"Aluehallintovirasto on jälleen antanut Kirkkonummen Perusturvalautakunnalle huomautuksen lastensuojelulain mukaisten määräaikojen noudattamisen laiminlyönnistä
lastensuojelutarpeen arviointien käsittelyn aloittamisessa ja palvelutarpeen arviointien valmistumisessa."
LÄHDE Kirkkonummen Sanomat N:o 9 1.2.2018, sivu 3.
Perusturvalautakunta on ottanut asian käsittelyyn kokouksessaan torstaina 1. helmikuuta.
lastensuojelutarpeen arviointien käsittelyn aloittamisessa ja palvelutarpeen arviointien valmistumisessa."
LÄHDE Kirkkonummen Sanomat N:o 9 1.2.2018, sivu 3.
Perusturvalautakunta on ottanut asian käsittelyyn kokouksessaan torstaina 1. helmikuuta.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kirkkonummen lastensuojelu väittää tapaavansa sataprosenttisesti kaikki lapset, joista on tehty lastensuojelu ilmoitus.
Sosiaalitoimi ottaa mielellään vastaan palautetta voidakseen palvella paremmin.
Onko kenelläkään hyviä kokemuksia perhetyöntekijöistä? Meillä ei, mutta ei kai ne kaikki voi olla samanlaisia, mitä meillä.
Lastensuojelu syyllistää ammattitaidon puutteesta tekemistään virheistä vanhempia. On myös eettisesti väärin pitää työntekijänä henkilöä, joka käyttää valtaansa väärin. Sosiaalitoimenjohtajan pitäisi seurata, mitä perhetyöntekijät tekevät.
Tarkistakaa perheestänne tehdyt kirjaukset.
Ei ihme että huomautetaan. Laiskat ja ammattitaidottomat työntekijät, johtajat esimerkkiä näyttäen. Palvelutarpeen selvitys lopetettiin, koska heidän mielestään vastustin sitä että he olisivat keskustelleet lapseni kanssa. Syyttivät minua omasta laiskuudestaan.
Onko Kirkkonummella sama meininki kuin muualla, huostaanotetaan vauvoja että voidaan lahjoittaa heitä sijaisperheisiin?
Älkää missään nimessä tavatko lastensuojelijoita ilman tukihenkilöä, lakimiestä tms. todistajaa. Äänittäkää kaikki keskustelut. Sossut kirjoittavat valehtelu raportteja ja kirjaavat väärin. Tekevät keittiöpsykologiallaan analyysejä, eivät tunne Lastensuojelulakia, ovat tolloja ja peentärkeitä.
Alue hallintoviraston pitäisi ottaa suurennuslasin alle Kirkkonummen lastensuojelu kokonaan. Räikeitä virheitä, valtaan sairastuneita, huonosti koulutettuja perhetyöntekijöitä, sossuja joilla kiinnostaa enemmän omat harrastukset.
Lastensuojelusta pääsee eroon kun iskee niille pykälät pöytään, käskee perustella kaikki toimet ja sanomiset ja vaatii korjaamaan virheet. VaroitAn työntekijästä joka tuntuu olevan kiinnostunut väärällä tavalla perheen aikuisista. Käytös on lähentelevää ja sitä vaille ettei mene ahdisteluksi. Suositan ettei äidit tapaa häntä yksin. Tietenkin työntekijä kostaa, tekee väärän kirjauksen jossa kirjOITTAA asiat niin kuin ne eivät ole ja vääristelee ja pistää omiaan. Parempi sekin kuin joutua hänen kynsiin. Etsii kilttejä myöntyväisiä naisia, vihaa jos alkaa hankalaksi.
Häcneyn mallia odotellessa.
Paikka auki lastensuojelussa taas kerran. Työntekijät eivät viihdy siellä.
Tapahtuukohan Kirkkonummen lastensuojelussa raisiot