hr firma kysyi henkilötunnuksen loppuosaa, miksi ?

iäkästurhantyönhakija

Olin taannoin tässä haastattelussa yhden Paskka-duunin johdosta turussa. Ensin multa kyseltiin kaikki normaalit jaarittelut koulutus ja työnhistoriasta. Sitten haastattelun lopuksi haastattelija sanoi, että tähän paikkaan johon hait onkin jo "perusrunko" valittu. Eli koko haastattelu oli oikeastaan turha. Jaaritteli että soittelee jos tulee jotain sopivaa tarjottavaa työtä. Sitten se kysyi henkilötunnuksen loppuosaa. Jäin miettimään, mihin hr firma tarvitsee henkilötunnuksen loppuosaa ?!?
Käsittääkseeni esim. rikosrekisteriotteen kysymiseksi, tulee olla työnhakijan suostumus. Eikä hän sitä haastattelussa kysynyt. (passskatyö jota hain oli joku vähä-älyinen teollisuuden kantajan yötyö jonka hakemista kaduin jo matkalla toimistolle).
Jäljelle jää vain luottotietokysely. Mihin pätkätyöfirma sellaista tarvitsisi ?
Toinen kysymys, että minkälainen on tietosuojakäytäntö jos henkilötunnukseni kirjoitetaan kuulakynällä printatun hakijatietopaperin reunaan ? mihin moniste siitä menee ? en nähnyt missään silppuria.

Se miksi tämä jäi mieleen, oli kun olin muutama viikko eräässä toisessa hr firmassa, ja siellä kysyttiin syntymäaikaa, ja kysyjä sanoi samaan hengen vetoon että hän ei halua tietää loppuosaa, älä kerro.
Ensi kerralla aion kertoa jonkun äkkiä keksimäni satunnaisnumeron, mutta korjaan tiedon myöhemmin jos tulen palkatuksi. tällä tavoin hr firman on pakko kysyä sitä uudelleen kun kysely ei tuota kuin virhettä ja kysyn mikä kysely se edes oli. Näin saan paljastettua hr firman syyn tähän.
Onko muilta kyselty sosiaaliturvatunnusta samalla lailla ?

6

2361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dgvbjhgd

      Minulla on kysytty vain kun on oikeasti oltu tekemässä työsopimusta. Se on ihan tavallista, että hetu lukee työsopparissa, työtodistuksessa jne. Kyllä työnantaja tarvitsee sitä johonkin ihan tavallisiin käytännön asioihin. Mutta tuossa mainitsemassasi tilanteessa, kun takeita työstä ei ole, en olisi nähnyt aiheelliseksi antaa. Sanoisin varmaan, että palataan asiaan sitten jos sopparia syntyy.

      • iäkästurhantyönhakija

        Jep, noilla linjoilla itsekin nyt jälkeenpäin


    • OmaKokemus

      Ei Turussa edes Tyksissä kysytä henkkareita.

      • rekana

        Ottaen huomioon kuinka vuokratyöt vedättävät työntekijöitä palkanmaksussa ja lomaehdoissa, se pitäisi mennä toisin päin eli vuokratyöfirman haastattelijat näyttäisi samalla viikolla tilattua rikosrekisteriotetta ja henkilötunnusta itsestään, ennen kuin työnhakijan edes etunimeä näppäillään koneelle.


    • nollasoppari

      Joo ihme juttuhan tuo on, olen myös törmännyt samaan kerran vuokrafirmalla.

      Seuraavaksi heittäisin jonkun satunnaisen loppuosan, ehkäpä pitivät varmana mun tapauksessani että tulen heille töihin ja enpä kuitenkaan mennyt kun kyseessä oli joku ihan absurdi työ mistä ei kerrottu edes mitä työ käytännössä on ja mistään asiasta ei tarkemmin edes keskusteltu niin jätin väliin ihan suosiolla kun kusetus paistoi jo läpi asiasta.

      Eikä muuten kaduta pätkääkään.

    • epäillyttääkaikkihrfirma

      En laita nykyään edes kotiosoitetta tai oikeaa syntymäaikaa kun niiden henkilötietolomakkeita täytän. Postinumeroksi laitan yleensä kaupungin keskustan postinumeron jos ei muuten päsätä täytössä eteenpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      153
      6969
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2558
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      47
      1810
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1431
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      90
      1315
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1127
    7. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1083
    8. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1069
    9. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1065
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      69
      1007
    Aihe