Mitkä ovat Opetus/kasvatuslautakunnan ja sen puheenjohtaja Eero Paavolan perusteet lopettaa esiopetuksen Ruotsalan koululta.Kouluhan loppuu uuden koulun valmistuessa,asiahan pitäisi olla ymmärrettävä myös lautakunnan puheenjohtajalle sekä lautakunnalle.
Miksi tämä syrjivä päätös tehtiin,onko lautakunta täysin puheenjohtajan sekä sivistysjohtajan vietävissä,annetaanko lautakunnalle kaikki laskelmat mitään unohtamatta ja mitään poisjättämättä.
Ruotsalan koulupiiriläiset ovat valmistautuneet koulun loppumiseen sen jatkumiseen nykyisellään kunnes uusi on valmis ja sinne voidaan siirtyä.
Näinhän meneteltiin myös Kortesjärvellä Rintalan ja Purmojärven koulujen kanssa.Missä on Ruotsalan kohdalla lautakunnan puheenjohtajan valtuustossa ja lehdissä korostama tasapuolisuus?Nyt lautakunnalla on poukkoilevaa päätöksentekoa murennetaan koulua tuntuu jotenkin tarkoituksella.Vetoan lautakunnan päättäjiin sekä kaupunginhallitukseen asian panemiseen järjestykseen.
Miksi tämä syrjivä päätös tehtiin,onko lautakunta täysin puheenjohtajan sekä sivistysjohtajan vietävissä,annetaanko lautakunnalle kaikki laskelmat mitään unohtamatta ja mitään poisjättämättä.
Ruotsalan koulupiiriläiset ovat valmistautuneet koulun loppumiseen sen jatkumiseen nykyisellään kunnes uusi on valmis ja sinne voidaan siirtyä.
Näinhän meneteltiin myös Kortesjärvellä Rintalan ja Purmojärven koulujen kanssa.Missä on Ruotsalan kohdalla lautakunnan puheenjohtajan valtuustossa ja lehdissä korostama tasapuolisuus?Nyt lautakunnalla on poukkoilevaa päätöksentekoa murennetaan koulua tuntuu jotenkin tarkoituksella.Vetoan lautakunnan päättäjiin sekä kaupunginhallitukseen asian panemiseen järjestykseen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Lautakunta asiantuntijoista koottu elin joka tekee näkemyksensä mukaisia päätöksiä puheenjohtajansa johdolla sivistysjohtajan esityksestä.
Onko lautakuntaan todella osattu valita asiantntijoita? Miten heidät on todettu sellaisiksi? Yleensä lautakuntiin valitaan niitä, joilla äänimäärä ei riitä valtuustoon. Kyllähän valtuustovaaleissa jää ulkopuolelle usein tosi päteviäkin.
Miksi Ruotsalaa pitäisi paapoa. Loppuhan se, niinkun Kangaskin. Kummasti vaan Kankaalle leivotaan lisävuosia.
Tosiaan asiantuntija sakki.Puheenjohtajakin näyttää lähinnä laittavan ihmisiä toisiaan vastaan ja tekevän ihme vetoja valtuustos.
Mikä oikeus jollakin virkamiehellä on tuhota kokonaisia kyliä ,käsikassaroineen.
Ruotsalan kommunistit pitää nyt vaan turpansa kiinni.
Hyvään hallintoon kuuluu ennen päätöstä hallintomenettelylain mukainen asianosaisten kuuleminen
Höpö höpö. Ei sitä nyt aleta joka asias pitkin kyliä soittelemaan. Asukkaiden oma moka. Esityslistat on netis monta päivää ennen kokousta. Pitääs olla pikkuusen kiinnostunu enee.
On aivan turhaa marista. Juna meni jo. Tai eskari siis. Buhahahahaha
Jos koulu lakkautetaan, on kuuleminen lain mukaan pakollinen.
Hallinto-oikeus kumonnut koulujen lakkautuksia , jos valitettu asianosaisten eli koulupiiriläisten kuulemisen laiminlöynnistä
Ei soitella pitkin kylää, vaan järjestetään lain mukainen virallinen. julkinen kuulemistilaisuus
Hallinto-oikeuteen kannattaa valittaa lähinnä laillisuusperustein eli muotovirheestä, jos aikoo saada päätöksen uuteen käsittelyyn
pitäiskö hallintooikeuteen samalla ilmoittaa rakennuksien kunnossapito velvollisuuksien laiminlyönnistä,eikö se ole muotovirhe,kun ruotsalankoulu on painununut niin syvälle että kohta ei kellarin ikkunoista nää pihalle,tuohonkin on jonkin sortin NS.laki olemassa.
Eli rakennuksien ympärillä olevat pihaalueet taytyisi kaataa pois päin ei rakennukseenpäin,ELI VOIDAAN MYÖS PUHUA MUOTOVIRHEESTÄ!!!!!!
Hyökkäys on parasta puolustautumista, on todennut koululautakunnan puheenjohtaja
On tämä kunnallispolitiikka kaikkien sairaiden laji!
Kohdistuu lisäksi pieniin kyliin.
Miksi ei kehitetä kouluista monipavelupisteitä, joissa eläkeläiset voisivat ruokailu, uusia lääkeresemtinsä, hoitaa kirjastotilaukset, postipakettien noutopisteet, koulu, varhaiskasvatus, päiväkoti jne
Se on meidän virkamiehiltä sekä luottamushenkilöitä liian paljon vaadittu,ei ajatus riitä noin rakentavaan suunnitteluun.
Eikös se lautakunnan pj pistänyt ilmoituksenkin kokouksen päätöksistä jonnekki Jepuan rajoille. Asianomistajat saa tiedon vasta valitusajan jälkeen,loistavaa kuntalaisten kohtelua,jälleen.
Virkamiähet käy antamas lausuntoja valtuustolle avamatta mitä esimerkiksi maakunnan keskimääräänen oppilaskustannuksien ylitys on koulukohtaasesti.Toinen taas vannoo koulun olevan sisäilamata ja muutenkin kunnos edes käymättä siällä, koska ilmootuksia ei oo tullu.
Ruattalan koulu on silätikkuna tällääses peli yhtenä sivukouluna.Mitä ihmettä se lautakunnan pj oikeen puuhaa?
Selvästi home pehmentäny päätä, kun ei osaa yleiskieltä kirjoittaa.
Meinaakko pistää Ruattalan kiinni pelkän kiinnilaiton ilosta.Koita tarkistaa torppas tilanne homehen osalta.
Siksikö näitä kouluja suljetaan, että saataisiin Kauhavalle yksi iso mammuttikoulu? Siinä samassako lopetetaan sitten tasapuolisuuteen vedoten liitoskuntienkin kyläkoulut? Lasten eduista ja turvallisuudesta ei tunnuta piittaavan yhtään mitään. Kirjoitetaanpa kyläkoulujen opetuksen laadustakin mitä sattuu! Mitähän koulua on alkuaan käynyt esim. nykyinen eduskunnan puhemies, Ylikangas ja moni muu valtakunnnan tasolla humattavissa viroissa ja tehtävissä oleva? Että se siitä kyläkoulujen opetuksen tasosta. Taas tämänkin päivän uutiset kertovat isojen koulujen "turvallisuudesta". Tällaiseen tilanteeseenko haluavat Kauhavankin päättäjät lapsemme ja nuoremme hiljalleen viedä?
Oottako te kanta- kauhavalaaset jesuksen tyhymiä?
Kyllä, teillä suljetaan KAIKKI muut KOULUT paitsi Kosola, kun uusi koulu valmistuu!!
Vielä olisi mahdollisuus kerätä voimat ja pitää muita kouluja auki. Eli estää uuden teko. Hyvällä suunnittelulla, uutta ei edes tarvittaisi. Nykyinen systeemi EI MAKSA 800.000€ vuodessa, vaan siitä summasta SUURIN OSA ON SISÄISIÄ, LASKENNALLISIA, SIIRTOJA. Vasen käsi antaa oikealle. Raha ei vaihda omistajaa. Ainoat kustannukset tulee lsk parkista. Nekään ei mahdottomia ole, koska niissä vuokraan kuuluu ylläpito eli siivous ja lämmitys yms. Uuden koulun korot ja poistot ovat matalankoron aikana 1200.000€ vuodessa. Eli paljon. Prosentin nousu korkoihin rokottaa 200.000€. Repikää siitä. Äläkää kuvitelkokaan että leikkaukset palveluista loppuu uuteen kouluun! Kiittäkää paikallisia kepu edustajianne. Ne tämän suhmuroi.
Noitten korkojen lisäksi pitää maksaa myös otettu velka takaisin,lisättynä käyttömenoilla.
Mistäs nuo rahat revitään.