Vapaa-ajattelijain Liiton nettisivun "Tavoitteet" alareunassa lukee suurin kirjaimin INHIMILLISYYDEN, JÄRJEN JA MORAALIN PUOLESTA.
Kuinka paljon tämä sitten pitää yhtä heidän Kirkon vastaisen kampanjansa kanssa?
Näyttää pikemminkin siltä, että nämä ovat pahasti ristiriidassa keskenään, koska Kirkko, jota Vapaa-ajattelijat vastustavat, tekee juuri sitä työtä, mitä Vapaa-ajattelijat väittävät kannattavansa.
Kirkon ulkomaanapu on Suomen suurin kehitysyhteistyöjärjestö ja toiseksi suurin katastrofiavun antaja. Se on ACT-allianssin jäsen, joka muodostaa maailman suurimman ei-valtiollisen avustusorganisaation. Sen budjetti on yli 1,5 miljardia US. dollaria vuodessa.
Kirkon ulkomaanapu on toimittanut katastrofiapua mm. Pakistanin vuoden 2010 tulvan ja Haitin maanjäristyksen uhreille. Se on antanut apua Norsunluurannikon pakolaisille, Filippiinien v. 2013 taifuunin ja Nepalin v. 2015 uhreille. Lisäksi monissa kehitysmaissa tuetaan koulutusta ja autetaan nälkää näkeviä.
4.2.18 alkaa Kirkon yhteisvastuukeräys, jolla torjutaan nälkää ja köyhyyttä Suomessa ja maailman katastrofialueilla.
Mitä enemmän Vapaa-ajattelijat saavat ihmisiä eroamaan Kirkosta, sitä vähemmän Kirkolla on tuloja ja mahdollisuutta auttaa hädässä olevia ihmisiä. Näin Vapaa-ajattelijoiden Kirkon vastainen kampanja toimii kehitysyhteistyötä ja ihmisten auttamista vastaan katastrofialueilla.
Vapaa-ajattelijat ja humanitäärisyys ristiriidassa
3
51
Vastaukset
- Sekulaarist
Vapaa-ajattelijat pitävät parempana ei-uskonnollisten järjestöjen tukityötä, siis esim SPR, Unicef sekä sosten eri jäsenjärjestöt.
"Vapaa-ajattelijat pitävät parempana ei-uskonnollisten järjestöjen tukityötä, siis esim SPR, Unicef sekä sosten eri jäsenjärjestöt."
Vielä parempaa on se, että sekä SPR:n ja Unisefin lisäksi myös Kirkko auttaa hädässä olevia.- hda__
Kirkon ua hukkaa lahjoitusrahoja oman organisaation pyörittämiseen paljon enemmän kuin vaikkapa SPR ja Unicef.
Parempi olisi, että avustukset menisi mahdollisimman kattavasti avustuskohteen hyväksi, eivätkä jaa lihottamaan kotimaista hallintoa.
Haluatko että apu menee kohteeseen, vai jää pyörimään kotimaisiin hallintoportaisiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3577013Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai755989Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1955483Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi844270Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan563476HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok693427Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava63393Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta583346Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan373084Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739132316