
Voimia ja halauksia!
Pappi Elisabet - RaskaitaAsioita
Osanotto ystäväsi menetyksen johdosta.
Sain myöskin suru-uutisia, kun eräs minulle tutuksi tullut nainen kertoin poikaystävänsä kuolleen.
Minuun tällainen suru-uutinen sattui kovasti, vaikken tuntenut hänen poikaystäväänsä, mutta tämän naisen puolesta tuntuu niin surulliselta.
Heillä olisi ollut vielä yhteistä elämää pitkästi edessäpäin.
Minun käy vaan niin kovin sääliksi tätä naista.
En voi edes käsittää sitä surun määrää, jonka tämä nainen joutuu kokemaan.
Olen menettänyt omat vanhempani ja sekin oli valtavan surullinen asia, mutta varmaan vielä rankempaa on menettää kumppani.- Murehtia
Kyllä kuolemat on kauheaa kun sattuu omalle kohdalle vapisin ja itkin yö unet meni lääkäriin menin ja saikkua.mutta on vain jatkettava elämää
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081676Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1001606Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä971520Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541398Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341363Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48897Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115883Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii437870Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai291830Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815