Oletteko koskaan miettineet jos hankkisitte vankilatuomion? Olisiko elämä sen kummempaa vankilassakaan, paitsi että vankilassa ei tarvitsisi stressata niin paljoa asioista?
Vankilaan?
vankilaan2
121001
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Olen. Voisi ehkä ollakin stressistä vapauttava juttu. Vankilaan vai stressistä hautaan -dilemmaa?
"Olisiko elämä sen kummempaa vankilassakaan, paitsi että vankilassa ei tarvitsisi stressata niin paljoa asioista?"
Riippuu vankilasta. Jossain meksikon pahamaineisessa vankilassa tarvitsee taatusti stressata paljon asioita.
Njoo. Riippuu siis mitä ja missä on tullut tehtyä. Luulenpa että sosiaalinen arvostukseni nousisi esim. lapsenrääkkääjän murhasta arvoon arvaamattomaan vankilan sosiaalisissa kuvioissa. Täällä ulkopuolella sitä on ex lapsiuhrina alinta pohjasakkaa. Siellä taas taitaa istua pääasiassa uhreja muttei juurikaan tekijöitä... Kotiinpaluun tunnelmaa omiensa pariin sankarina tervehdittynä?
Mitäpä sitä ei olisi joskus tullut mietittyä..Oman itsensä vanki sitä lähinnä on, ja siten myös vapauttaja.
Vankilas on kaikki jännämiehet, en mä sinne halua. Vankilassa joutuu herää kuudelta aamulla, sitten joutuu töihin tekee rekisterikilpiä alle euron tuntipalkalla. Sitten siellä ei ole nettiä eikä telkkaria.
Kyyyllä mä siitä joskus olen haaveillut..
Voisin hyvin lähteä loppuiäkseni istumaan suomalaiseen vankilaan. Olisi katto pään päällä, ruokaa, terveydenhuolto, tekemistäkin varmaan järjestyisi. Ei minulle oikein mitään ole vapaudessakaan tarjolla, ja ainakin elämä olisi jollakin lailla järjestyksessä siellä. Ei enää tarvitsisi miettiä ja murehtia mitään.
No olis säännöllinen päivärytmi. Monet tekeekin noin. Remuavat aikansa, kunnes tulee kakkua jostain. Pystyvät olemaan sen leikiten, kun eivät osaa normaalioloissskaan elää. Parempi siellä olla.
Suomessa+on+helppo+syrjäytyä+yhteiskunnasta,+mutta+jokseenkin+vaikea+päästä+vankilaan.+On+melkeinpä+helpompaa+päästä+yliopistoon+kuin+vankilaan.+
Vuonna+2015+ehdottomaan+vankeuteen+tuomittiin+5069+kertaa.+Yhdyskuntapalveluun+tuomittiin+5332+kertaa+ja+ehdollisia+tuomioita+annettiin+13230+kertaa.+Toisin+sanoen+kaikista+heistä,+jotka+tulivat+tuomituksi+vapausrangaistuksiin,+38+%:a+joutui+oikeasti+vankilaan.+Samaisena+vuonna+esimerkiksi+Turun+yliopistoon+pääsi+sisään++21,5%:a+pääsykokeisiin+osallistuneista.+
Uudet+ylioppilaat+sijoittuivat+jatko-opintoihin+välillä+2005-2015+siten,+että+27,2+%+prosenttia+heistä+pääsi+joko+yliopistoon+taikka+korkeakouluun.
Jos+lukuun+otettaisiin+mukaan+(kymmenet-)+tuhannet+sellaisista+rikoksista+annetut+tuomiot,+joista+voitaisiin+sakkojen+sijasta+antaa+myös+vankeutta,+olisi+yliopistoon+kaikista+hakijoista+päässeiden+osuus+huomattavasti+suurempi+kuin+vankilaan+joutuneiden+rikollisten.
.. Hmmm.. Mites muuten mahtaa toi mennä VankienOsalta?.. Eli mahtavatko päästä opiskelemaan YliOpistoon tai Amk:hon helpommin?.. ;P
Jos on istunut linnassa niin viisumeita eri maihin voi olla tosi hankala saada... ts. vapaus on mennyt loppuiäksi matkustaa ulkomaille jos haluaisi mennä jonnekin jossa vaaditaan viisumi.
Aika harvaan maahan viisumianomukseen on rikosrekisteriotetta vaadittu. Ja ei ne viisumin myöntävät lähetystöt muutoin vankilatuomioita selville saa.