Todella monelle se näkyy vain tulojen ajoittaisena pienenemisenä mutta ei juuri muuten. Pakottamalla ei saa hyvää. Jos pakotetaan johonkin silloin mahdollinen työ tehdään hälläväliä asenteella josta on enemmän haittaa kuin hyötyä. Jos pyritään laadukkaaseen työnlaatuun ja jälkeen silloin pitäisi olla kannustavampi ratkaisu. Tälläinen uhkailumalli ei ole ole todellisuudessa ratkaisu. Kaikki johtaa siihen, että yhteiskuntarauha alkaa järkkyä ja kyllä sitä muista maista näkyy miten levottomaksi ilmapiiri muuttuu koko maassa jos niin käy.
Aktiivimalli ei aktivoi
duunaritekijä
9216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eihän näitä ay-loisia työnteko ole ennenkään kiinnostanut.
Rinne kannattaa aktiivimallia! ""Maksetaan työehtosopimusten mukainen palkka ja tälle ihmiselle tulee velvoite ottaa se työ vastaan. Meillä on paljon tekemätöntä työtä esimerkiksi vanhusten huollossa, on kaupassakäyntiä, ihmisten ulkoiluttamista ja vastaavia asioita. Luodaan uutta työtä, jota kukaan nyt ei tee ja mahdollistetaan tämän porukan työllistyminen ja myös velvoitetaan ottamaan tätä työtä vastaan", Rinne sanoo. - Työtön voisi siis perustaa vaikka pienen yrityksen vaikka porukalla ja ottaa siis hoitaakseen pienimuotoisia vanhustenpalveluja, esim ulkolilutusta, asiointia, ruohonleikkuuta tms, mutta ei hoitotyötä, jota taas Avi ja laki valvoo. Näin Rinne hoitaisi aktivoinnin vastoin hallituksen linjauksia (?), mikä on hyvä idea ja mikä on - aktiivimallinkin idea.
Ja yllätys, Rinne ei kannata aktiivimallia, koskapa se on muiden keksimä aktivointitapa! Oppositiolle tulee vielä paljon selitettävää.
MV-lehden toimittaja vetää tuttuun tyyliin:))))
Vähän tosiasiaa, vuodelta 2015, loput sepitetään omasta pienestä päästä:)))))))))))))))
Lähde unohtui: http://www.iltalehti.fi/politiikka/201801312200709755_pi.shtml Muuten len sitä mieltä, että monin kohdin Rinteen jutut on MV-lehden tasoa.
Tässä alkuperäinen vuodelta 2015, jota IL ''harkitusti'' lainaa;)
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/sdp-n-rinne-velvoittaisi-pitkaaikaistyottomat-vanhustenhoitoon/4956154#gs.=QMXdik
Ko.jutulla ei ole mitään tekemistä aktiivimallin kanssa koska siitä ei vuonna 2015 edes nähty unta. Eikä Rinne sanonut sanaakaan yrityksen perustamisesta,tms.
Ei aktivoi, ei!
Jo 90-luvulla minut passivoi soviteltu päiväraha. Jokainen pätkätyössä ansaittu killinki pienensi puolella arvollaan loppukuukauden työttömyyskorvausta.
Työn perässä liikkuminen?
Olin töissä useammallakin ulkopaikkakunnalla jossa maksoin itse asumiseni. Kustannuksia en saanut vähentää verotuksessa. Se siitä työvoiman liikkumisesta!
Noista syistä löin pensselit santaan reipaasti etuajassa.
Vituttiko? Tietenkin!
Tässä nykyisessä aktivointimallissa näyttää säilyneen nuo vitutukseni aiheet. Loppu on pelkkää työelämää tuntemattomien näpertelyä josta ei ole kuin haittaa!
Missä vaiheessa sinusta on tullut työelämää tunteva?
Olet ollut työttömänä kohta 30 vuotta.
Jos aktiivimalli ei aktivoi, niin se johtuu liian pienistä sanktioista.
Voi miten tyhmää! Työtön ei ole rikollinen jota pitää rangaista, hän on ihminen joka tarvitsee mtyötä ja jos sitä ei ole niin työttömyyskorvausta eikä mitään sanktioita.
Tuon logiikan mukaan konkurssin tehnyttä yrittäjää pitää rangaista ja duunareita irtisanovia myös! Pölijää!