Hei!
Teen gradua Tampereen yliopistolla sosiaalipsykologian oppiaineeseen. Tarkoituksenani on tarkastella parisuhdeväkivallan saamia merkityksiä ja koettuja vaikutuksia erityisesti yksilön sosiaalisiin suhteisiin.
Käytän aineistonani kirjoitelmia. Niitä voi lähettää halutessaan täysin anonyymisti alla olevalla lomakkeella.
Toivoisin vielä lisää vastauksia, sillä toistaiseksi niitä on tullut ikävän vähän. Parisuhdeväkivalta on hyvin yleistä, mutta siitä puhuminen/kertominen henkilökohtaisella tasolla on ymmärrettävistä syistä vaikeaa. Aihe on raskas, ja juuri siksi jokainen kirjoitelma on tärkeä ja arvokas.
Kokemasi parisuhdeväkivalta voi olla ollut laadultaan esimerkiksi henkistä, fyysistä, seksuaalista, taloudellista tai kaikkia edellä mainittuja. Riittää, että koet tulleesi loukatuksi sinulle rakkaan ihmisen toimesta. Toivon, että väkivaltaisesta suhteestasi on kirjoitushetkellä jo jonkin verran aikaa.
Yhteystietoni, lisätietoa, eettiset periaatteet sekä mahdollisuus osallistua tutkimukseen löytyy tämän linkin takaa:
https://elomake3.uta.fi/lomakkeet/20359/lomake.html
Hyvää alkavaa helmikuuta kaikille!
Kirjoituspyyntö parisuhdeväkivaltaa kokeneille
mkgradu
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3475785- 775223
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484286- 523911
- 483648
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1583356Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003144Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky403102- 432259
- 492185