Miten lähestyä ihastusta?

Freki00

Eli olen lukion toisen vuoden opiskelija ja olen ollut jo n. puolitoista vuotta todella ihastunut erääseen itseäni vuoden vanhempaan tyttöön. En oikeastaan edes tiedä, minkä takia olen häneen niin suuresti ihastunut kuin olen. Hän vain on niin uskomattoman kaunis ja ihanan oloinen ihminen. En ole vielä kertaakaan kunnolla puhunut hänen kanssaan, ja se oikeastaan onkin se ongelmani ydin. Minulla ei ole koskaan ollut naispuoleisia kavereita ja olen muutenkin todella ujo ihminen. Ollaan nyt tämän jakson aikana oltu samalla kurssilla ja vieläpä niin hyvin että istumme vierekkäin, mutta en vain ole siltikään saanut sanottua hänelle mitään, ja tämä jakso on jo loppumassa.

Mitkä olisi siis sellaisia tarpeeksi "viattomia" aiheita, joista voisi mennä puhumaan tuntemattoman ihmisen kanssa, jos siis minäkin saisin joskus kerättyä rohkeutta sen verran että uskaltaisin mennä puhumaan ihastukselleni. Ihan sellaisia yleisiäkin vinkkejä tähän asiaan voi tietysti antaa :)

1

2194

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oppeliini1

      opintoihinne liittyvät aihee ovat itsestään selviä keskusteluaiheita. Kysy miten hän tajuaa (jonkin) asian, mitä mieltä hän on .... Tuosta se jutustelu alkaa. Sitten vain lisäät omia ideoitasi.

      Ellei kysymyksiä pulpahda mieleesi extempore, suunnittele kymmene kysymystä edeltäpäin, saman kurssin aiheesta . Kuuntele huolellisesti mitä hän vastaa ja sitten vain myontelet jos ajatuksesi on samoilla linjoilla tai esität vastaväitteen.

      Ei jutustelu tuon vaikeampaa ole. Se on normaalia ajatusten vaihtoa jonka VOI oppia kun edeltäpäin hiukan suunnitelee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      116
      1477
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      960
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      146
      754
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      596
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      550
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      118
      533
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    15. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      457
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      420
    20. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      419
    Aihe