Olen siis treenannut kuukauden verran Arnoldin kultaisella kuusikolla ja penkistä nousee 40 kg
kolme sarjaa ja kymmenen toistoa ja olen 180/96.
Onko hyvä tulos ?
11
1948
Vastaukset
- Kjjjhkjjk
Palataan asiaan vuoden päästä...
- Aloittelevatreenaaja
Olen siis 16 jos sillä nyt on väliä.
- valmentaja1234
Ensimmäinen merkittävä etappi on kehonpaino penkistä. Eli sun tapauksessa noin 90 kg. Jos voimaa haluat, unohda nuo kympeillä vatkaamiset ja tee siellä 5-6 toiston maisemissa. Aloittelijalle hyvä treenipohja on esim Rippetoen Starting Strength -malli jossa tehdään pääsääntöisesti 3x5 pääliikkeissä 3 x viikossa. Googlaa lisää, netistä löytyy paljon hyviä artikkeleita tuosta.
Kehonpaino penkistä, 1,5x kyykystä ja 2x maasta on selkeä tavoite aloittelijalle ja helposti saavutettavissa yksinkertaisella ohjelmalla. Sitten kun nuo on saavutettu, voit ruveta miettimään monimutkaisempia kuvioita. - MarjikselleBanaania
Jos haluat parantaa tulosta ja palautumista niin kannattaa ottaa proteiinilisä treenin päätteeksi.
Vaikka ruokailut hyvin suunnittelisikin niin optimaallisen kehityksen turvaamiseksi proteiinilisä toimii hyvin.
Jos mahdollista niin otat eaa joka aamu.
Itse huomasin kehityksen selvästi kun aloin käyttämään lisiä. Aikaisemmin söin vain monipuolisesti sekaravintoa, mutta ilmeisesti proteiinia tuli liian vähän ja yksipuolisesti. - juoksubodari
Se mitä tulisi nostaa on ihan turha miettiä. Nostat sen mitä jaksat.
Alat harrastamaan myös muuta liikuntaa. Itse juoksen joka päivä useamman kilometrin, 10-30 kilometriä riippuen päivästä.
Usein kuvitellaan että liikuntaa vie lihat ja voimat mutta ilman kuntoa ei kasva lihas eikä voimat.
Jos aikaa on vain joko liikuntaan tai saliin, niin mene liikkumaan. Se on tärkeämpi.
Ravintolisiä älä osta missään nimessä. Vitamiinit eri mutta ei noita proteiinijauhoja ja muita humpuukituotteita.
Olen 178 senttinen ja painan 90 kiloa. Rasvaprosenttini on 8 prosenttia.- MarjikselleBanaania
Höpö höpö.
Ihan täyttä soopaa. Joka päivä vähintään 10km juoksua ja salit päälle. No ei ainakaan lihasta/tulosta tule. Ja oikessti kaveri painaa 70kg, rasva!. Unelmissaan haluaisi olla jotain muuta.
Juoksu rääkätty kroppa ja liian vähän proteiinia= kylmän kesän orava.
Voisit vaihtaa sen nimimerkiksisi.
- täyttätuubaa
Ei todelakkaan juoksubodarilla kulje painot ,10-30 kilometriä perpäivä,sellainen kaveri ei jaksa nostella,vieläpä kertoo unohda jauhot,lisäksi rasvaprosentit ei todennäköisesti ole noin kun kertoo.Mikään ei ole noin kuin kertoo.
- Luomutreeni
Riittääkö tohon treeniin proteiinipitoinen ruokavalio vai tarviiko myös lisäaineita ?!
- Supplyman
Lisäaineita ja paljon.
Jos haluaa lihasmassaa lisää pitää kcal olla viikko tasolla plussalla monta tuhatta. Ja sitten jos vielä juostaan paljon niin kcal pitää saada tuonkin tarpeen yli. Peruskulutus juoksun/salin kulutus lisää lihasmassaa= 8000-11000 kcal päivässä. Noin arvio jos paino 85kg.
Tästä syystä taitaa juoksubodarilla mennä dopingia lisäksi.
- fdfvfv
Proteiinipitoisella ruokavaliolla saa tuloksia ihan yhtähyvin kuin lisäaineilla. Pitää vain syödä enemmän omantarpeen mukaan jos lihasta haluaa.
- mahankaveri
Totta. Mutta jos halutaan tehdä niin ympärivuoden ilman että tursuaa läskiksi pitää ottaa roinat mukaan. Senhän takia nämä some persoonat nappaa 10-30kg lisää painoa lyhyessä ajassa ilman älyttömiä lisä silavoita.
Mutta mitä sitä ei tekisi että pala kasvaa ja nännit nöpöttää..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 192595
- 441281
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70937Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää138915- 45861
- 59827
- 42806
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44785Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164762Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis134725