Sähköautoja eniten lapissa ja etelässä

Miten se nyt meni? Sähköautolla ei tee mitään pohjoisen talvessa, eikä sillä tee mitään pitkien välimatkojen lapissa.
Ota valikosta "sähkö" niin näet missä ko. autoja on eniten.
https://yle.fi/uutiset/3-10015086
5519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jako ei ollut maakunnittain, vaan postinumeroittain. "Kartalla Suomi on jaettu postinumeroittain sataan alueeseen."

Lappi maakuntana on sähköautojen määrässä 7. sijalla.
Esimerkkinä Uudellamaalla on sähköautoja 872 kpl Lapissa 29 kpl

Äänestä

Tuo nyt johtuu vain siitä, että lapissa autoja on kokonaisuutena vähän, ja muuan yritys osti käyttöönsä sähköautoja.

Ei se kuitenkaan sitä tosiasiaa muuta, että sähköauto ei sovi kylmään. Tuolla kerrotaan kokemusperäisesti 280 wattitunnin kulutuksia kilometrille Teslalle. Vielä kylmemmässä kulutus kasvaa entisestään. Toisin sanoen akun täytyy olla jättimäinen, jotta autosta olisi oikeasti pitemmille matkoille kylmässä.

https://www.facebook.com/groups/sahkoautot.nyt/permalink/10155461474384685/

Äänestä
  • Lapissa näyttäisi olevan paljon avoautojakin. Alue, minkä tuo näyttää ei ole edes Lappi vaan pieni osa siitä. Todellisuudessa Rovaniemikin on Lappia.

    Tuon kartan näyttämällä alueella on sähköautoja kokonaista 9 kpl, ja ne on kaikki Kittilässä pääasiassa eräällä yrityksellä.
    Koko Lapissa sähköautoja on 29, joista 16 kpl Rovaniemellä.

    Sopivilla konsteilla saadaan asiat näyttämään erilaisilta.

    Äänestä

Ajas teslalla lapista helsinkiin yhdellä tankkauksella. No vitsi vitsi...

Äänestä

Ilmeisesti tuo oli tieto että lapin "runsas" sähköautokanta on käytännössä muutama auto jonku yrityksen käytössä.

Mutta itselle kyllä tulee mieleen että jos jossain syrjäkylällä tarvii autoa lähialueella pyörimiseen, niin sähköauto voisi olla siksi kätevä että sen voi ladata kotona, kun taas polttoainemittarille voi olla matkaa kymmeniä kilometrejä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tesla3 kirjoitti:

Miten se nyt meni? Sähköautolla ei tee mitään pohjoisen talvessa, eikä sillä tee mitään pitkien välimatkojen lapissa.
Ota valikosta "sähkö" niin näet missä ko. autoja on eniten.
https://yle.fi/uutiset/3-10015086

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu