Ketipinor aiheuttaa ahdistusta?

Moi. Olen kärsinyt nyt pitkän aikaa unettomuudesta, ja se on aiheuttanut minulle stressiä varsinkin iltaisin. Kroppa täysin stressitilassa nukkumaan mennessä ja näin ollen nukahtaminen oli tosi vaikeaa, joten menin lääkäriin hakemaan apua. Lääkäri määräsi minulle lääkkeeksi unettomuuteen Ketipinoria 25-50mg iltaisin. Kehui kuinka on hyvä lääke, eikä aiheuta riippuvuutta ja ei ole haittavaikutuksia.

Uskoin lääkäriä ja aloin ottaa yhden tabletin iltaisin. Uni tulikin helposti, ja nukuin todella pitkät yöunet. Aamulla olin tokkurainen, mutta ajattelin että kestää hetki tottua lääkkeeseen. Jatkoin yhden tabletin ottoa iltaisin.

Noin viikon käytön jälkeen aloin huomaamaan, että jännitän kokoajan. Mahassa siis tuntuu sellainen jännitys, kuin olisi menossa esiintymään tms, ihan kokoajan. Ajattelin että minulla on vain stressiä, enkä osannut heti yhdistää sitä Ketipinorin käyttöön. Annostushan on niin pieni ettei se voi mitään aiheuttaa.

Nyt on kulunut melkein kaksi viikkoa lääkkeen aloituksesta ja olen ollut joka päivä todella ahdistunut. Siis ahdistaa ihan kokoajan! Olen myös muutamassa päivässä itkenyt enemmän kuin varmaan koko vuoden aikana yhteensä. Kokoajan tuntuu tuo jännitys mahassa ja ahdistaa kamalasti. Tänään vasta tajusin että tämän on pakko johtua tuosta lääkkeestä, koska mitään tälläistä ei ollut aikasemmin uniongelmien lisäksi. Voiko oikeasti noin pieni annostus aiheuttaa näin kamalaa ahdistusta ja mielialan heittelyä? Lopetanko nyt tuon lääkkeen ottamisen, mieluummin nimittäin vaikka valvon yöt kuin kärsin tästä. Lääkäri väitti ettei mitään haittavaikutuksia ole!! Minulle on joskus vuosia sitten määrätty bentsoja nukkumisongelmiin, eikä ne aiheuttaneet mitään tälläistä! Elämänlaatuni on laskenut, muutuin parissa viikossa normaalista iloisesta itsestäni ahdistuneeseen ja nyyhkyttävään ihmisraunioon.

Onko mitään tietoa mikä auttaisi tähän tilanteeseen? Haluan tästä ahdistuksesta ja jännityksestä eroon ja haluaisin myös nukkua öisin ilman tälläistä kärsimystä.
0122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


Ahdistunuuuut kirjoitti:

Moi. Olen kärsinyt nyt pitkän aikaa unettomuudesta, ja se on aiheuttanut minulle stressiä varsinkin iltaisin. Kroppa täysin stressitilassa nukkumaan mennessä ja näin ollen nukahtaminen oli tosi vaikeaa, joten menin lääkäriin hakemaan apua. Lääkäri määräsi minulle lääkkeeksi unettomuuteen Ketipinoria 25-50mg iltaisin. Kehui kuinka on hyvä lääke, eikä aiheuta riippuvuutta ja ei ole haittavaikutuksia.

Uskoin lääkäriä ja aloin ottaa yhden tabletin iltaisin. Uni tulikin helposti, ja nukuin todella pitkät yöunet. Aamulla olin tokkurainen, mutta ajattelin että kestää hetki tottua lääkkeeseen. Jatkoin yhden tabletin ottoa iltaisin.

Noin viikon käytön jälkeen aloin huomaamaan, että jännitän kokoajan. Mahassa siis tuntuu sellainen jännitys, kuin olisi menossa esiintymään tms, ihan kokoajan. Ajattelin että minulla on vain stressiä, enkä osannut heti yhdistää sitä Ketipinorin käyttöön. Annostushan on niin pieni ettei se voi mitään aiheuttaa.

Nyt on kulunut melkein kaksi viikkoa lääkkeen aloituksesta ja olen ollut joka päivä todella ahdistunut. Siis ahdistaa ihan kokoajan! Olen myös muutamassa päivässä itkenyt enemmän kuin varmaan koko vuoden aikana yhteensä. Kokoajan tuntuu tuo jännitys mahassa ja ahdistaa kamalasti. Tänään vasta tajusin että tämän on pakko johtua tuosta lääkkeestä, koska mitään tälläistä ei ollut aikasemmin uniongelmien lisäksi. Voiko oikeasti noin pieni annostus aiheuttaa näin kamalaa ahdistusta ja mielialan heittelyä? Lopetanko nyt tuon lääkkeen ottamisen, mieluummin nimittäin vaikka valvon yöt kuin kärsin tästä. Lääkäri väitti ettei mitään haittavaikutuksia ole!! Minulle on joskus vuosia sitten määrätty bentsoja nukkumisongelmiin, eikä ne aiheuttaneet mitään tälläistä! Elämänlaatuni on laskenut, muutuin parissa viikossa normaalista iloisesta itsestäni ahdistuneeseen ja nyyhkyttävään ihmisraunioon.

Onko mitään tietoa mikä auttaisi tähän tilanteeseen? Haluan tästä ahdistuksesta ja jännityksestä eroon ja haluaisin myös nukkua öisin ilman tälläistä kärsimystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu