Onko Rovaniemellä matuja?

Lähiitähelsinki

Olen päättäny luovuttaa kotikaupunkini maahantunkeutujille. Niitä notkuu joka kulmalla, asemilla ja kauppakeskuksissa. En tunne enää oloani turvalliseksi ja olen joutunut jättämään pelon takia tekemättä asioita koska olisin joutunut kulkemaan yksin illan hämärässä.. En tykkää niiden huutelusta , pelkään että käyvät kiinni, kuten liian monelle naiselle on jo käynyt. Olen surullinen, todella surullinen. Rovaniemellä olisi näköjään alan töitä tarjolla.

7

1648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä täällä jonkin verran on. Myös työnperässä tulleita. Ei niistä mitään harmia ole ollut. Tosin en yö elämässä liiku niin sitä puolta en tunne.
      Kaupungissa on muutenki aika kansainvälinen meininki ku turisteja on niin paljon.

    • Lyhyt_neuvo

      Pysy siellä missä oletkin, tänne ei kaivata yhtään persua lisää.

    • Nahkuli

      Tänne vain.. täällä rakastetaan etelän piparia ps. Ei haittaa persut.

      • eikaunottaria

        Mietippä kahteen kertaan, ennen kuin houkuttelet jotain rajat kiinni-rekkalesboja Rovaniemelle.


    • nännikohu

      Onhan niitä jonkin verran, mutta pitkä ja kylmä talvi saa useamman pakkaamaan kimpsunsa ja kampsunsa kohti etelää. Talvi rajoittaa muutenkin liikehdintää, ja kuten muuallakin se on sitten rajoittunut lähinnä keskustan ja erityisesti ostoskeskuksien tuntumaan.

      Mitään Helsinkiin verrattavaa ghettoutumista/jengitymistä täällä ei todellakaan ole, ellei ota huomioon vähävaraisten suosimia asuinaluita kuten Korkalovaaran, Ounasmetsät ja Ounasrinteen tietyt kolkat... sielläkin se on (vielä) hyvin vähäistä kautta vaihtelevaa.

    • Tärkeä-lähetys

      https://www.youtube.com/watch?v=tgfbBTVoklI
      https://mvlehti.net/2018/03/19/seuraa-suorana-iljan-tuomiopaiva-andorrassa/
      Seuraa suorana: Iljan tuomiopäivä Andorrassa
      Andorran korkein oikeus päättää tänään, luovutetaanko Ilja Janitskin Suomeen vai ei.
      suora lähetys YouTubessa tästä linkistä.

    • ryyde

      LIIKAA KOKO SUOMESSA.Todella saa olla varuillaan kun liikkuu.Nyt poliisit ovat ilmoittaneet yksinäisistä susista...Kauheaksi on mennyt.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      32
      1266
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1085
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      104
      906
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      35
      838
    5. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      686
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      53
      670
    7. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      636
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      92
      633
    9. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      625
    10. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      40
      617
    Aihe