Sveitsin itsenäinen ja puolueeton puolustuspolitiikka on taannut sen, ette sinne ole hyökätty kertaakaan Naton olemassaolon aikana, eikä paljon ennen sitäkään.
Sveitsi on pitänyt pintansa Natoa paremmin.
Sveitsi ei ole myöskään sotinut kaukomailla, eikä tuottanut turhia kärsimyksiä viattomille ihmisille vieraissa maissa.
Sveitsin tie voisi olla myös Suomen tie.
Sveitsiin ei ole uskallettu hyökätä
12
162
Vastaukset
Sveitsin tie on tietenkin Suomen tie sitten, kun mekin olemme NATO-maiden ympärömiä.
- upseerismies
Sveitsi ei ole mitenkään kiitollisuudenvelassa natomaille.
Natomaat rikkovat kansainvälistä oikeutta. - PureJenkki
Sveitsi on jatkuvan uhan alla ja nimenomaan uhka kohdistuu Nato maista, ei tarvita kuin yksi vakavampi kriisi tai konflikti....maa painostetaan samaan ruotuun.
- Tiltun-haaveita
NATO ei painosta yhtään maata millään tavalla.
Ainoa painostuksen laji on terrorisminvastainen toiminta. Jos maa tukee terroristeja, tulee ongelmia Naton kanssa.
Sveitsi on mukana terrorismin vastaisessa toiminnassa, vaikka ei lähetäkään sotilaita operaatioihin. - Yes_Sir_alkaa_polttaa
Suomi jakaa tuon saman uhkan Sveitsin kanssa.
- Victo
Sveitsi ei ole hakemassa natojäsenyyttä ja se vaikuttaa myös Suomen päätöksiin.
- Sveitsi-on
perinteisesti puolueeton, jota sijainti Nato- ja EU-maiden ympäröimänä suojaa.
Sen politiikka ei vaikuta Suomeen millään tavoin.
- jodelele-jaa
Olisiko Sveitsin turvallisuusratkaisuja suomalaisille tuputtavat henkilöt Milkoja tai Pikku-Heidejä?
- hyökätty
Sveitsiin ei hyökätä kun rikkaiden asekauppiaiden rahat on siellä. Puolueettomuudella ja Natolla ei ole mitään osuutta asiassa. Sama koskee myös mm. Caymansaaria.
Sveitsin ja veroparatiisien kaltaiseksi rahansäilytysmaaksi Suomella ei ole mitään mahdollisuuksia.- Asekauppiaiden-rahat
eivät suojaa mitään. Päinvastoin. Ne sijoittavat rahansa Sveitsiin, koska se on turvallinen.
Lisäksi keskeiset asekauppiaat ova USA:n, Venäjän, Ranskan ja Ruotsin valtiot. Ei niiden rahat Sveitsissä ole.
- Atte_Puujalka
Onhan Sveitsissä vikojakin. Se auttaa rosvoja kätkemään rahoja.
- omien.joukossa
Sveitsi on turvassa Natomaiden keskellä, ei sitä mikään uhkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081688Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031649Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011562Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541408Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341366Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii451898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115889Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293842Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347819