Miltä sen tuntuu, kun parisuhteessa toinen ihminen rakastaa sinua? Itse en ole koskaan kokenut sitä, joten olisin utelias tietämään. Olen kyllä nähnyt unta kyseisestä tunteesta. Siinä unessa tunsin syvää, lämmintä luottamuksen-tunnetta mieheen jonka siinä unessa tiesin rakastavan minua. Oma viimeisin parisuhteeni oli suhde narsistiin, pahoinpitelyineen, henkisine väkivaltoineen ja taloudellinen hyötymis-yritys myös. Rakastin häntä, hän itseään. Alussa tuntemani rakkaus muuttui pikkuhiljaa peloksi ja ahdistukseksi. Nyt en ole enää varma onko rakkautta olemassa oikeasti ollenkaan vai onko se pelkkä hokema.
Miltä se tuntuu olla rakastettu?
sataalunta
41367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kukaan ei halua kertoa?
On rakkautta olemassa ja se tuntuu todella hyvältä. Varmaan ei ole vastauksia tullutkaan, kun onhan se nyt kamalaa lähteä kuvailemaan sinun kokemustesi ollessa noin huonoja. Pahoittelut siitä.
Itse mietin, että etenkin se pitkän ajan saatossa tullut rakkauden kokeminen on sitä kaikkein ihaninta. Ei alkuihastus tai se alun palavakaan vaan just se joidenkin mielestä arkinen ja tylsä rakkaus. Se, että on täysin vakio kuulla aamulla ja nukkumaanmennessä, välissäkin, se toteamus että rakastaa - tai sanoa se. Ja ihan parasta teot. Ei kukkapuskat, romanttiset illalliset tai runot. Vaan se, että säädät autonpenkin toiselle sopivaksi, jotta toisen olisi helpompi mennä autoon. Tai annat sen oman suklaapatukkasi toiselle, kun tiedät että toisen tekisi ihan hirmuisesti mieli sitä. Tai asettelet toiselle helposti saataville leiväntekovermeet tai teet leivän, koska tiedät että toiselle tulee kiire aamulla. Siis pienet teot, joissa pyrkimys on helpottaa toisen elämää - koska TIETÄÄ sen toisen ja rakastaa. Ja toinen myös tajuaa ja tulkitsee heti ne teot rakkaudeksi toista kohtaan eli arvostaa.
Sehän siinä on se kuvaavin tunne eli turva ja luottamus. Vaikka elämä heittelisi miten, niin mulla on aina se yksi johon nojautua ja tiedän, että yli kaiken on yksi jolle haluan olla noja ja toinen voi siihen luottaa.
Juuri tuollaista se on parhaimmillaan.
Totta kai rakkautta on olemassa. Ainakin luulen lasteni rakastavan minua, koska ilmaisevat välillä huolensa minusta.
Miltä tuntuu olla rakastettu? Melko yhdentekevältä. Toivoisin etupäässä, että minusta ei tule kiviriippaa läheisilleni.
Miltä tuntuu rakastaa? Stressaavalta. Ainainen huoli läheisten tulevaisuudesta.