Avoerossa talo

Jht

Hei.
Tulossa avoero, toinen osapuoli ostaa toisen pois talosta. Laina 50/50. Lainaa toinen lyhentänyt vähän enempi kk. Mutta toinen on sitten hoitanut kodin ja lapsen siitä hyvästä ja näin se sovittiin lainaa ottaessa.
Sekä se kumpi enempi lyhentänyt on saanut verovähennykset kokonaan.
Eli kysymys eikö erossa kuulu jakaa tasan eikä toinen voi saada enempi?
Miten se menee, talonarvo-jäljellä oleva laina=summa ja se jaetaan puoliksi?
Meneekö minulla jotain veroa kun olen se joka myy osuuden pois?
Kiitos jos joku osaa vastata.

8

2661

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm hankala juttu.

      Onko tuo talo ja laina teidän kummankin nimissä? sitten periaatteessa se jaettaisiinkin niin, että myyntihinta-laina jaettuna tasan teille molemmille.

      "Sekä se kumpi enempi lyhentänyt on saanut verovähennykset kokonaan." Miten se on onnistunut?

      "Meneekö minulla jotain veroa kun olen se joka myy osuuden pois?". Jos et saa voittoa, ei mene veroa.

    • Omansamyynyt

      Sen voi keskenään sopia miten lainasta maksetut korot huomioidaan verotuksessa. Mikäli myyt oman osuutesi (50%) talosta ex-puolisollesi niin hän maksaa siitä sovitun kauppahinnan lisäksi varainsiirtoveron (4%) Sinulle ei tule mitään veroseurauksia tuosta.

    • Elvytys

      Ei ensiasunnosta mitään veroa mene. Ositus tehdään aina erotessa 1/2.
      Kannattaa arvioittaa asunto tämän päivän hintaan.

    • tosi-on

      Avoerossa aina jaetaan omaisuus sen mukaan, kun on sitä kartuttanut. Siis, jos toinen maksaa enemmän asunnon velkaa niin hän saa asunnon myynnissä tasetta.

      Jos on sovittu, että toinen maksaa enemmän lainaa niin se pitää tehdä kirjallisena ja todistajat alle.

      Kaikki kuitit syynätään ja lasketaan, että toinen ei pysty kartuttamaan omaisuuttaan avopuolison kustannuksella.

      Menkää avioliittoon, jos on tarkoitus hyötyä puolison tuloista. Avoliitossa se ei onnistu, kun Suomen laki on valitettavasti sellainen.

    • hmmhmmm

      Mitkä kuitit siellä syynätään? Syynätäänkö kattoremontin tekijän kuitit ja rautakaupanlaskut?

      • eksäääää

        Kyllä ne kannattaa syynätä kaikki remonttilaskut varsinkin, jos oli kuten meillä eli vain toinen maksoi remonttikuluja lähes 20 000 euroa ja toinen ei penniäkään.


      • oikeen
        eksäääää kirjoitti:

        Kyllä ne kannattaa syynätä kaikki remonttilaskut varsinkin, jos oli kuten meillä eli vain toinen maksoi remonttikuluja lähes 20 000 euroa ja toinen ei penniäkään.

        Entäs tuhannen työtuntia timpurointia, siis vuosikausia kaikki vapaa-aika.


    • Osituksenteko

      Talon puolikkaasta maksetusta rahasummasta menee varainsiirtovero. mutta jos siihen riittää jo pesässä olevat rahat ei mene varainsiirtoveroa. Se pitää todisaa olevan esim.pankkitilillä. Jos siihen pitää ottaa erillinen laina pankista, sitä menee se varainsiitivero( entinen nimi leimaver ). Yleensä omakotipuolikkasta menee varaisiitovero. Jos toinen on kustantanut remontteja hän saan ne summat hyvityksenä. Jos ositus on tehty laittomasti ei toinen saa siihen kiinteistöön lainhuutoa ja silloin se on mitätön. Kannattaa ottaa juristi tekemään paperit. Pankillakin on omia juristeja.Onkotalon tontti toisen perintöä ja onko se nyt molempien nimissä. Onko teillä paperilla sopimus eron varalle.. Se vähemmän lainaa maksanut on aika heikossa tilanteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      112
      7207
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      36
      4242
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      38
      3718
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      400
      1970
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1457
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1448
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      63
      1398
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      177
      1090
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1088
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1020
    Aihe